Türkiye’de Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Antik Kent

0
1710
Hierapolis

Anadolu toprakları su kaynaklarının bolluğu, topraklarının verimliliği, ikliminin uygunluğu, ticaret yolları üzerinde oluşu gibi çok önemli sebeplerden dolayı geçmişten günümüze her zaman medeniyetlerin ve ülkelerin yerleşim yeri olarak kullandığı bir yer olmuştur.

Günümüze kadar yaşamış olan birçok medeniyet ülkemiz topraklarında birçok yerleşim yeri kurarak bu topraklarda varlıklarını sürdürmüştür. Günümüzde bu medeniyetlerden kalan yerleşim yerleri ülkemizin tarihi değerler anlamında dünya üzerindeki en zengin ülkelerden biri olmasını sağlıyor. Ülkemizde sayısız antik kent bulunduğunu söyleyebiliriz. Bu antik kentler arasında bir sıralama yapmak pek mümkün olmasa da sizler için mutlaka görmeniz gereken 7 tanesini listeledik.

Ülkemizde Mutlaka Görülmesi Gereken 7 Antik Kent

1.Efes, İzmir

Efes Antik Kenti
Efes Antik Kenti

İzmir’in Selçuk ilçesinde bulunan Efes Antik Kenti, İyonya döneminin en önemli şehir yapılarından biriydi. Kentteki devasa iki katlı Celsus Kütüphanesi, Antik Tiyatro ve daha birçok kalıntı ziyaretçilere unutamayacakları bir tarih yolculuğuna çıkarıyor.

2.Truva Antik Kenti, Çanakkale

Truva Antik Kenti
Truva Antik Kenti

Efsanelere konu olmuş Truva Antik Kenti’nin geçmişi 3000 yıl öncesine kadar dayanıyor. Kent 1998 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Bölgedeki kazılar 1871 yılında başlamıştır ve günümüzde hala devam etmektedir.

3.Çatalhöyük, Konya

Çatalhöyük
Çatalhöyük

Anadolu’da yerleşik hayata geçişin ilk izlerini taşıyan Çatalhöyük’ta 10 bine yakın kişinin yaşamış olduğu tahmin edilmektedir. Kazı çalışmalarının hala devam ettiği bölgede en eski buluntulara göre bölgedeki yerleşimin M.Ö 6000 yılına dayandığı anlaşılmaktadır. Kent, Konya’nın Çumra ilçesinde bulunmaktadır.

4.Xanthos Antik Kenti, Antalya

Xanthos Antik Kenti
Xanthos Antik Kenti

Fethiye’de bulunan Xanthos Antik Kenti, Ege’nin en önemli antik kentlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Birçok medeniyet tarafından yerleşim yeri olarak kullanılan kentte Pers, Roma ve Bizans dönemine ait kalıntılara rastlama mümkün. Bölge UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde de bulunmaktadır.

5.Hattuşaş, Çorum

Hattuşaş
Hattuşaş

Hitit Devleti’ne başkentli yapmış olan bu önemli antik kent Çorum merkeze yaklaşık 80 km mesafede bulunmaktadır. Bölgede çok önemli tarihi kalıntılar yapılan araştırmalar sonucu gün yüzüne çıkarılmıştır. İlk kazı çalışmalarının 1834 yılında yabancı arkeologlar tarafından gerçekleştirilen Hattuşaş, UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmış ülkemizin önemli antik kentlerinden biridir. Dünya’daki ilk yazılı anlaşması olan Kadeş Antlaşması da burada yapılmıştır.

6.Hierapolis, Denizli

Hierapolis
Hierapolis

Bölgede birçok dinsel yapı bulunduğu için bölge “Kutsal Kent” olarak da anılmaktadır. Tedavi amacıyla bölgedeki yeraltı sularının kullanılması nedeniyle geçmişten günümüze önemli bir yerleşim yeri olarak kullanılan Hierapolis, günümüzde oldukça fazla turist ağırlamaktadır.

7.Afrodisias Antik Kenti, Aydın

Afrodisias
Afrodisias

Ünlü fotoğrafçı Ara Güler’in bölgede kaybolmasıyla gün yüzüne çıkan Afrodisias Antik Kenti, Aydın’ın Karacasu ilçesinde bulunuyor. İsmini güzellik tanrısı Afrodit’ten alan kentteki yaşam geçmişinin M.Ö 5 binli yıllara dayandığı tahmin edilmektedir.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.