Tanca mutfağı
Tanca mutfağı

Geçmişi 2500 yıl öncesine dayanan Fas’ın Cebelitarık kıyılarındaki şehri Tanca, Fas’a gelenlerin birkaç gün de olsa zaman ayırması gereken şehirlerinden biri. Yazımızda bu şehre özgü yemekleri araştırarak “Tanca’da ne yenir? Ne içilir?” sorularının cevaplarını sizin için listeledik…

Tanca’da Ne Yenir? Ne İçilir?

Tanca’ya gelen ziyaretçileri klasik bir Fas mutfağı beklediğini belirtmeliyiz. 20. yüzyılın ikinci yarısına kadar çeşitli Avrupa ülkeleri tarafından sömürülen Fas, kültürünü koruma konusunda diğer Afrika ülkelerinden daha başarılı olmuştur. Bu nedenle şehirde bu topraklara özgü pek çok farklı lezzeti deneme imkanına sahip olabileceksiniz.

Şimdi dilerseniz “Tanca’da ne yenir? Ne içilir?” sorularının cevaplarından oluşan listemizi inceleyelim;

1. Couscous

Couscous
Couscous genellikle et veya deniz ürünleriyle servis edilmektedir.

İnce bir bulgurla yapılan couscous, şüphesiz Fas topraklarında yenmesi gereken en geleneksel Fas lezzetleri arasında bulunuyor. Pilav olarak değerlendirilen ve “seksu” adı da verilen bu yemek üzerinde sebzelerle ya da et türleri ile servis edilmektedir. Tanca’da kuskus ülkenin diğer bölgelerine göre daha az acılı ve daha az baharatlı bir şekilde hazırlanmaktadır. Bizce couscous yemeden Fas yemekleri hakkında deneyim sahibi olduğunuzu söylemeyin 🙂

2. Tajine

tajine
Tajine ve couscous ikilisi şehrin geleneksel yemeği

Tajine ise geleneksel Fas yemekleri arasında mutlaka denenmesi gereken önemli tatlar arasında bulunuyor. Bu yemek Tanca mutfağı içinde de çok sevilen özel bir yemek. Aynı isimdeki özel bir tandır içinde pişirilen ve huni şeklinde bir kapakla kapatılan tajine kuzu eti ve çeşitli sebzeler ve baharatlarla hazırlanmış bir güveç. Bu yemek Tanca evlerinde genellikle cuma günleri pişirilmekte ve bir ritüel olarak tajine ile afiyetle yenmektedir.

3. Harira Çorbası

Harira Çorbası
Harira Çorbası

Ramazan aylarının vazgeçilmez Fas çorbası olan harira, hem besleyici hem de oldukça doyurucu bir lezzet. İçindeki malzemelere bakınca aslında hariranın bir çorbadan ziyade yemek olduğunu söyleyebiliriz. Çorba içinde kırmızı et, nohut, mercimek ve çeşitli baharatlar bulunuyor. Çorbayı Ramazan ayı dışında da şehrin restoranlarında deneyebilirsiniz.

4. Pastilla

Pastilla
Pastilla

Bstilla” olarak da yazılan pastilla isimli bu hamur işi de Fas şehirlerinin en sevilen yiyeceklerinden. Börek hazırlanırken yufkaların içine bölgede çok sevilen bir et türü olan güvercin eti konmaktadır. Aynı zamanda tavuk etiyle de pastilla yapılabilmektedir. Geleneksel bir yemek olan pastilla, “Tanca’da ne yenir? ne içilir?” sorusunu cevap arayan otantik lezzet peşinde koşan insanların denemesi gereken ve beğeneceğini düşündüğümüz özel bir börek türü.

5. Brochettes

Brochette
Brochette

Tanca sokaklarında dolaşmaya başladığınızda etrafın bir duman bulutuyla sarılı olduğunu göreceksiniz. Korkmayın! Bir yerlerde yangın falan çıkmadı. Bu dumanın sebebi brochettes ismi verilen şiş kebapların yapıldığı mangallar. Sokaklarda bulunan sağlı sollu dizilmiş tezgahlarda hazırlanan kebaplar sokak lezzetlerini seven ziyaretçiler için her gün denenebilecek yiyeceklerden biri. Tabi lüks restoranlarda yemek yemeğe alışkınsanız size bu yemek kültürü hijyen açısından biraz uzak kalabilir.

6. Balık

seafood
Deniz ürünleri de seçenekleriniz arasında bulunuyor.

