Tarihi Başçarşı

Geçmişte zorlu bir bağımsızlık mücadelesi veren Bosna Hersek‘in başkenti Saraybosna’da yaşanan savaşın izlerini hala görmek mümkün. Ancak bunun yanında yıllarca Osmanlı himayesinde kalmasından dolayı şehirde birçok Osmanlı eserini de görebiliyorsunuz. Bu eserlerden biri olan Tarihi Başçarşı görenleri kendisine hayran bırakıyor. 

Şehrin merkezi konumunda bulunan Tarihi Çarşı, şehre ziyarete gelen turistlerin mutlaka uğradığı noktaların da başın geliyor. Özellikle Türk ziyaretçilerin yoğun ilgi gösterdiği çarşı, ziyaretçilerine nostaljik bir ziyaretin yanı sıra Osmanlı’nın ayak bastığı yerlerde duygusal bir gezi yapma imkanı da sunuyor.

Tarihi Başçarşı

Tarihi Başçarşı

Fatih Sultan Mehmet döneminde bölge halkının zanaatla uğraşması için yapılan çarşının örneklerine Osmanlının ayak bastığı birçok yerde rastlamak mümkün. Çarşıda geçmişte birçok zanaatkar çeşitli alanlarda ürünler üretiyordu; ancak günümüzde bu zanaatkarların bir kısmının artık üretim yapmadığını söylememiz gerek. Gene de hala canla başla üretime devam eden esnaflar çarşıda fazlaca bulunuyor.

Çarşıda birçok zanaat dalı icra edilmekte

Başçarşı’nın adeta sokakla bütünleşmiş yapısı sayesinde şehrin en canlı ticaret bölgelerinden biri olmayı başardığını söyleyebiliriz. Çarşının olduğu yerde sokaklar, hanlar, hamamlar ve camiler sayesinde alışverişe gelen insanlar birçok ihtiyacını burada karşılayabilmektedir. Bu yapılardan biri olan Başçarşı Sebili de ziyaretçilerin büyük ilgisini görmektedir. Eğer bu sebilden su içerseniz Saraybosna’ya bir gün mutlaka tekrar geleceğiniz rivayet edilmektedir.

Başçarşı Sebili

Başçarşı, bünyesinde barındırdığı birbirinden güzel ve farklı zanaatların icra edildiği dükkanlarla ziyaretçilerine keyifli bir gezinti imkanı sunuyor. Bunun yanında çok lezzetli Boşnak böreği, köfte ve daha birçok lezzeti de Başçarşı’da tatma fırsatını yakalayabiliyorsunuz. Yemeğin üzerine de güzel bir Türk kahvesi içmek isterseniz gene Başçarşı’ya uğramanız gerekecek.

Saray Bosna, Türkiye için özel şehirlerden biri. Kardeşlik bağıyla bağlı olduğumuz, atalarımızın uzun yıllar himayesinde kalan bu topraklar bizlere çok etkileyici bir gezi imkanı sunuyor. Siz de Tarihi Başçarşı ve Saraybosna’nın diğer güzelliklerini ve tarihi yerlerini görmek isterseniz Saraybosna uçak bileti seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Bir defa Saraybosna’ya gidince mutlaka içinizde ikinci defa gitme isteği uyanacağından emin olacaksınız.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.