Barselona’nın ikonik binalarından biri olan Torre Agbar, 33 katlı bir gökdelen olarak Fransız Mimar Jean Nouvel tarafından tasarlanmıştır.

Torre Agbar, 6 yıllık bir inşa sürecinin ardından 2005 yılında tamamlanmıştır. Bina Barselona’nın en yüksek binalarından biridir. Kule ismini Agbar firmasından almaktadır ve bina şu anda kamuya açık değildir. Bina içinde 30 bin ofis, 3210 tesis ve çeşitli hizmet yerleri bulunmaktadır.

Gökdelen 144 metre yüksekliğindedir. Binanın özellikle dış cephesindeki rastgele bulunan cam giydirmeler dikkat çekmektedir. Binanın maliyetinin 130 milyon doları geçtiği ifade edilmektedir. Bina kavramsal tasarımı ve biyoiklim mimari özellikleriyle ön plana çıkmaktadır.

Torre Agbar
Torre Agbar, Barselona’nın en yüksek binalarından biridir

Mimarın binayı tasarlarken Montserrat Dağı’ndan ilham aldığı söylenmektedir. Birçok kişinin garip karşıladığı Torre Agbar, mimara en prestijli mimarlık ödüllerinden biri olan Pritzker Ödülü’nü kazandırmıştır. Bina şekil itibariyle çoğu zaman alay konusu olmuştur. Kimisi binayı devasa bir vibarötöre benzetirken, kimisi bir turşuya benzetmektedir. Bazıları ise bu gökdeleni bir mermiye benzetmektedir. Eğer siz de binayı ziyaret ettiğinize neye benzettiğinizi bize yorum kısmından yazabilirsiniz 🙂

Torre Agbar
Bina akşamları gerçekleştirilen ışıklandırma ile tam bir görsel şölen sunmaktadır

Gündüz saatlerinde çok fazla bir cazibesi olmayan ve içerisinde görülmesi gereken bir turistik yer olmayan Torre Agbar, özellikle hava karardıktan sonraki ışıklandırması ile ilgi görmektedir. Bu nedenle eğer bu binayı Barselona gezilecek yerler listenize eklemeyi düşünüyorsanız gezi planınızı akşam saatlerinde yapmanız mantıklı olacaktır. Her akşam çeşitli renk tonlarında aydınlatılan bina yeni yıl gibi yılın önemli günlerinde bilgisayar destekli animasyon ışıklandırmalarıyla daha da ilgi odağı olmaktadır.

1- Torre Agbar Ulaşım Bilgileri

  • Adres: Av. Diagonal / 211, 08018 Barcelona / İspanya
  • Ulaşım: Binayı ziyaret etmeye karar verdiyseniz L1 metro hattını kullanarak “Glories” durağında inerek binaya ulaşabilirsiniz.

Barselona’ya geldiğinizde otel tavsiyesine ihtiyacınız varsa Barselona’da nerede kalınır? Otel tavsiyeleri başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz. Barselona’ya dair daha fazla içeriğe ise Barselona gezi rehberi sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Yazımız hakkındaki fikir ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorumlar butonundan bizlerle paylaşabilir, yazımızın geliştiricilerinden biri olabilirsiniz. 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.