Tarihi Safranbolu’da Hoşça Vakitler

0
1006

Tarihi konaklarıyla Batı Karadeniz’in kendinden söz ettiren bir yerdir. Evleri, turizm dünyasını kendine çeken en büyük özelliklerinden biridir.

UNESCO (Dünya Mirasları Listesi)’da yer alan Safranbolu tarihi evleri, restore edildikten sonra daha bir dikkat çekici hale geldi. Tarihi evlere sahip olmasının yanında geçmiş döneminde önemli bir yere sahip olması da ayrıca Safranbolu’nun zenginliğe kavuşmasını sağlamıştır. Zira Safranbolu, Osmanlı döneminde kervan yolları üzerinde bulunuyordu. Bu özelliğe sahip olması gelişmesindeki en büyük rolü oynamıştır.

Safranbolu evleri

3000 yıllık tarihi bir geçmişi olan Safranbolu’da; camiler, hamamlar, köprüler ve çeşmeler tarihin derin izlerine tanıklık eder. Tarihin derin izlerini taşıması, günümüz turizm dünyasında ise cezbedici olmasını etkilemektedir.

Safranbolu evleri

Karadeniz bölgesinde yer alması, Marmara bölgesine yakın sınırlarda bulunması her yerden kolaylıkla ulaşılabilmesini etkiler. Her sene düzenlenen Safranbolu turlarının cazip olmasının nedeni de ulaşımda sağladığı olanaklardır. Karayolu veya havayolu ile tarihi ilçeye ulaşmak oldukça kolaydır.

Safranbolu evleri

Safranbolu’da ne yapılır?

Safranbolu tarihi evleri, sadece sahip olduğu geçmişi ile göze çarpmıyor. Mimari yapısı da kendine has özelliklere sahiptir. Evlerin dizimi, sedir ve halılarla kaplı odaları dikkat çeken ilk detaylarıdır. Bir de geçmişte aile büyüklerinin ve misafirler için hazırlanan sedirlerde kullanılan dokumacılık bir hayli dikkat çekicidir.

Safranbolu gezilecek yerleri

Safranbolu turu veya kendinize özel bir gezi düzenlediğinizde elbette “Safranbolu maket evler” gözünüze çarpacaktır. Mutlaka satın almak isteyeceğiniz maketler, hem Safranbolu hatırası olarak evinizin bir köşesinde duracak hem de geçmiş mimarinin günümüze yansıyan yanılsamalarını canlı tutacaksınız.

 

Safranbolu, geleneksel evleriyle göze çarptığı kadar bir de kendine has lezzetleriyle de dünyada bilinen bir yerdir. Safranbolu lokumları, herhalde turizm dünyasının gezginlerince en bilinen şeylerden biridir. Yüzlerce çeşit üretilen lokumların her birinin lezzeti diğerinden farklı ve diğerinden enfestir.

safranbolu lokumu

Gezilecek görülecek yerleriyle, tarihin farklı dokularıyla ve geleneksel yaşam tarzı ile Batı Karadeniz’in en beğenilen yerlerinden Safranbolu’da vakit geçirmek için her sene düzenlenen Safranbolu turlarına katılabilir, kendi imkânlarınızla Karabük’e geçtikten sonra Safranbolu’ya uğrayabilirsiniz. Her yönüyle farklı güzelliklere sahip tarihi yerde aklınızda iz bırakacak çok şey olacak…

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.