Türkiye’nin En İyi 5 Yürüyüş Rotası

0
963

Bir yer hakkında bilgi edinmek veya güzel yönlerini keşfetmek için en uygun yöntem yürüyüşe çıkmaktır. Türkiye’nin de böylesine keşfedilmeyi bekleyen birçok noktası vardır.

Şehrin kalabalık yaşantısından uzaklaşmak, doğa ile baş başa kalmak ve kuşların cıvıltısı arasında, ruhunuzu dinlendirmek için doğa yürüyüşü yapmanız en doğrusu olacaktır. Zamanınızı ayırıp tabiatın armağanı ile birleşmek isteyenler için araştırarak Türkiye’nin en iyi 5 yürüyüş rotası hakkında edindiğimiz bilgileri sunuyoruz.

Türkiye’nin En İyi 5 Yürüyüş Rotası

  1. Likya Yolu

Muğla’nın Fethiye ilçesinden başlayarak Antalya’ya kadar uzanan Likya Yolu, 509 km. uzunluğa sahiptir. Burası, doğal güzellikleri ile birlikte tarihi önemi ile de dikkat çeker. Teke Yarımadası’nın bir kısmının işaretlenerek haritalanması ile oluşan bu yol, muhteşem güzelliklere ev sahipliği yapmaktadır. Tabi ki 509 km. uzunluğa sahip olması, yolu tamamen yürüyüş ile bitirmeyi imkânsız hale getiriyor. Ancak kiralık bir araç ile yol boyu gidebilir, Ölüdeniz, Kabak Koyu, Patara, Kalkan, Kaş gibi, popüler noktalarda konaklayabilirsiniz. Likya Yolu, dünyanın en uzun 10 trekking parkuru arasında yer almaktadır.

Likya Yolu

  1. Hitit Yolu

Türkiye’nin tarihi bakımdan uzun dönemler öncesine dayanan kentlerinden biri de Çorum’dur. Yine doğa ve tarih yürüyüşü yapmak isteyenler için sunabileceğimiz Hitit Yolu da bu kentte yer almaktadır. Antik Hattuşa, Alacahöyük ve Şapinuva kentlerini birbirine bağlayan bu yol, 2 ile 87 km. arasında değişen yürüyüş parkuruna sahiptir. Yol boyunca antik yerleşim yerlerinden değişik dönemlerden kalan kalıntıları görebileceksiniz. Ayrıca bisiklet ile Hitit Yolu’nu gezmek isteyenler için de 32-103 km. uzunluğunda bir yol bulunuyor.

Hitit Yolu

  1. Belgrad Ormanı

Kanuni Sultan Süleyman’ın Sırbistan seferinden dönerken beraberinde getirdiği Belgradlıların yerleştirildiği “Belgrad Köyü”nden adını alan Belgrad Ormanı, İstanbul’un merkezinde olmasına rağmen, tabiatı ve doğal güzelliği bozulmamış bir alandır. 6,2 km. uzunluğunda bir yürüyüş yoluna sahip olan ormanda yürürken, kuş seslerinin hoş dinletisi, asırlık çınarların gizemli yönleri ile huzur bulacaksınız.

Belgrad Ormanı

  1. Aladağlar

Aladağlar Milli Parkı,  Türkiye’nin son zamanlarda yıldızı parlayan doğal alanlarından biridir. Adana, Kayseri ve Niğde sınırları arasında yer alan Aladağlar, 54 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Alan boyunca şelaleler, ormanlık alanlar, göller ve doğa ile bütünleşen birçok güzellik bulunmaktadır. Farklı bir deneyime imza atmak isteyenler için ideal olduğunu söylememiz gerekiyor.

Aladağlar Milli Parkı

  1. Kapadokya

Nevşehir’de yer alan Kapadokya, yüzeysel harikaların olduğu bir diyardır. Daha önceki “Kapadokya” yazımızda da bu muhteşem doğal güzellik hakkında uzunca bilgiler vermiştik. Doğa yürüyüşü, Peri Bacaları, yeraltı mağara ve kiliseleri görebileceğiniz bu güzel nokta, zamanınıza farklı bir renk ve değişik bir boyut kazandıracak.

Kapadokya

Doğanın bin bir rengine, kuş türlerinin yüz binlercesine sahip Türkiye’nin farklı noktalarında gezinti yapmak isteyenler için saydıklarımızdan çok daha fazlasının olduğunu söylememiz gerekiyor. Başka yazılarımızda, diğer doğal güzellikler hakkında sizlere bilgi vermeye devam edeceğiz. Seyahatinizin daha rahat ve ekonomik olması için Türkiye’nin karşılaştırmalı online bilet sitesi biletbayi.com web adresinden kampanyalı uçak bileti fiyatlarını inceleyebilir, kolay bilet rezervasyonu özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Ayrıca karayolu ile seyahat etmeyi sevenler için de esnek seçeneklerin yer aldığı web sitede otobüs bileti indirimlerini de kolaylıkla takip edebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.