Tonle Sap Gölü, sadece Kamboçya’nın değil dünyanın en önemli su kaynaklarından biri olarak kabul ediliyor. Ülkenin en önemli turistik şehri Siem Reap‘a yakın olması ise buranın turistler tarafından ziyaret edilen bir yer olmasını sağlamış.

1997 yılında UNESCO Dünya Biyosfer Rezerv Alanı olarak belirlenen göl, birçok bitki ve hayvan türünün yaşam alanı olarak büyük biyolojik çeşitliliği açısından oldukça büyük bir öneme sahip.

Tonle Sap Gölü

Tonle Sap Gölü, Asya’nın en büyük taşkın su yataklarının başında geliyor. Yağış almayan kasım mart tarihleri arasında sadece 2500 km² alanda ve 1 metre derinliğinde olan göl, diğer aylarda etkili olan muson yağmurlarıyla birlikte 7-8 kat genişliğe ve derinliğe ulaşıyor.

Tonle Sap Gölü, bölgenin en önemli su rezervlerinin başında geliyor

Tonle Sap Gölü etrafında 3 milyondan fazla insan yaşıyor ve bu insanların en büyük geçim kaynağı gölde gerçekleştirilen balıkçılık faaliyetleri. Burada çıkarılan balıklar gölün çevresindeki yerleşim birimlerine gönderilerek besin maddesi olarak değerlendiriliyor. Ha bu arada gölden çıkarılan timsahların etleri de bölgede hayli fazla tüketilen ve değeri yüksek olan et türlerinin başında geliyor.

Yüzen Evler: Chong Khneas Köyü

Göl çevresinde asıl ilgi çeken ise Tayland’ın meşhur yüzen köyü Koh Panyee gibi yüzen evlerden oluşan Chong Khneas Köyü oluyor. Köyün kara ile hiçbir bağlantısı bulunmuyor. Köyde bulunan bütün her şey yüzüyor. Yüzen evler, karakol, okul, kilise ve daha birçok yapı sallar üzerine inşa edilmiş.

Yüzen Evler, Chong Khneas

Tamamen sallar üzerine yapılmış evlerden oluşan köyde 4 binden fazla insan karaya ayak basmadan yaşamlarını sürdürüyor. Evler 100 ile 400 m² genişliğinde oluyor ve evlerin önündeki teraslarda insanlar bitkilerini, sebzelerini yetiştirebiliyor. Hatta hayvan bile besleyen ailelere rastlamak mümkün. Köylüler büyük oranda geçimlerini balıkçılık faaliyetleriyle sağlıyor; ancak köyde son yıllarda turizm de büyük bir gelir kaynağı olarak görülüyor.

İnsanlar bu köyde karayla bağlantıları olmadan yaşamlarını sürdürüyor

Köyde elektrik, su şebekesi vb. modern yaşamda olmazsa olmaz olarak değerlendirdiğimiz şeyler bulunmuyor. İnsanlar evlerinde bulundurduğu aküleri doldurarak elektrik ihtiyaçlarını bu akülerden karşılıyor.

Tonle Sap, Yüzen Evler

Köyde yaşayan insanlar ömürlerini suyun üstünde geçirmenin getirdiği bir kazanım olarak muhteşem bir yüzücü ve kürek çekici olarak hayatlarına devam ediyor. Eğer Kamboçya için bir gezi planınız varsa yüzen evler mutlaka görmeniz gereke yerlerden biri olacaktır.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.