Türkiye’nin, Unesco Dünya Mirasları Listesine Giren 15 Eseri

0
1292

Büyük bir tarihi geçmişe sahip olan ülkemiz doğal güzellikleri ve tarihi birikimiyle dünyanın turizm anlamında en önemli ülkelerinden biri konumundadır.

Geçici Dünya Mirası Listesi’nde 60 eseri bulunan Türkiye, Kalıcı Dünya Mirası Listesi’ndeki 15 eserle ne kadar önemli bir turizm ülkesi olduğunu dünyaya ispatladı.

1.Kapadokya ve Göreme Milli Parkı

Kapadokya

Kapadokya bölgesinin iklim ve toprak yapısından dolayı yıllar içerisinde etkileyici bir görünüme sahip olması bölgenin büyük bir turizm potansiyeline sahip olmasını sağlıyor. Bölgedeki balon turları ve açık hava müzeleri çok fazla ilgi görüyor.

2.Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası

Divriği Ulu Camii ve Daruşşifası

Gerek süslemeleriyle gerekse planlamasıyla döneminin en önemli yapılarından biri olan Divriği Ulu Camii ve Daruşşifası günümüzde bile eşine rastlanmayan güzellikle bir eser olarak önemini koruyor.

3.İstanbul’daki Tarihi Yerler

İstanbul Surları

Geçmişten günümüze bütün ülkelerin gözünün üzerinde olan İstanbul surları, muhteşem doğal güzellikleri ve tarihi kalıntılarıyla ülkemizin en önemli turizm şehirlerinden biri.

4.Hattuşaş

Hattuşaş Şehri

Çorum’da bulunan ve Hitit Devleti’nin başkenti olarak tarihte önemli bir yere sahip olan şehir birçok medeniyetten önemli kalıntılara ev sahipliği yapıyor.

5.Nemrut Dağı

Nemrut Dağı

Kommagene Kralı Theos tarafından birçok kralın başını ve kendisinin mezarını büyük kayalarla yaptırdığı Nemrut muhteşem heykellerin gün batımı ve gün doğumundaki eşsiz manzarasıyla yoğun ilgi görüyor. Nemrut Dağı Dünya’nın 8 Harikası’ndan biri olarak kabul ediliyor.

6.Pamukkale ve Hierapolis Milli Parkı

Pamukkale Travertenleri

Denizli’de bulunan ve yeraltı sularının yüzeye çıkarak çeşitli kimyasal tepkimelere girmesi sonucu oluşan kar gibi etkileyici görüntü hem manzarası hem de sağlığa olan faydasıyla ziyaretçilerini kendisine hayran bırakıyor.

7.Ksantos-Letoon

Ksantos-Letoon

Fethiye dolaylarında bulunan antik kentteki kitabelerden bu bölgenin politik ve dini bir bölge olduğu anlaşılmaktadır. Mitlere göre kentin Zeus’tan hamile kalan Leto için kurulmuştur.

8.Tarihi Safranbolu Şehri

Safranbolu

Karabük’ün bir ilçesi olan Safranbolu, depreme dayanıklı bu muhteşem evleri ile Karadeniz’in en çok ziyaret edilen noktalarından biri konumundadır.

9.Truva Antik Kenti

Truva Atı

İlyada’da geçen Truva Savaşı’nın geçtiği yer olarak kabul edilen Truva Şehri 1870’li yıllarda keşfedilmiştir.

10.Selimiye Camii ve Külliyesi

Selimiye Camii ve Külliyesi

Osmanlı Dönemi’nin en güzel eserlerinden biri olarak kabul edilen Selimiye Camii etrafında bulunan Külliye ile tam bir ibadet merkezi olarak değerlendirilmiştir. Mimar Sinan’ın 90 yaşında yaptığı düşünülen camii, Sinan’ın deyimiyle “ustalık eseri” olmuştur.

11.Çatalhöyük

Çatalhöyük

Dünya’nın ilk şehir yerleşkesi olarak kabul edilen bölgede yaşayanların tarımsal faaliyetleri ilk başlatan topluluk olduğu tahmin edilmektedir. Hala kazıların devam ettiği şehir Konya’nın Çumra ilçesinde bulunmaktadır.

12.Cumalıkızık Köyü

Cumalıkızık Köyü

Osmanlı Dönemi’nin mimari özelliklerini çok iyi bir şekilde yansıtmayı başaran Cumalıkızık Köyü, 1300’lü yıllardan bu yana tarihi dokusunu büyük oranda korumuştur. Köy, her yıl birçok turisti ağırlamaktadır.

13.Bergama Antik Kenti

Bergama Antik Kenti

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan İzmir’de bulunan Bergama Antik Kenti’nde ilk yerleşim izleri M.Ö 6. yüzyıla kadar dayanmaktadır.

14.Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri

Diyarbakır Surları

Şehrin gıda ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılayan Hevsel Bahçeleri ile ülkemizin önemli tarihi değerlerinden biri olan Diyarbakır Surları M.Ö 3 binlere dayanan köklü bir geçmişe sahiptir.

15.Efes Antik Kenti

Efes Antik Kenti

Başta Dünya’nın Yedi Harikası’ndan biri olan Artemis Tapınağı olmak üzere birçok önemli esere ev sahipliği yapan Efes Antik Kenti, Selçuk ilçesinin her yıl yerli ve yabancı binlerce turisti ağırlamasını sağlıyor.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.