Tokat’ta Gezilebilecek Harika Yerler

0
1163

Tarihi geçmişi ile günümüze ışık tutan Tokat, Karadeniz bölgesinde görülmesi gereken güzel yerlerden biridir. İl, doğal güzelliklerinin yanı sıra bir de antik değerleriyle de ön plana çıkmaktadır.

Bizans dönemi kayıtlarında “Komano” adı ile anılan Tokat, günümüze ulaştırdığı kültürel değerleriyle incelenmeyi hak eden kentlerimizden biridir. Tarih, doğal güzellik ve kültürel yaşamı ile ön plana çıkan şehre gittiğinizde gezebileceğiniz çok sayıda nokta sizi bekliyor olacak. Dilerseniz güzelim kentin en çok göze çarpan bazı yerleri ile ilgili bilgilere geçelim.

Tokat gezisinde görülecek harika noktalar

Tokat Kalesi

Tam olarak hangi dönemlere ait olunduğu bilinmeyen Tokat Kalesi hakkında verilen en gerçek bilgi, 5-6. Yüzyılda yapılmış olmasıdır. Doğal bir kaya oyularak inşa edilen kale, il merkezinde yüksek bir tepenin üzerinde yer alıyor. Şehre hâkim bir noktada konuşlanması akıllara savunma amaçlı inşa edildiği algısını veriyor. Surlar ve odalar kayalara oyulmuş şekilde inşa edilmiş ve günümüze kadar gelmeyi başarmıştır. Tokat il merkezinde yer alan ve şehir ile aynı ismi taşıyan Tokat Kalesi, gezi günlerinizde değerlendirmeniz gereken kültürel değerlerden biridir.

Tokat Kalesi

Tokat Mevlevihanesi

Tokat gezilecek yerleri arasında değerlendirilmesi gereken bir diğer tarihi yapı ise 17. Yüzyıl mimarisine sahip olan Tokat Mevlevihanesi’dir. Sülün Muslu Paşa tarafından inşa ettirilen yapı, Evliya Çelebi’nin “Seyahatname” adlı eserinde de yer almaktadır. Şehrin sembollerinden biri konumunda olan Tokat Mevlevihnesi, 3000 metrekarelik bir alan üzerinde, gösterişli bir yapı olarak göze çarpmaktadır.

Tokat Mevlevihanesi

Niksar Kalesi

Tokat’ın Niksar ilçesinde “Maduru” ve “Çanakçı” derelerinin arasında yükselen Niksar Kalesi, kentin en önemli kültürel değerlerinden biridir. Yapım tarihi hakkında kesin bilgilerin bulunmadığı kale, günümüze sağlam bir şekilde gelmeyi başarmış ve kentin turizmine kattığı değer ile ön plana çıkmaktadır. Kale hakkında net bilgiler olmasa da bazı kaynaklarda yer alan bilgilere göre; kale, depremlerden etkilenmiş, Bizans ve Osmanlı dönemlerinde onarımdan geçirilmiştir. Tokat gezi listenize burayı almanız isabet olacaktır.

Niksar Kalesi

Almus Baraj Gölü

Tokat’ın tarihi değerleri kadar doğal güzellikleri de göz alıcı güzelliklere sahiptir. Almus ilçesinde yer alan ve ilçe ile aynı adı taşıyan Almus Baraj Gölü, çevre illerde oturanlar için kaçamak yapılan bir noktadır. Fauna ve flora açısından zengin, çevresinde mesire alanları, piknik alanları gibi kullanılabilir yerlerin yer aldığı baraj gölünün tilki, ceylan, güvercin, sansar, dağ keçisi, ayı, domuz, bıldırcın, karatavuk gibi sakinleri ve kayın, çam, meşe, ıhlamur ve sedir ağaçları, bölgeye farklı güzellikler katmaktadır.

Almus Baraj Gölü

Tokat’a nasıl gidilir?

Karadeniz bölgesinin ziyaret edilebilecek güzel yerlerinden biri olan Tokat’a gitmek için havayolu ve karayolu alternatifi kullanılabilmektedir. Türkiye’nin dört bir yanından hareket eden Tokat otobüs firmalarından yararlanabileceğiniz gibi Tokat Havalimanı’ndan yararlanarak havayolu ile de seyahat edebilirsiniz. Türkiye’nin karşılaştırmalı online bilet sitesi biletbayi.com web adresini ziyaret ederek Tokat uçak bileti veya Tokat otobüs bileti kampanyalarından yararlanarak kentin güzelliklerini incelemek üzere yola koyulabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.