Tarihi Safranbolu’da Hoş Bir Gezi

0
943

Karadeniz bölgesinde yer alan Karabük’ün Safranbolu ilçesi, ülkemiz turizmi açısından önemli bir yere sahiptir. Tarihi evleri, Tümülüsler ve antik değerleri ile hoş ve huzur dolu bir tatil deneyimi yaşamak isteyenler için önerilebilecek en güzel yerlerden biridir.

Safranbolu denince her ne kadar tarihi evler ilk akla gelen detaylar olsa da aslında burada yapılacak birbirinden farklı aktiviteler vardır. Tarihi değeri, kentin kendine özgü mimari yapısı, yaşam tarzı, geleneksel yaşamı ve daha birçok detay incelenmesi gereken Safranbolu güzelliklerindendir. Doğanın ve sanatın bir arada bulunduğu Safranbolu’ya hafta sonu kaçamağı yapabileceğiniz gibi uzun soluklu tatiller için de tercih edebilirsiniz. İşte sizin için araştırdığımız Safranbolu güzelliklerinden bazıları.

Safranbolu gezilecek yerleri

Tokatlı Kanyonu

Tarihi güzelliklerin yanında doğanın muazzam yönlerini keşfetmek isteyenleri de ağırlayan Safranbolu’da görülmesi gereken en güzel yerlerden biri Tokatlı Kanyonu’dur. Girişi 3 TL olan kanyon, Tokatlı Köyü’nden başlayarak Eski Çarşı’nın Gümüş Mahallesi’ne kadar uzanıyor. Tabiatın her tondan rengini ve suyun hoş sedasını dinleyerek yürüyüş yapabileceğiniz bu güzelim nokta, huzur ve dinlence adına beklediğinizden çok daha fazlasını sizlere sunacaktır.

Tokatlı Kanyonu

Kristal Teras

Türkiye’de bir ilki temsil eden Kristal Teras, Tokatlı Kanyonu’nun muhteşem manzarasını izleyebileceğiniz bir noktada yer alıyor. 80 metre yüksekliğinde kurulan teras, 75 ton ağırlığını kaldırabilecek bir güce sahip. Yüksek bir yer olması ise üzerinde gezenlere farklı bir heyecan katıyor. Safranbolu İncekaya’da yer alan, 11 metre genişliğindeki Kristal Teras, manzara resmi çekmek isteyenler için de önerilebilecek bir yerdir.

Kristal Teras

İncekaya Su Kemeri

Sadrazam İzzet Mehmet Paşa tarafından, Safranbolu’ya su getirmek amacıyla yaptırdığı İncekaya Su Kemeri, günümüzde Safranbolu’nun sembol turistik noktalarından biri olma özelliğini taşıyor. 116 metre uzunluğunda, 110-220 metre arasında değişen genişliği ve 6 kemeri ile muhteşem bir mimari eser olan su kemeri, Kristal Teras’tan Tokatlı Kanyonu’na inildiğinde sol tarafta kalıyor. Bu mükemmel yapının altından akan Tokatlı Deresi boyunca bir yürüyüş parkuru yer alıyor. Doğa ile baş başa kalmak isteyenler için kesinlikle önerilebilecek bir güzelliğe sahiptir.

İncekaya Su Kemeri

Bulak (Mencilis) Mağarası

Doğanın en mükemmel hali ve tarihin en gizemli yönlerini keşfetmek isteyenlerdenseniz kesinlikle Safranbolu gezinizde görmeniz gereken yerlerden birinin de Bulak (Mencilis) Mağarası olması gerektiğini vurgulamak istiyoruz. Burası, 65-200 milyon yıl öncesine dayanan bir geçmişe ev sahipliği yapıyor. Mağara, Karabük’e bağlı Bulak Köyü’nde, Safranbolu merkeze 8 km, Bağlar Değirmenbaşı’na ise 5 km. uzaklıkta yer alıyor. Bulak Mencilis Mağarası’na girmek için 150 basamaklı merdivenden çıkmanız gerekiyor. Merdiveni çıkıp mağaraya ulaştığınızda ise mükemmel bir manzara ile karşı karşıya kalacaksınız. Sarkıt, dikit ve damlataşı güzellikleri ile dolu olan mağara, tatilinize farklı bir boyut kazandıracaktır.

Bulak (Mencilis) Mağarası

Safranbolu Sokakları ve Evleri

Ve… Tabi ki Safranbolu sokakları… Kendine has mimarisi ile dillere destan olan Safranbolu sokakları, özgün mimarisi ile görenleri kendine hayran bırakıyor. 18 ve 19. Yüzyıl Osmanlı mimarisini gözler önüne seren Safranbolu Evleri, 1994 yılından beri UNESCO (Dünya Mirasları Listesi)’da yer alıyor. Harcının yumurta akından yapıldığı evler, mimarisi ve sunduğu muhteşem manzarası ile misafirlerini adeta büyülüyor. Kent ile özdeşleşen evler, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı. Safranbolu gezisinde kesinlikle atlatmadan görmeniz gereken Safranbolu sokakları ve evleri, hayal ettiğinizden çok daha fazlasını ruhunuza sunacaktır.

Safranbolu Evleri

Safranbolu’ya nasıl gidilir?

İstanbul’a 410 km, Ankara’ya 230 km. uzaklıkta yer alan Safranbolu’ya gitmek için iki farklı alternatifi değerlendirebilirsiniz. Karabük otobüs bileti alarak Türkiye’nin dört bir yanından sefer düzenleyen firmalarla kente ulaşabilir buradan Safranbolu’ya hareket eden araçlardan faydalanabilirsiniz. İkinci bir alternatif ise Ankara Esenboğa Havalimanı, Karabük’te henüz havalimanı bulunmadığından uzun yoldan gelen yolcular, Ankara uçak bileti alarak buradan karayolu ile kente ulaşabilirsiniz. Havalimanları listesini inceleyerek en uygun güzergâhı seçme hakkına sahip olduğunuzu unutmayın.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.