Paulo Coelho’nun meşhur kitabı “Simyacı”yı okuyanlar hatırlayacaktır Fas’ın bu liman kentini. 

Kitapta, rüyasında gördüğü hazinelere kavuşmak için Mısır‘a doğru yola koyulan bir çobanın Afrika‘ya ayak bastığı yerdir Tanca. Fas’ın otantik şehirlerinden biri olan Tanca, Fas turu gerçekleştirmeyi düşünenlerin listesinde mutlaka bulunması gereken bir şehir.

Tanca Gezilecek Yerler

1. Medina

Medina

Tanca gezilecek yerler listesinde en çok tercih edilen yerlerin başında gelen Medina, otantik ve labirent şeklindeki sokakları, pazarları, Portekiz döneminden kalma şehri çevreleyen surları ile keyifli bir gezi için başlangıç noktası olabilecek bir yer.

2. Kasbah Müzesi

Kasbah Müzesi

Dar-El Makhzen içinde bulunan Kasbah Müzesi, tarih öncesi çağlardan 19. yüzyıla kadar geniş bir yelpazede eserleri bünyesinde barındırıyor. Müze ziyaret etmeyi seviyorsanız Kasbah Müzesi’ni mutlaka listenize almalısınız.

3. Ibn Battuta Türbesi

Ibn Battuta Türbesi

Ibn Battuta, 1304 yılında Tanca’da doğmuş önemli bir gezgindir. Dünya’nın pek çok yerini dolaşmış bu gezginin türbesi günümüzde Tanca’nın görülmesi gereken önemli duraklarından biridir.

4. Büyük Meydan

Büyük Meydan

Şehrin kalbinde bulunan ve şehrin merkezi olarak kabul edilen Büyük Meydan (Grand Socco) Tanca gezilecek yerler listesine mutlaka dahil edilmesi gereken yerlerden biri. Meydan, ziyaretçilerin keyifli bir şekilde vakit geçirebileceği ve alışveriş yapabileceği yerlerden biridir.

5. Küçük Meydan

Küçük Meydan

Medina bölgesinde bulunan Küçük Meydan (Petit Socco), Tanca’nın en turistik yerlerinin başında geliyor. Burada naneli çayını yudumlarken gezinizin yorgunluğunu üzerinizden atabilirsiniz.

6. Amerikan Elçilik Müzesi

Amerikan Elçilik Müzesi

Fas, 1777 yılında Amerika devletini ilk tanıyan ülke olması nedeniyle Amerikan tarihinde önemli bir yere sahiptir. Tanca şehrinde bulunan Amerikan Elçilik Müzesi önemli sanatçıların pek çok eserinin sergilendiği 5 katlı bir müze olarak hizmet vermektedir.

7. Andrew Kilisesi

Andrew Kilisesi

Sulta Hassan’ın bağışlamış olduğu topraklarda 1890 yılında yapılan Andrew Kilisesi, Fas süsleme teknikleriyle süslenmiştir. Kilise, şehrin önemli ziyaret duraklarından biridir.

8. Lorin Vakfı Müzesi

Lorin Vakfı Müzesi

2 katlı eski bir sinagog içine yer alan müzede ziyaretçiler Tanca’nın 19. ve 20. yüzyıla ait siyah beyaz fotoğraflarıyla nostaljik bir yolculuğa çıkma şansını yakalıyor.

Tanca şehrine gitmek için ülkemizden gerçekleştirilen aktarmalı uçuşları değerlendirebilirsiniz. Sitemizi ziyaret ederek en ekonomik Tanca uçak bileti seçeneklerini inceleyebilir ve seyahatinizi planlayabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.