Tarihi Taş Köprü, Silifke

0
1066

Mersin‘in önemli ilçelerinden biri olan Silifke, asırlar boyunca medeniyetlerin gözde yerleşim yerlerinden biri olmasından dolayı günümüzde Mersin’in en önemli tarihi bölgelerinden biri olarak kabul ediliyor. Büyük bir tarihi geçmişe sahip olan Silifke’de görülmesi gereken birçok tarihi yapı bulunuyor. 

İlçede bulunan Tarihi Taş Köprü de bu yapıların başında geliyor. M.S 77-78 yıllarında yapımının tamamlandığı tahmin edilen Tarihi Taş Köprü, yapıldığı zaman 7 kemerli olmasına rağmen gerçekleştirilen onarım ve tadilatlardan sonra günümüzde 5 kemerli olarak insanlara hizmet etmektedir.

Tarihi Taş Köprü, Silifke

Tarihi Taş Köprü

Ortasından geçtiği şehri ikiye bölen Göksu Nehri’nin üzerine kurulan Tarihi Taş Köprü, dönemin Klikya bölgesinin valisi olan Octavius Memar tarafından İmparator Vespasian ve oğulları Titus ile Domitian‘ın anısına yaptırıldığı biliniyor.

Roma Köprüsü, Silifke

Tarihi Taş Köprü aynı zamanda Roma Köprüsü olarak da bilinmektedir. Köprünün uzunluğu 120 metre olup genişliği ise 5,40 metredir. Muhteşem bir manzaraya sahip olan nehirden Göksu’un ve Silifke’nin eşsiz güzelliğini seyre dalabilirsiniz.

Tarihi Taş Köprü’ye Nasıl Gidilir?

Tarihi Taş Köprü Silifke’nin merkezinde oldukça kolay bir konumda bulunuyor. Özel aracınızla Mersin-Antalya yolu üzerinden Silifke’ye istikametine dönerek Silifke’ye gelerek bu tarihi köprüyü yakından görme şansına sahip olabilirsiniz. Toplu taşıma ile gelmeyi planlıyorsanız Mersin Otogarı’ndan kalkan Silifke otobüsleri sizi Silifke’nin şehir merkezine kadar getirecektir. Silifke’ye ulaşabileceğiniz en yakın havaalanı ise Adana’da bulunuyor. Adana Havaalanı’nda indikten sonra Mersin’e geçerek oradan Silifke’ye ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Tatil planlarınızda Mersin de bulunuyorsa Tarihi Taş Köprü mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında geliyor. Ulaşım konusunda da kolay bir noktada bulunduğu için zorlanmadan köprüyü bulmanız mümkün olacaktır. Silifke’ye geldiğinizde Silifke Kalesi ve Aya Tekla Kilisesi olmak üzere bölgedeki tarihi eserleri görmeden Mersin geziniz sonlandırmamanızı tavsiye ediyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.