Tarihe Yolculuk: Prag Gezilecek Yerler

0
928

Farklı bir destinasyonda, değişik kültürler ve değişik yaşamlar… Burası Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag…

Prag, kendine has gelenekleri ve yaşam değerleriyle ön plana çıkan bir kenttir. Tarihi anlamda bir hayli kalabalık değerlere sahip olan kent, romantik yönleriyle ön plana çıkar ve ziyaretçilerine güzelliklerini cömertçe sunar. Her yanında farklı renkler, her alanında değişik bir dönemden günümüze kadar gelen tarihi eserler. Değerler bakımından çok az kent burayla boy ölçüşebilir. Charles Köprüsü ve köprünün her yanını süsleyen heykeller, kendi başlarına otantik bir görünüm katıyor Prag’a…

Astronomik Saat
Astronomik Saat

Üç farklı medeniyetin mimari izlerine sahip olan Prag; Gotik, Rönesans ve Barok mimarisini en iyi şekilde inceleyebileceğiniz bir kenttir. Dünyanın dört bir yanından gelen misafirler kentin meydanı ve şehrin diğer yanları, mimari tasarımların ihtişamı ve tarihin farklı sayfalarından günümüze ulaşan desenleriyle doludur. Tatilini nostaljik ve bir o kadar romantik geçirmek isteyenler için kesinlikle önerebileceğiniz bir destinasyondur Prag.

Old Town
Old Town

Prag, geçmişin izlerini günümüze taşırken sadece belli özel bölgelerde değil, insanların konakladığı evlerde de bu mimariyi en iyi şekilde gösteriyor. 19. Yüzyıl mimarisinin evlere dökülmüş halini görmek, Barok tarzının eşsiz güzelliğini incelemek için uğranılacak tek noktadır demem sanırım yerinde bir benzetme olacaktır.

Prag Kalesi
Prag Kalesi

Renkli ve gizemli tarihi günümüze taşıyan Prag, bir de modern yapılanması ile de kendinden söz ettiren bir destinasyondur. Eğlenceler, etkinlikler, aktiviteler, gece hayatı, canlı ve eğlenceli ortamları ile misafirlerini en iyi şekilde ağırlayan Prag, Avrupa’da en çok gezilmeyi hak eden mükemmel yerlerden biridir. Tabi tüm bunları söylerken bir de küçük bir anekdotta bulunmadan geçmemem gerekiyor. Prag; kısa sürede gezip görebileceğiniz yerlerden biri değildir.

St. Vitus Katedrali
St. Vitus Katedrali

Prag Gezilecek Yerler

Bir üst bölümde de değindiğim gibi Prag, kısa sürede gezilip görülecek bir yer değildir. Geniş zaman ayrılması gereken bir destinasyondur. Özellikle de tarihi yerleri kısa sürede gezilecek kadar az değil. 14. Yüzyılda Kutsal Roma İmparatoru IV. Charles tarafından yaptırılan Prag Kalesi (Hradcani), St Vitus Katedrali, Charles Köprüsü, kentin görülmeye değer UNESCO (Dünya Mirasları Listesi)’da yer alan tarihi değerleridir. Burada zaman geçirmek, hem tarihin gizemli yönlerine akmak adına hem de nostaljik bir tatil yapmak açısından bir hayli keyiflidir.

Prag Kalesi Katedrali
Prag Kalesi Katedrali

Kentin her köşesinde vakit geçirmek için oyalanabileceğiniz bir şeyler, tarihi izler görebilirsiniz. Old Town (Eski Kent), Mala Strana (Azınlıklar Bölgesi) ve New Town (Yeni Kent) gibi yerler, şehrin turistler tarafından en çok gezilen yerleridir.

Mala Strana
Mala Strana

Çek Cumhuriyeti’nin gezmeye doyamayacağınız kenti Prag ile zamanın nasıl geçtiğine anlam veremeyeceğinizden emin olun. Burada zaman, tarih ve eğlence yönüne doğru akıyor…

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.