Ürdün Wadi Rum

İnsan hayatının göç, taşınma ve mekan değiştirmesi aslında günümüze has olaylar olmadığını söylemek gerekiyor.

Tarih boyunca, insanlar yerlerini değiştirmek zorunda kalmışlar, bulundukları bölgelerden farklı yerlere gitmek durumunda kalmışlar. Her ne kadar kendi yaşadığımız çevre itibari ile net bir şekilde buna anlam veremesek bile, tarihi mekânları gezdiğinizde bunu daha iyi fark edebiliyorsunuz. Ürdün turu gezim boyunca en çok gördüğüm ve düşündüğüm detaylardan biri de bu oldu.

Ürdün Wadi Rum

Nihayetinde dün Petra turu gezimden sonra, merakla beklediğim bir diğer Ürdün gezi turu düzenlemesi olan Wadi Rum bölgesine gelmiştim. Burası bir çöl! Bedevilerin ikamet ettiği, yaşamlarıyla Arap insanlarının nasıl bir geleneğe sahip olduklarını ifade ettikleri bir yerdir.

Ürdün Wadi Rum

Wadi Rum gezimizin daha güzel olmasını sağlamak ve güzellikleri daha yakından incelemek için balon turu yapmamızı öneriyorlar. Biz de bu önerilere uyarak, sabahın erken saatlerinde kalkarak, güzel bir kahvaltı yaptıktan sonra, balon turu yapacağımız istikamete doğru ilerlemeye başlıyoruz. Sabahın ilk saatleri dediğim, gerçekten de ilk saatleri. Güneş, sanki yerden göğe doğru yükseliyor ve dağların arasında bize göz kırpıyor, ancak gözlüklerimi çantamdan almadığım için bu kızgın güneşin gözlerimi kamaştırdığını söylemem gerekiyor.

Ürdün Wadi Rum

Buraya gelinceye kadar yolda çöl şartlarını ve bedevilerin yaşamlarını düşünmeden edemedim. Şehir hayatına alışmış olan bizler, neden bedevilerin yaşamlarını merak ederiz? Oysa kuru bir çöl, yaşama tutunmak için belki birkaç damla su ve hayatlarını idame edebilecekleri kadar ekmek… Hepsini düşünürken, belki de ruhumuzun ihtiyaç duyduğu şeylerden birinin de sakinlik ve farklı yaşam şekillerine yönelmek olduğunu söylememiz gerekiyor.

Ürdün Wadi Rum

Wadi Rum, bir dönemler, Nebatilerin, Bizans’ın, Romalıların yaşadığı, Haçlı ordularının, Osmanlının ve Arabistanlı Lawrence’in geçtiği kızıl topraklardı. Çöl şartlarının değişmesini elbette bekleyemeyiz. Yani çöller vadi olamaz, ya da denizlerle kaplanamaz zaman içinde. Ben ise şimdi bu ayrıntıları yerden 120 metre yükseklikten izliyor ve o zamanın şartlarını düşünerek farklı hülyalara dalıyorum.

Ürdün Wadi Rum

7,400 hektarlık alana kurulu olan Wadi Rum’un belki anlatılacak lüks resortları ya da sahil kenarları yoktu. Belki görmeye alışık olduğum eğlence salonları da yoktu. Ancak ruhumun dinlendirilmesi adına gerçekten de az detay içinde çok şeyin yer aldığını söylemem gerekiyor.

Ürdün Wadi Rum

3 saatlik bir balon turuyla Wadi Rum’u gezdim. Geçmişe doğru bir yolculuk, insanların hayatlarını idame etmeleri için kullandıkları ticaret yolları, çöl hayatının zorlu şartları ve daha fazlası aklımda kalan detaylardan sadece bazılarıydı.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.