Tisan (Aphrodisias), Silifke

0
1280

Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan Tisan, bölgenin saklı cennetlerinden bir diyebileceğimiz bir yarımada. Bu muhteşem yarımadada mavinin ve yeşilin en güzel tonlarını görebiliyorsunuz. Akdeniz’in gözde tatil mekanlarından biri olan Mersin’de Tisan bölgenin yükselen değerlerinden biri olarak gösteriliyor.

Tisan (Aphrodisias)

Tisan Yarımadası

Tisan adını bölgede kurulan bir yapı kooperatifinden aldığı tahmin edilen Aphrodisias, Ovacık burnunda bulunuyor. İki limanı bulunan bölgede tatilciler masmavi denizin keyfini çıkarma fırsatı yakalıyor. Yüzülerek gidilebilecek iki ada ise ziyaretçiler için keyifli anların habercisi oluyor.

Tisan, sizi berrak suyuyla karşılıyor

Deniz kıyısında bulunan Tisan’ın geçmişi M.Ö 7. yüzyıla kadar dayanmaktadır. Bölgede kurulmuş bir Yunan kolonisinin parçası olan Aphrodisias Antik Kenti, M.Ö 4. yüzyılda Pers Krallığı’nın himayesi altında bulunmuş. Bölgedeki iki liman da dönemin en önemli ticaret limanlarından biri olarak değerlendirilmekteydi. Bu antik kentten günümüze çok fazla bir şey kalmamıştır.

Aphrodisias Antik Kenti’nden günümüze çok fazla bir şey kalmamıştır

Tarihin ve doğanın iç içe geçtiği bu harika belde de kiralık evlerde konaklama imkanına sahip olabiliyorsunuz; ancak limana en yakın yerleşim yeri olan Tisan Sitesi içerisinde ev kiraladığınız takdirde site yönetimi denizi ve şezlongları kullanma konusunda size sıkıntı çıkarabiliyor. Bu durumda bölgenin kamu malı olarak geçtiğini ve denizden faydalanma hakkınızın bulunduğunu belirterek bu durumu çözüme kavuşturmanızı öneriyoruz. Bu arada buraya geldiğinizde berrak denizin tadını çıkarmak için gerçekleştirilen tekne turlarını da deneyebilirsiniz.

Tisan (Aphrodisias)

Tisan’a Nasıl Gidilir?

Bu güzel yarımada Mersin’in Silifke ilçesine 31 km. mesafede bulunmaktadır. Mersin bölgesinde düzenlenen tekne turlarına katılarak Tisan Yarımadası’nı ziyaret etme şansına sahip olabilirsiniz. Eğer tekne turunu tercih etmezseniz araç kiralama yolunu ya da özel aracınızla gelmeyi tercih edebilirsiniz. Araçla gelecekseniz yolların hayli virajlı olduğunu bilmenizin sizin için faydalı olacağını düşünüyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.