Türkiye’de Yamaç Paraşütü Yapılacak 5 Yer

0
1477

Son 30 yılda hızlı bir gelişim gösteren ekstrem sporlardan yamaç paraşütü, her geçen gün çok daha fazla kişi tarafından ilgi gösterilen bir spor dalı haline geldi.

Ülkemiz de coğrafi ve iklimsel özellikleri sayesinde yamaç paraşütü için oldukça elverişli bir ülke konumunda. Bu da ülkemizde bu sporun çok hızlı bir şekilde gelişmesine olanak tanıyor. Ülkemizdeki birbirinden keyifli noktaları ziyaret ederek bu sporu güvenli bir şekilde muhteşem manzara eşliğinde yapmanı mümkün.

Türkiye’de Yamaç Paraşütü Yapılacak 5 Yer

1.Babadağ, Fethiye

Babadağ
Babadağ

Ülkemizde yamaç paraşütü denince ilk akla gelen yerlerden olan Fethiye, 1700 metre uçuş yüksekliği ve muhteşem Fethiye manzarasıyla muhteşem bir tecrübe imkanı sunuyor. Toplamda 3 pist bulunan Babadağ’da yaz sezonu boyunca hava akımının oldukça tutarlı olması bu sporu yapmak isteyenlerin kendilerini daha güvende hissetmesini sağlıyor. Bölgede hizmet veren firmalar tecrübeli pilotları sayesinde ziyaretçilerine keyifli ve unutamayacakları bir deneyim yaşatıyor.

2.İnönü, Eskişehir

İnönü C Tepesi
İnönü C Tepesi

Türk Hava Kurumu’nun amatörler için düzenlediği eğitimlerle oldukça güvenli bir ortamda bu sporun inceliklerini öğrenebiliyorsunuz. Eğitimler 130 metre yükseklikteki tepede veriliyor. Bölgede bulunan 230 metre yükseklikteki tepe ise profesyonellerin de uçuş yaptığı ve muazzam bir ilçe manzarasına sahip.Türk Hava Kurumu’nun Türkiye Şampiyonaları düzenlediği alanda konaklama imkanı da bulunuyor.

3.Abant, Bolu

Abant
Abant

Abant’ın büyüleyici manzarası eşliğinde bu keyifli sporu yapmaya ne dersiniz? Son yıllarda Abant Bölgesi’nde hayli yaygınlaşan yamaç paraşütü çeşitli yükseklikteki pistleriyle her düzeydeki sporcuya hitap ediyor. Türk Hava Kurumu bölgede eğitim uçuşları da düzenlemekte. 750 metreye kadar yükseklikten uçuş imkanı sunan bölgede kamp yapma imkanı da bulunuyor.

4.Dinamit Tepesi, Pamukkale

Dinamit Tepesi
Dinamit Tepesi

300 metre yükseklikten uçuş yapılabilen Dinamit Tepesi’nden süzülürken altınızda yüzyılların tarihinin yattığı muhteşem antik kentleri seyre dalabiliyorsunuz. Uçuş esnasında Pamukkale Travertenleri de nazlı bir şekilde size selam veriyor. İkliminin elvermesi sayesinde bölgede yılın hemen hemen her günü güvenli bir şekilde uçuş yapmak mümkün oluyor. Bölgedeki uçuşlar özellikle rüzgarın en elverişli olduğu sabah saatlerinde gerçekleştiriliyor.

5.Munzur Dağları, Erzincan

Munzur Dağları
Munzur Dağları

3250 metre yüksekliğinde uçuş bölgesinde her seviyeden sporcu için pist bulunuyor. Özellikle amatörler için Arpalık bölgesinde bulunan 1300 metrelik tepelerden uçuşlar düzenleniyor. Bölgedeki uçuşların bir diğer keyifli noktası ise uçuş öncesi tamamen doğal ürünlerle yapılan kahvaltılar. Bölgedeki hayvanlardan elde edilen sütlerle yapılmış peynirlerin tadı damağınızdan uzun süre gitmeyecek. Bölgede artık geleneksel hale gelen Muhsin Yazıcıoğlu anısına düzenlenen festival her yıl daha fazla ilgi görüyor.

Siz de uygun uçak bileti kampanyalarından faydalanarak ülkemizin yamaç paraşütü için çok uygun bu noktalarını ziyaret ederek, çok keyif verici ve heyecanlı bu sporun tadını çıkarabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.