Taşucu, Mersin

0
1384

Mersin’in Silifke ilçesine bağlı bir belde iken 2014 yılında yürürlüğe giren Büyükşehir yasası ile mahalle statüsüne dönüşen Taşucu, sınırları içinde bulunan liman sayesinde oldukça önemli bir konuma sahip. Liman, ülkemizin KKTC ile olan bağlantısını sağladığı için her yıl birçok yolcunun Taşucu’nu ziyaret etmesine neden oluyor.

Mersin Taşucu Limanı

Taşucu’nun her zaman berrak ve güzel olan denizi, bölgede faaliyet gösteren Seka Kağıt Fabrikası‘nın kapanmasıyla çok daha temiz ve keyfine doyum olmayan bir hale geldi. Bu da bölgenin denizi sayesinde özel bir belde olmasını sağlıyor. Gerçekleştirilen yat turları ise tatilcilerin unutamayacakları anlar yaşamasını sağlıyor.

Taşucu sahili ve Deniz Kızı Heykeli

Taşucu’nda yerleşim M.Ö 7. yüzyıla kadar dayanıyor. Bu dönemde bölgede hakimiyet kuran Grekler burada Holmi ismini vermişler. Saldırılar sonucu M.Ö 4. yüzyılda hızlı bir çöküşe giren Taşucu daha sonra birçok devletin hakimiyetine girmiştir. Bu da Taşucu’nun köklü bir geçmişe sahip olmasını sağlıyor.

Taşucu, Mersin

Hristiyanlığın bölgede yayılması için büyük çabalar harcayan Aya Tekla’nın adını taşıyan Aya Tekla Kilisesi, Amphora Müzesi ve Mezgit Kalesi bölgede görülmesi gereken tarihi yerlerin başında geliyor. Sahildeki deniz kızı heykeli de görülmeye değer.

Aya Tekla Kilisesi

Taşucu, Atatürk’ün doğduğu şehir olan Selanik’e benzetmesinden dolayı ayrı bir önem verdiği yerlerden biriydi. Bunun farkında olan bölge halkı da Taşucu Atatürk Evi ile Atatürk’ün anısını yaşatıyor. Taşucu’na gelirseniz bu evi de görmenizi tavsiye ediyoruz.

Taşucu Atatürk Evi

Taşucu’na Nasıl Gidilir?

Taşucu, Mersin merkeze 100, Silifke’ye ise 10 km. mesafede bulunuyor. Silifke’den Taşucu’na dolmuşa binerek 15 dakika gibi kısa bir sürede ulaşmanız mümkün. Mersin Otogarı’ndan kalkan Silifke Koop. ile yaklaşık 2-3 saat arası bir sürede Taşucu’na ulaşabiliyorsunuz. Özel aracınızla Mersin’den ortalama 1,5-2 saatte bu güzel beldeye varmış oluyorsunuz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.