Türkiye’nin En Renkli 3 Bakırcılar Çarşısı

0
1638

Bakır kaplar, daha çok televizyon dünyasından gördüğümüz yemek araçlarıdır. Ancak bunların gerçek hayatta da yeniden hayat bulduğunu görebiliyoruz.

Özellikle de romantik yemek salonlarında ve restoranlarda, yemekler servis edilirken, nostaljik bir yemek olması açısından bakır kaplarla yemekler servis ediliyor.

Tabi bunlar, günümüzün lüksleri olsa da Osmanlı döneminde gündelik hayatta kullanılan yemek kapları idi. Şimdilerde pek ustası kalmadı bakırın ancak yine de tamamen “yok” olmuş değiller. Türkiye’nin farklı kültürel değerlerini incelediğimiz sitemizde, sizin için Türkiye’nin en renkli 3 bakırcılar çarşısı hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Zamanınız müsait ise, hali hazırda sezonun uçak bileti indirimleri de kendini göstermişken, bilet bayi web sitesinden biletinizi alarak anlatacağımız bu üç çarşıyı ziyaret edebilirsiniz.

Türkiye’de En Bilinen 3 Bakır Çarşısı

  1. Gaziantep Bakırcılar Çarşısı

Zamanda renkli bir yolculuk yapmak isteyenler için en seçkin yerlerden biri Gaziantep Bakırcılar Çarşısı. 400 yıllık bir geçmişe ışık tutan çarşı, Osmanlı döneminden bugüne kadar gelebilen ve dışarıdan Gaziantep’e gelen misafirlerin ilk olarak uğradıkları yerlerden biridir. Mahir ustaların ellerinden çıkan bakır kaplar, hediyelik eşyalar ve antikalar burada sergileniyor. Doğrusu çarşıya ilk girdiğiniz andan itibaren bakır ustalarının dövdükleri bakırlardan çıkan sesler mest edecek ve daha da önemlisi kendinizi nostaljik tarihin kollarında hissedeceksiniz.

Gaziantep Bakırcılar Çarşısı

  1. Mardin Bakırcılar Çarşısı

Mardin, Güneydoğu Anadolu bölgesinin tarihi kökeni en uzun dönemlere dayanan kentlerinden biridir. Değişik bir kültüre tanıklık etmek isteyenler, boş bir zaman ayırıp kesinlikle buraya gelmelidirler. Ulaşım açısından da artık stabil bir yer olan Mardin’e gitmek için biletbayi.com web adresi kampanyalı uçak bileti fiyatları için tercih edebileceğiniz ideal bir site. Buradan uçak bileti veya otobüs bileti alabilirsiniz. Mardin’e geldiğinizde, Gaziantep Bakırcılar Çarşısı kadar tarihi geçmişi uzun olmasa da halk arasında “Kazancılar Çarşısı” olarak da adlandırılan Mardin Bakırcılar Çarşısı’na uğramadan dönmeyin. Burada hediyelik bakır eşyalar, mutfak gereçleri gibi birçok alternatifi bir arada bulabilirsiniz.

Mardin Bakırcılar Çarşısı

  1. Diyarbakır Bakırcılar Çarşısı

“Türkiye’de bakır ustaları” dendiğinde ilk akla gelen şehir Diyarbakır’dır. Sur ilçesinde, tarihi Ulu Camii’nin hemen bitişinde yer alan Bakırcılar Çarşısı, bu iş için biçilmiş kaftan gibi. Kahve fincanları, tabaklar, şark köşelerini süsleyen bakır eşyalar, nargile başlıkları ve daha aklınıza gelebilecek birçok bakır ürünün sergilendiği Diyarbakır Bakırcılar Çarşısı, mistik bir havaya sahiptir. Çarşıya girer girmez, bakır ustalarının çekiç seslerini duymaya başlayacaksınız, bir de görsel bir bakır şöleni ile iç içe kalmanın keyfini yakalayacaksınız.

Diyarbakır Bakırcılar Çarşısı

Antik değerlere ve bakır işçiliğine ilgi duyanların görmeleri gereken bu üç çarşı, merakınızı gidermek ve bakır ustalarını yerinde tanımak için en uygun yerler olacaktır. Uzak ya da yakın mesafelerden buralara gitmek isteyenler için bilet karşılaştırma seçeneği sunan Biletbayi, otobüs bileti ve uçak bileti konusunda yardımlarına başvurabileceğiniz bir adres olabilir.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
2

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.