Uçuşlarda Kulak Sağlığı için Neler Yapılmalı?

0
657
Burmalı Minare Camii

Ulaşımda sağlanan kolaylıklardan en çok tercih edilen yolculuk tipi, uçak ile yolculuktur. Ancak uçak yolculuğu kulak hastalığı gibi önemli bazı hastalıklara yol açabilmektedir.

Uzmanların görüşüne göre, bazen bu durum, kalıcı hasarların yaşanmasına neden olabilmektedir.

Seyahatte kolaylık arayanlar için araştırmalarımız sonucunda, uçak ile yolculuk yaparken kulak ağrısı çekmemeniz için pratik bazı bilgiler edindik. Vereceğimiz pratik bilgilere uyarak; uçağın iniş-kalkış yaptığında basıncın düşmesiyle birlikte orta kulağın basıncı dengeleyememesinden ötürü meydana gelen kulak ağrısından kurtulabilirsiniz.

Uçakta kulak ağrısı için ne yapılmalı?

Uçuşlarda Kulak Sağlığı için Neler Yapılmalı?

  1. Uçuştan Önce

Uçuşlarda kulak ağrısı herkeste olabileceği gibi daha çok akut veya alerjik nezle ile sinüzit gibi uzun vadede hastalığı olanlarda daha fazla görülmektedir. Uzmanlar, bu tip hastalığı olanların mümkün mertebe uçak ile yolculuk yapmamalarını öneriyorlar. Ancak mecburi uçuş durumlarında uçuştan önce Kulak Burun Boğaz (KBB) doktoruna danışmaları önerilmektedir. Doktorunuzdan kulak, burun ve boğaz açıcı sprey veya ilaç yazmalarını talep edebilirsiniz. Özellikle de burun ameliyatı geçirenlerin bu noktada daha dikkatli olmaları gerekmektedir.

Uçakta kulak ağrısı için neler yapılmalı?

  1. Uçağın Tırmanışı ve İnişi Sırasında

Kulak ağrısı, özellikle de uçağın tırmanışa geçtiği sırada kendini gösterir. Uçak tırmanışa geçerken burnunuzu kapatın ve kısa aralıklarla yutkunmaya çalışın. Bu, basıncın daha az etkilemesini sağlayacaktır veya kısa aralıklarla su içmeniz de kulak ağrısı çekmemenizde yardımcı olacaktır.

Kulak ağrısına neden olan bir diğer durum ise uçağın inişe geçmesidir. Bu zamanlarda da orta kulak basıncı tam olarak salgılayamaz bu da yine kulak ağrısına neden olur. Uçak inişe geçtiği esnada, kulaklığınız varsa çıkartmanızı veya gevşetmeniz önerilir. Kulak tıkayıcılar ise kesinlikle kullanılmamalıdır.

Uçakta kulak ağrısı için neler yapılabilir?

  1. Uçuş Esnasında

Uçuş esnasında orta kulağın hava basıncını dengeleyememesinden kaynaklı olarak görülmeye başlayan kulak ağrısına çözüm olarak sunulabilecek bir diğer pratik bilgi ise; uçuş boyunca mümkün mertebe östaki borusunun açık tutulmasına özen gösterilmelidir. Bunu yapmak için uzmanların tavsiyeleri arasında; esneme hareketleri, sakız çiğneme, yutkunma gibi basit şeyler yer alıyor. Bu şekilde yapıldığında, hava basıncı, orta kulak tarafından daha rahat şekilde dengelenebilir.

Uçakta kulak ağrısına ne iyi gelir?

Uçuşlarda alkol ve kafein kesinlikle kulak ağrısına neden olan etkenlerden biridir. Alkol ve kafeinli içecekler yerine bol sıvı tüketmeniz ve yanınızda çocuk varsa onlara da aynı şekilde sıvı tükettirmeniz, kulak ağrısı çekmemenize yardımcı olacaktır.

  1. Uçuş Sonunda

Tüm yukarıda verdiğimiz pratik bilgileri uyguladığınız halde uçaktan indikten sonra yine de kulak ağrısı başlamış, kulaktan kan akma, işitmede zayıflık ve baş dönmesi gibi sorunlar yaşıyorsanız vakit kaybetmeden Kulak, burun, boğaz (KBB) uzmanına görünmenizi öneriyoruz. Bunun haricinde hafif ağrıların birkaç saat içinde kendiliğinden geçtiğini söylememizde fayda vardır. Gribal hastalıklara bağlı olarak yaşanan kulak ağrılarının geçmesi, bazen 4 hafta gibi bir süre alabilmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.