Türkiye’deki En Meşhur 3 Cadde

0
1219
Tunalı Hilmi Caddesi

Şehirler için caddelerin önemi çok büyüktür. Şehir kalbi caddeler atar. Alışveriş, eğlence, kültürel faaliyetler ve daha birçok şeyin en iyisi her zaman şehirlerin en önemli caddelerinde bulunur. 

Ülkemizin küçük şehirlerinde bile “Mecburiyet Caddesi” diye tabir edilen ve şehrin en hareketli bölgesi olan bir caddesi mutlaka bulunur. Ancak bazı şehirlerimizdeki caddelerin ünü ülkemiz sınırlarını aşarak dünya geneline yayılmıştır.

Türkiye’deki En Meşhur 3 Cadde

1.İstiklal Caddesi, İstanbul

İstiklal Caddesi
İstiklal Caddesi

İstiklal Caddesi’ni gören birinin gittiği her şehrin, ülkenin en önemli caddesini İstiklal’le kıyaslamasına şaşırmamak gerek. Buram buram tarih kokan bir cadde düşünün, caddenin iki tarafında birbirinden şahane tarihi binalar. Caddenin ortasında nostaljik tramvayla yolculuk yapan insanlar… Caddede birçok milletten sokak sanatçıları hünerlerini sergiliyor…

İstiklal Caddesi gerçekten kendi başına bir kültür. Caddenin her sokağı ayrı bir dünyayı barındırıyor. Birbirinden etkileyici dükkanlarıyla, çok keyifli eğlence mekanlarıyla, tarihi pasajları, St. Antuan Kilisesi ve Galatasaray Lisesi’yle gelenin ayrılmak istemediği İstiklal Caddesi, dünyanın en meşhur caddeleri arasında sayılıyor.

Her daim büyük bir kalabalığı ağırlayan İstiklal, özellikle tatil günlerinde adım atacak yer bulmak bile mümkün olmuyor. İstiklal’de keyifli bir yürüyüşün ardından yolun sonunda sizi bekleyen Galata Kulesi ise gerek heybeti, gerekse tepesinden seyredeceğiniz muhteşem İstanbul manzarası ile İstiklal gezinize yakışır bir final yapmanızı sağlıyor.

Eğer hala vaktiniz varsa Galata’dan aşağıya inip Eminönü’ne geçerek meşhur balık ekmek ziyafetiyle midenizdeki açlık seslerini susturabilirsiniz…

2.Kıbrıs Şehitleri Caddesi, İzmir

Kıbrıs Şehitleri Caddesi
Kıbrıs Şehitleri Caddesi

İzmir’in en hareketli semtlerinden Alsancak’ta bulunan Kıbrıs Şehitleri Caddesi günün her saati kalabalık ve hareketli… Çoğu iş çıkışı veya okul çıkışı arkadaş buluşmalarının yapıldığı eğlencenin merkezi olan bu cadde gündüzleri ise her türlü alışverişe imkan veren mağazaları sayesinde şehrin en önemli alışveriş noktalarından biri haline geliyor.

Konak Belediyesi’nın son dönemlerde yaptığı butik müze atılımlarından en çok faydalanan yerlerin başında gelen caddede bulunan Neşe ve Karikatür Müzesi ile Mask Müzesi kesinlikle görülmesi gereken yerlerden. Her iki müze de alışılmışın dışındaki müze tasarımıyla ziyaretçiler için mükemmel destinasyonlardan.

Eğer İzmir’e geliyorsanız bir gününüzü bu güzel caddede geçirerek sevdiklerinizle çok eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz.

3.Tunalı Hilmi Caddesi

Tunalı Hilmi Caddesi
Tunalı Hilmi Caddesi

Çankaya’nın Kavaklıdere semtinde bulunan Tunalı Hilmi Caddesi, kuşkusuz Ankara’nın en kalabalık noktalarının başında geliyor. Eğer bu caddeye uzun süre uğramazsanız hayatınızda bir şeylerin eksik olduğunu ve bu caddeyi özlediğinizi fark edeceksiniz.

Her türlü alışverişe imkan veren mağazalar, Kuğulu Park ve hiç bitmeyen etkileyici kalabalık sayesinde bu caddenin bu kadar sevilen ve bilinen bir cadde olmasına şaşmamak gerek. Tunalı Hilmi Caddesi’ne gelince insan kalabalığın içinde kendini çok daha özgür hissediyor. Siz de bu caddeyi ziyaret ettiğinizde içinizdeki yaşama sevincinin arttığını hissedeceksiniz.

Kısacası Tunalı Hilmi Caddesi Ankara ve ülkemiz için oldukça önemli ve değerli caddelerden biri…

Siz de ülkemizin bu üç büyük şehrindeki üç önemli caddeyi görmek isterseniz ucuz uçak bileti kampanyalarını takip ederek çok uygun fiyatlara bu caddelerde keyifle vakit geçirme şansına sahip olabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.