Nevşehir’de Gezilecek 11 Yer

0
1151

Kapadokya Bölgesi’nin en önemli şehirlerinden Nevşehir, doğanın ve insanların işbirliği ile şekillenen tüf kayalar sayesinde tam bir açık hava müzesi olarak ziyaretçilerini bekliyor.

Bölgede bulunan birçok yeraltı şehri, ören yerleri, vadiler ziyaretçileri kendisine hayran bırakıyor. Her mevsim ayrı bir güzelliğe bürünen Nevşehir ülkemizin mutlaka görülmesi gereken şehirlerinin başında geliyor. Bölgedeki bütün güzelliklerini tek bir yazıda sizlerle paylaşmamız mümkün olmasa da sizler için mümkün olduğunca kapsamlı bir Nevşehir gezilecek yerler listesi hazırladık; ancak siz gene de diğer Nevşehir yazılarımızı da takip ederek bölgeyi daha geniş bir şekilde tanıma olanağına sahip olabilirsiniz.

Nevşehir Gezilecek Yerler

1. Yeraltı Şehirleri

Derinkuyu Yeraltı Şehri
Derinkuyu Yeraltı Şehri

Nevşehir’in en önemli gezilecek yerlerinin başında geçmişte düşmanlardan korunmak için yeraltına yapılan çok katlı şehirler geliyor. Bölgede birçok yeraltı şehri bulunuyor. Derinkuyu, Kaymaklı, Özkonak Yeraltı şehirleri bölgedeki en bilinen ve en büyük yeraltı şehirleri olarak kabul ediliyor. Nevşehir’e geldiğinizde birçok yönden birbirine benzeyen bu şehirlerden en az birini mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

2. Ören Yerleri

Zelve Vadisi
Zelve Vadisi

Kapadokya bölgesi geçmişte özellikle Hristiyan topluluklar tarafından yerleşim yeri olarak değerlendirilmiştir. Bu topluluklar tüflü bir yapıya sahip olan kayaları oyarak kendileri için barınacak yerler yapmaktaydı. Bölgede bulunan birçok ören yeri bu anlamda oldukça ilgi çekici olmaktadır. Bu ören yerlerinde yaşam alanları, ibadethaneler ve farklı yapılar bulunmaktadır. Paşabağ, Açıksaray, Zelve Vadisi, Çavuşin, Göreme Açık Hava Müzesi bölgede bulunan ve görülmesi gereken ören yerlerinin başında geliyor.

3. Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi

Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi
Dergah Avlusu

Gönül insanı Hacı Bektaş-ı Veli, Kapadokya Bölgesi’nde İslam’ın tanınması adına büyük emekler harcamıştır. Bölgede bulunan Hacı Bektaş-ı Veli Türbesi, ülkemizin en özel ve bakımlı türbelerinden biri olarak kabul edilmektedir.

4. Nevşehir Müzesi

Nevşehir Müzesi

İlk olarak 1966 yılında hizmete açılan Nevşehir Müzesi, Damat İbrahim Paşa Külliyesi’nde bulunan yerinden 1987 yılında ayrılarak yeni yerine taşınmıştır. Müzede birçok arkeolojik eserin yanında çok çeşitli etnografik parçaları da inceleme fırsatını yakalayabiliyorsunuz.

5. Ürgüp ve Üç Güzeller

Üç Güzeller
Üç Güzeller

Nevşehir’in en önemli ilçelerinden biri olan Ürgüp sınırları içerisinde birçok tarihi kalıntı bulunmaktadır. Peribacaları oluşumu açısından da oldukça zengin olan bölgede özellikle Üç Güzeller ismi verilen üç adet peribacası oluşumu ziyaretçilerden büyük ilgi görüyor. Özellikle gün batımı zamanında ziyaretçiler burada muhteşem manzaralara tanıklık ediyor.

7. Uçhisar Kalesi

Uçhisar Kalesi
Uçhisar Kalesi

Uçhisar ilçesinde bulunan Uçhisar Kalesi, bölgeyi panoramik olarak seyretmek ve muhteşem manzaranın tadını çıkarmak isteyenler tarafından sıklıkla tercih edilen noktalardan biri. Kayalara oyulan evlerle Roma ve Bizans döneminden kalıntıların görülebildiği kale etrafında gün batımında muhteşem fotoğraflar yakalamak mümkün.

8. Güray Müze

Güray Müze
Güray Müze

Dünyanın ilk ve tek yeraltı müzesi unvanına sahip olan Güray Müze, hem muhteşem seramik sanatı örneklerinin sergilendiği hem de otantik bir ortamda toplantı ve davet etkinliklerinin düzenlendiği bir mekan olarak hizmet vermektedir. Nevşehir’e geldiğinizde Avanos‘ta bulunan bu özel müzeyi mutlaka görmeniz gerektiğini belirtelim.

9. Ortahisar Kalesi

Ortahisar Kalesi
Ortahisar Kalesi

Uçhisar Kalesi gibi Ortahisar Kalesi de bölgenin muhteşem manzarasına tanıklık edebileceğiniz etkileyici bir nokta. Kalenin yamaçlarında birçok kilise ve oyma yapının örneklerini görmeniz mümkün.

10. Güvercinlik Vadisi

Güvercinlik Vadisi
Güvercinlik Vadisi

Üzüm bağlarının hayli yaygın olduğu bölgede bu vadiye oyulan yuvalarda yaşayan güvercinlerin gübreleri toplanarak bağlarda kullanılmaktaydı. Günümüzde muhteşem bir manzaraya sahip olan vadide aynı zamanda trekking yaparak doğanın güzelliğine kendinizi kaptırabilirsiniz.

11. Damat İbrahim Paşa Külliyesi

Damat İbrahim Paşa tarafından yaptırılan külliye, Lale Devri’nden günümüze dek varlığını sürdüren önemli tarihi yapılardan biridir. 1727 yılında yapılan Damat İbrahim Paşa Külliyesi, Nevşehir ziyaretinizde görmeniz gereken önemli tarihi yerlerden biridir.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.