Ana sayfa » Türkiye » Tekirdağ » Tekirdağ’ın Festivalleri

Tekirdağ’ın Festivalleri

0
1587

Tekirdağ köftesi ve rakının tadını aldıktan sonra “bu şehirde yapılacak bir şey kalmadı” demeyin. Gidilecek onlarca festival var.

Tekirdağ’da bulunduğunuz zaman festival tarihlerini kontrol edin. Keyfinize keyif katacak festival ve etkinlikler bulabilirsiniz. Böylece Tekirdağ geziniz daha anlamlı olacaktır. Bakalım bu Tekirdağ’ın festivalleri nerede, ne zaman, nasıl geçiyormuş.

Uluslararası Trakya Kukla Festivali

kukla festivali tekirdağ

Türk ve yabancı ekipler kuklacılık alanındaki hünerlerini 27 Mart tarihinde Tekirdağ Merkez’de sergiliyor. Türkiye dahil olmak üzere İtalya, Arjantin, Brezilya, Ukrayna gibi ülkelerden 12 ekip bu festival kapsamında Tekirdağ’a geliyor. Eğlenceli ve kaliteli zaman geçirmek isterseniz kukla festivalini kaçırmayın.

Saray Bahar ve Kültür Festivali

Saray Bahar ve Kültür Festivali

Saray Belediyesi tarafından 25-27 Mayıs tarihlerinde düzenlenir. Halk arasında “balçık panayırı” olarak da bilinen etkinlik gelenekselleşerek festival kıvamını almış. Toplumsal huzur ve barışı amaç edinen festivalde türlü eğlenceler ve kültürel faaliyetler yapılıyor. Saray festivali sınırları aşarak Tekirdağ’ın tanıtımını yaptığı için de önemli bir yerde.

Tekirdağ Kiraz Festivali

Tekirdağ Kiraz Festivali

Her yıl geleneksel olarak 13-19 Haziran tarihlerinde Tekirdağ Merkez’de organize edilir. İlk kez 1962’de “Kiraz Cümbüşü” adıyla düzenlenen festival geleneksel olmuş ve bugünlere kadar gelmiştir. Bu zaman aralığında iç turizm artıyor ve insanlar yaz ayının verdiği enerji ile beraber kendini eğlencenin kollarına bırakıyor.

Ayçiçeği Festivali

Ayçiçeği Festivali

Ayçiçeği Tekirdağ ve Türkiye için oldukça önemli. Ağustos’un ikinci haftası Hayranbolu’da düzenlenen festival ayçiçeğinin üretildiği yerlerin tanıtımını sağlıyor. Halk oyunları ve müzikli gösteriler de eksik olmaz.

Malkara Tarım ve Süt Ürünleri Festivali

Malkara, hayvan varlığı ve kalitesi bakımından Türkiye’nin önde gelen yerlerindendir. Aynı zamanda süt inekçiliği ve damızlık hayvan bakımından tercih edilen açık pazardır. Yaklaşık 54 bin büyükbaş hayvan bölge halkının geçimini sağlaması için iş kolu oluşturuyor. Malkara’da yıllık 83.752.000 litre süt üretiliyor. Hindi ve kanatlı hayvan besiciliği de gelişme göstermektedir. Festival kapsamında bu ürünler halkla buluşur ve tanıtımlar yapılır. Ek olarak satranç turnuvası gibi etkinlikler vardır.

Çocuk Festivali

Çocuk Festivali Tekirdağ

Okullar açılmadan önce çocukların motive olmasını sağlayan bir festivaldir. 3-4 Eylül tarihlerinde merkezde düzenlenir. Çocukların sevdiği hemen hemen her şeyi festival alanında görmek mümkündür. Onların dilinden konuşan aktiviteler yoğun ilgi görüyor. Okul çağındaki çocuğu olan aileler her yıl bu festivalde bir araya gelir.

Tekirdağ’daki ortamı daha detaylı incelemek isterseniz diğer yazılarımızı okuyabilirsiniz. Tekirdağ’ın yöresel yemekleri yazımızda lezzetli tarifler sizi bekliyor.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.