Deniz ürünleri Tanca’da genellikle ızgarada hazırlanarak servis edilmektedir. Akdeniz’e kıyısı olan diğer ülkelerde olduğu gibi Fas’ta da bol miktarda deniz ürünü servis eden mekan bulmak mümkün olabiliyor. Burada sadece balık değil denizden yakalanan çok çeşitli ürünleri deneme imkanına sahip olabiliyorsunuz. Özellikle sardalya Tanca’da denenmesi gereken deniz ürünlerinden çünkü Tanca Avrupa’ya hayli fazla sardalya ihracatı yapmaktadır.

7. Nane Çayı

Nane Çayı
Nane Çayı

Fas’ta baharat olarak çok sevilen nanenin çayı da bu topraklarda çok seviliyor. Nanenin vermiş olduğu ferahlık bu çayı Tanca yemek kültürü içinde de oldukça popüler yapıyor. Nane çayının çok fazla tercih edilmesinin sebeplerinden bir diğeri ise yemeklerden sonra içildiğinde hazmı kolaylaştırarak mideyi inanılmaz derece rahatlatıyor olması.

8. Ekmek

Fas ekmeği
Fas ekmeklerinin tadına mutlaka bakın

Tanca’da ne yenir diye merak edenlere en büyük tavsiyemiz bu ülkeden ayrılmadan önce çeşitli ekmeklerin tadına mutlaka bakın. Özellikle “harbout” ismi verilen pide benzeri ekmek Tanca’da oldukça yaygın bir ekmek türüdür ve çok lezzetlidir. Ekmeği dilerseniz içine hiçbir şey koymadan da yiyebilirsiniz.

9. Zeytin

zeytin tanca
Rengarenk zeytinler iştahınızı kabartacak.

Fas şehirlerinde sayısız türde ve renkte zeytinlerin satıldığı sayısız tezgah göreceksiniz. Bu tezgahlara baktığınızda ülkenin zeytin konusunda ne kadar iddialı olduğunu anlıyorsunuz. Buradaki zeytinlere kesinlikle bayılacaksınız.

10. Bissara

Bissara
Bissara

Geleneksel ve ucuz bir lezzet tatmak istiyorsanız bissara tam size göre. Bezelye veya fasulyenin püre haline getirilmesiyle elde edilen bissaraya kimyon ve zeytinyağı da eklenmektedir. Bissara görünüm olarak humusa çok benzemektedir. Bu yemeği denemek için turistik mekanlardan ziyade bölge halkının tercih ettiği yerlere gitmeniz faydalı olacaktır çünkü gözde mekanlarda ucuz diye düşündüğünüz bissara size çok pahalıya patlayabilir.

11. Mechoui

Mechoui
Mechoui

Tanca mutfağı içinde sevilen bir diğer geleneksel yiyecek olan mechoui, özellikle sokak satıcılarında satılıyor ve kuzu etinin yavaş yavaş pişmesi sayesinde ortaya muazzam bir lezzet çıkıyor. Bu yemek bayramlarda da çok fazla tüketilmektedir.

12. Mechouia

Mechouia
Mechouia

Yemeklerin yanında en çok servis edilen şeylerin başında mechouia denen klasik Fas salatası geliyor. Salatanın ana maddeleri arasında pişmiş biber ve domates geliyor. Limon ve sarımsakla da harmanlanan salata Fas yemek kültürü içinde mutlaka denenmesi gereken tatlar arasında bulunuyor.

13. Chebakia

Chebakia
Chebakia

Susam ve badem ununun ballı şerbete batırılmasıyla elde edilen chebakia kesinlikle denenmesi gereken tatlıların başında gelmektedir. Yalnız bu tatlı oldukça yoğun ve şekerli olduğundan fazla kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz.

14. Ktefa

Ktefa
Ktefa

Yemeklerden sonra deneyebileceğiniz bir diğer tatlı ise ktefa. Yuvarlak bir şekilde açılan milföy hamurları içine badem ezmesi gibi katkılar katılarak fırında pişirilmektedir. Chebakia’ya göre daha hafif bir tatlı olan ktefa da yemekler sonrası sıklıkla tüketilen tatlı türlerinden biridir.

15. Kaab El Ghazal

Kaab El Ghazal
Kaab El Ghazal

Ay şeklinde hazırlanan bu çörekler Tanca’da olduğu kadar Fas genelinde de çok sevilen tatlı atıştırmalıklar arasında bulunuyor. Eğer yolunuz bu Akdeniz ülkesine düşerse kesinlikle bu çöreklerin de tadına bakmanızı tavsiye ediyoruz.

Eğer “Tanca’da ne yenir? Ne içilir?” listemize eklememiz gerektiğini düşündüğünüz Fas yemekleri varsa bizimle yorum kısmından paylaşmanızı rica ediyoruz 🙂

Tanca’ya geldiğinizde görmeniz gereken yerler hakkında bilgi ve fotoğraflara ulaşmak için Tanca gezilecek yerler listemize göz atmanızı tavsiye ediyoruz. 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

7  +  1  =