Tunceli’de Gezilecek Harika Yerler

0
1278

Doğu Anadolu bölgesinde yer alan Tunceli, geçmiş tarihi ile günümüze ışık tutan yerleşim yerlerinden biridir. Yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında kentin geçmişinin İ.Ö. 5500-3500 dönemlerine kadar uzandığı görülmüştür.

Kalkolitik Çağ’dan günümüze kadar gelmeyi başaran Tunceli’de tarihi değerlerle birlikte bir de kentin görülmesi gereken doğal güzelliklerinden de söz etmemiz gerekiyor. Çemişgezek Kalesi, Ulukale Camii, Ferruh Şad Bey Türbesi ve Yelmaniye Camii gibi yerler, Tunceli’de saklı kalmış tarihi gün yüzüne çıkartan alanlardır ve bunlarla birlikte doğanın yeşilini misafirlerine sunan doğal alanları.

Tunceli gezisinde görülmesi gereken harika yerler

Tahar Köprüsü

Tahar Çayı üzerinde yapıldığı için bu isim ile anılan köprü, 1807 yılında Yusuf Ziya Paşa tarafından yaptırılmıştır. Köprüye bu nedenle “Yusuf Ziya Paşa Köprüsü” de denmektedir. Yapıldıktan sonra 1856 yılında Diyarbakır Valiliği yapan Akif Paşa tarafından onarımdan geçirilen köprü, günümüze sağlam şekilde gelmeyi başarmıştır. Tunceli’nin tarihi değerleri arasında yer alan Tahar Köprüsü, kent gezisinde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir.

Tahar Köprüsü

Göktepe Höyüğü

Mazgirt ilçesine bağlı Göktepe Köyü’nün 500 metre güneyinde kalan Göktepe Höyüğü, Tunceli tarihinin gizemli yönlerini günümüze taşıyan tarihi değerlerden biridir. Toprak yolla ulaşılabilen höyük hakkında tam anlamıyla bir çalışma yapılmadığı için hangi dönemlere ait olduğuna ilişkin bilgiler bulunmamaktadır.

Göktepe Höyüğü

Çemişgezek Kalesi

Yapım tarihi ve kimler tarafından yapıldığına dair bilgilerin bulunmadığı Çemişgezek Kalesi, ilçe sınırları içerisinde yer almaktadır. Günümüze kalenin sadece bir duvarı harabe olmuş şekilde ulaşabilmiştir. Moloz ve kesme taş kullanılarak inşa edilen kale, Tahar Çayı’nın kenarında bir tepe üzerinde yer almaktadır.

Çemişgezek Kalesi

Munzur Vadisi Milli Parkı

1971 yılında milli park statüsüne kavuşan Munzur Vadisi, doğu Anadolu bölgesini ziyaret edilmeyi hak eden en değerli yerlerinden biridir. 42.000 hektarlık bir alanı kapsayan vadi, zengin florası ve faunası ile dikkat çekmektedir. Munzur Vadisi Milli Parkı, akarsu kaynakları, endemik bitki türleri, hayvan türleri ve bitki örtüsü bakımından oldukça zengin bir yerdir. Trekking yapmak isteyenler için güzel bir fırsat sunan vadi, mesire alanları ile de civar halkın ihtiyacını karşılamaktadır. Tunceli-Ovacık arasında yer alan bu güzelim doğal alanı da şehir gezinizde listenize dâhil etmenizi öneriyoruz.

Munzur Parkı Milli Vadisi

Tunceli’ye nasıl gidilir?

Doğu Anadolu bölgesinin tarihi değeri oldukça uzun zamanlar öncesine dayanan kenti Tunceli’ye ulaşmak için karayolunu tercih edebilir veya havayolu ile yolculuk yapabilirsiniz. Türkiye’nin dört bir yanından Tunceli otobüs bileti ile kenti ziyaret edilebilir. Havayolu ile kenti ziyaret etmeye gelmek isteyenler ise il merkezinden 120 km. uzaklıktaki Elazığ Havalimanı’na gelerek buradan karayolu ile aktarmalı şekilde kente ulaşım sağlayabilirler.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.