Tekirdağ’da Gezilecek Harika yerler

0
1508

Türkiye’nin Marmara bölgesinden Trakya kesimine doğru giderken karşımıza çıkar Tekirdağ.

Tarihi geçmişi ve doğal güzellikleriyle büyüleyici bir atmosfere sahip olan şehir, misafirlerini sıcak ve samimi tavırlarıyla ağırlar.

Yaz sezonunda çevre il ve ilçe sakinlerinin kaçamak yapmak için tercih ettikleri Tekirdağ, koynunda sakladığı doğal güzellikleri ile misafirlerini şehrin kalabalığından arındırır. Plajları, sahilleri, antik yerleşim yerleri ve mimari özellikleriyle keyifli zaman geçirmek isteyenler için fırsat sunan şehirde, kısa ya da uzun süreli tatil yaparak kentin kendine has güzelliklerini yerinde inceleme şansına sahip olabilirsiniz.

Tekirdağ’da gezilecek harika noktalar

Hora Feneri

Tekirdağ’ın tatil için tercih edilen ilçesi Şarköy’e 20 km. uzaklıkta Hoşköy’ün hemen girişinde yer alan Hora Feneri, hem tarihi bakımdan hem de bulunduğu bölgeye kattığı değer bakımından şehrin önemli sembollerinden biridir. 1861 yılında Sultan Abdülhamit tarafından yaptırılan fener, Fransa’dan getirilen dökme demir ile yine Fransız mimarlara yaptırılmıştır. Aktif olarak günümüzde de hizmet veren Hora Feneri’nin en büyük özelliği; herhangi bir bağlantı kullanılmadan, vidalarla bağlantı yapılarak dikilmesidir.

Hora Feneri

Eriklice Köyü

Şehrin kalabalık yaşamından uzaklaşmak ve aynı zamanda Marmara bölgesi içerisinde kalmak isteyenler için en güzel fırsatlardan biri olarak Şarköy ilçesine bağlı Eriklice Köyü sunulabilir. Berrak denizi, kumsalındaki mükemmellik ve doğanın sessizliği ile baş başa kalmak isteyenlere fırsat sunan köy, kendine has yaşam stili ve gelenekleriyle de bir hayli dikkat çekici bir yerdir. Folklor oyunları ile Rumelileri andırır, yemekleri ile başka bir bölgeyi. Ancak andırdığı yerlerle bire bir örtüştüğünü söylemek yanlış olur.

Eriklice Köyü

Uçmakdere

Marmara bölgesinin güzel ama uzak yolcuların pek keşfetmediği Tekirdağ’da zaman geçirmek ve hoş bir tatil yapmak için oldukça güzel yerler vardır. Yine Şarköy ilçesine bağlı Gaziköy’ün hemen arkasında yer alan Uçmak Dere, Tekirdağ’ın en güzel noktalarından biridir. Mavisi ve yeşili bir yana bir de ağaç anıtlarıyla kendini gösteren köy, kalabalık bir nüfusa sahip olmadığı için tatilciler için önerilebilecek ideal yerlerden biridir. Bir hafta sonu kaçamağı yapmak isteyenlerin kesinlikle Uçmakdere’yi de listelerine eklemelerini öneriyoruz.

Uçmakdere

Kumbağ

Mavi bayraklı plajı ile ön plana çıkan Kumbağ, özellikle de İstanbulluların tercih ettikleri bir yerdir. İstanbul’un hemen çıkışında yer alması, yaz aylarında buradan gelen misafirlerle dolup taşmasını sağlıyor. Uluslararası Mavi Bayrak Ödülü an berrak denizi ile misafirlerine hoş zaman geçirme imkânı sunan Kumbağ, hafta sonu tatilleri içi de ideal bir noktadır.

Kumbağ

Tekirdağ’ın gezilecek onca doğal güzelliği ve tarihi yerleri vardır. Gazi Ömer Bey Türbesi, Rüstem Paşa Cami, Mirliva Hüseyin Paşa Cami, Namık Kemal Evi, Çorlu Kalesi ve Rakoczi Müzesi de kentte gezebileceğiniz noktalardandır.

Tekirdağ’a nasıl gidilir?

Marmara bölgesinde, Trakya kesiminde yer alan Tekirdağ’a ulaşım için otobüs ya da uçak tercih edebilirsiniz. Tekirdağ otobüs bileti alarak karayolu ile seyahat edebilecekleri gibi uzak yerlerden gelenlere hizmet veren Çorlu Havalimanı da havayolu ile gelmek isteyenlere hizmet vermektedir. Tekirdağ uçak bileti alıp havalimanında iniş yaptıktan sonra araç kiralayarak veya toplu taşıma araçlarını kullanarak kentin her yerine gidebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
22

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.