Ülkelerin Midenizi Şenlendirecek Lezzetleri

0
889

Yeme-içme kültürü her ülke için farklıdır. Yeme-içme kültürü, toplumun damak tadını yansıtan bir aynadır. Toplumların tercihleri, yemeğin içeriğini belirleyen bir unsurdur. Aynı zamanda kültürün bir taşıyıcısıdır.

Toplumların yemek kültürlerini inceledik, en leziz yemekleri sizin için derledik;

1-Türkiye’nin Katmeri

Katmer

Güneydoğu Anadolu yöresine ait bir lezzettir. Bu bölgede Gaziantep baklava ve katmeriyle ön plana çıkmaktadır. Kahvaltıların baş tacı olan bu tatlı, taze süt kaymağı ile servis edilir. Gaziantepliler için tatlı geleneği, her öğün devam eden bir kaçamaktır.

Gaziantep’in diğer lezzetli tatlıları ise şunlardır; fıstıklı baklava, şöbiyet ve kadayıf.

2-Doğu’nun Lezzet Kapısı: Tokyo

Ramen

Tokyo değişik bir yemek kültürüne sahiptir. Yemek servis şekli robotlar tarafından yapılmaktadır. Bu da Tokyo’nun modern geleneğini oluşturmaktadır. Tokyo’nun ara sokakları lezzet doludur. Hemen hemen her sokak başında karşınıza seyyar yemek satıcıları çıkmaktadır. Bir ara sokak lezzeti olan Ramen Çorbası, Tokyolular tarafından severek tüketilmektedir. Tokyo’ya yolunuz düşerse mutlaka Ramen(noodle) Çorbasını denemenizi tavsiye ederiz.

3-Roma’nın Geleneksel Damak Tadı

 Pizza alla Romana

Roma, yemekleriyle ve leziz şaraplarıyla ön plana çıkmaktadır. Leziz yemeklerinin yanında mutlaka bir yudum şarap size eşlik etmelidir. Roma’nın yerel mutfağının lezzetlerini mutlaka denemelisiniz. Bu yerel lezzetler arasında Pizza alla Romana ünlü bir yöresel lezzettir.

4-Hollanda’nın Pankek’i : Poffertjes

Poffertjes

Çeşitli mevsim meyveleriyle ve pudra şekeri ile servis edilen bir kek çeşididir. Bu kek çeşidini damak tadınıza göre çeşitli şekerlemelerle ve soslar ile zenginleştirebilirsiniz.

5-Almaya’nın Sokak Lezzeti

Bratkartoffeln

Almanya, Dünya yemekleri arasında adını sıkça duyduğumuz bir yemek zenginliğine sahiptir. Yemekleri harika bir lezzet armonisine sahiptir. Bir sokak lezzeti olan Bratkartoffeln, patates ile yapılan bir harikadır. Baharatlarla zenginleştirilen bir lezzettir. Bebek patateslere harmanlanmış soğan eşlik eder.

 

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.