Petra, Ürdün topraklarında saklı kalmış , ‘’kayıp şehir’’ diye bilinen, eski çağlardan bize kalan en eşsiz eserlerden biridir. Milyonlarca turist tarafından ziyaret edilen bu görkemli yapı hakkında bilinmeyenleri sizler için derledik.

1.Dünyanın Yeni Yedi Harikasından Biri

Petra antik kenti, 6 Aralık 1985 tarihinde UNESCO tarafından Dünya Kültürel Mirası listesine eklenmiş, korunması gerekli görülmüş şaheserlerden biridir. Sonrasında 2007 yılında hazırlanan ‘’Dünyanın Yeni Yedi Harikası’’ listesinde birçok önemli eser arasından sıyrılıp listeye adını yazdırmıştır.

2.İnşası 500 Yıl Sürmüştür

MÖ 400 ile MS 106 yılları arasında inşa edilmiş olan şehir, çok sonra 1800’lü yıllara doğru keşfedilmiştir. Ürdün’de bulunan bu yapı , insan eli ile oyularak kum taşı kayalıklarından yapılmıştır ve günümüzde kadar korunarak gelmeyi başarmıştır.

3.İsviçreli Johann Burckhardt Tarafından Bulunmuştur

Petra antik kenti,yapımından neredeyse 1000 yıl sonra İsviçreli Johann Buckhardt tarafından tekrardan gün yüzüne çıkarılmıştır ve eski popüler günlerine geri dönmüştür. Ortaya çıkarıldıktan sonra birçok turistin uğrak noktası haline gelmiştir ve Ürdün’ün sembolik yapıları arasında yerini almıştır.

4.Birçok Filme Ev Sahipliği Yapmıştır

Dünyanın en çok izlenen filmlerinden bazıları sahne seti yerine bu görkemli yapıyı tercih etmiştir. Bu filmler arasında tüm dünyada ilgiyle izlenen ”İndiana Jones” serisi de bulunmaktadır.

5.Gül Kızılı Şehri Olarak da Bilinir

Şehir, kayaların renginden dolayı ”Rose City” ismini almıştır. Güneş kayaların üzerine düştüğünde, gül kızılı denilen rengi oluşturuyor ve harika bir manzara ortaya çıkıyor. Renklerin ahengi ile yapının mimarisi birleştiğinde ortaya muhteşem fotoğraflar çıkmakta.

6.Kayalıklarla Dolu Bir Yol: The Siq

The Siq, 1,2 kilometre uzunluğunda olan, geçilmesi zor ve uzun bir geçittir. Git gide darlaşan duvarlar arasından ilerleyerek şehre ulaşabiliyorsunuz. Her iki tarafınızın da kayalık olduğu bu yol,bazen oldukça darlaşıyor ve içinde hapsolacak hissi yaratıyor.

7.Birbirinden Farklı Anıt Mezarlar Bulunuyor

The Siq geçidinden geçtikten sonra karşınıza ‘’Kraliyet Mezarları’’ gelir. Başta neden yapıldığı anlaşılamayan Petra’nın sonrasında asıl amacın kraliyet ailesinden ölenler için özel olarak yapıldığı ortaya çıkmıştır. Bu anıt mezarlar toplam 5 tanedir ve her birinin farklı bir ismi bulunmaktadır. Bu mezarlardan ilki Nero’nun Altın Saray’ından esinlenerek oluşturulmuş ancak inşası tamamlanmamış Corinthian Tomb’dur. İkincisi Bizans Kilisesi olarak kullanılmak üzere inşa edilmiş olan anıt, Urn Tomb’dur. Üçüncüsü Florentinus Tomb, dördüncüsü Palace Tomb ve son olarak beşincisi ise Silk Tomb’dur. Kraliyet mezarı olarak tasarlandıkları için diğer pek çok anıttan daha görkemli bir mimariye sahiptir. Bu yapılar arkeologlar tarafından uzun yıllar incelenmiş ve günümüzde turistler tarafından oldukça fazla ziyaret edilmektedir.

8.El-Hazne

Petra’da güzel olan şeylere ulaşmak hiçbir zaman kolay değildir. The Siq geçidindeki zorlu yolları ve kayaları aşarsanız karşınıza tarihin en güzel yapılarından biri olan El-Hazne çıkar. Bu yapı karşınıza çıktığı andan itibaren büyük ve görkemli sütunları ve oyma işlemeleriyle göze çarpıyor. El-Hazne 39 metre yüksekliğinde ve 25 metre genişliğinde,  kayaların içerisine inşa edilmiştir. Eşsiz güzelliği ve görüntüsü ile El-Hazne, Petra’da ki en görkemli yapıdır.

9-El-Deir Manastrı

Milattan önce 1.yüzyılda inşa edilmiş olan bu yapı Petra’da, kayalar oyularak içerisine inşa edilmiş en büyük yapı olma özelliğini taşıyor. Nebatiler zamanında tapınak olarak inşa edilen yapı günümüzde manastır olarak kullanılıyor.Ancak manastıra ulaşmak için 800 merdivenli yolu, yaklaşık 4 saat süren bir seyahat ile aşmak zorundasınız. Bu yolu aşıp manastıra ulaşabilirseniz, zirvede sizi kendine hayran bırakacak işlemeleriyle El-Deir Manastırını görebilirsiniz.

10.Amfitiyatro

Petra’da tamamı kayaların içerisinde yapılmış olan tiyatro 1.yüzyılda Helenistik mimari kullanılarak inşa ediliştir. Doğal afetler sonrasında oldukça hasar gören yapı günümüzde ziyaretlere kapatılmıştır. Gittiğinizde mühürlü olan yapının içerisine giremeseniz de dışarıdan izleme sansına sahipsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.