Tampa Gezilecek Yerler

Florida eyaletinin en büyük şehri; farklı özellikleri, sıcak iklimi, vahşi ve modern hayatın beraberliğiyle dünyanın cazibe noktalarından biri kabul ediliyor.

Gelişmiş kültürü, eğlence ve spor sektörü, doğal plajları, sıcak iklimiyle Tampa gezilecek yerler açısından da zengin, tertemiz bir kent. Batı kıyısında, Miami’nin komşusu ve İzmir’in kardeş şehri Tampa’nın isminin anlamı yerli dilinde ateş çubuğu anlamına geliyormuş.

#1 Tampa Gezilecek Yerler

Listenin ilk sırasında;

1- Adventure Island

Adventure Island

Büyük bir alana kurulmuş eğlence ve su parkı, sıcak havalardan kaçış değerlendirilebilir. Onlarca çeşit oyun alanlarıyla zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacağınız bir yer. Çocuklara özel ayrılmış alanları da bulunan macera adasına, çocuklarınızla beraber bir tatil planlıyorsanız, mutlaka uğrayın. Çünkü hayatları boyunca unutulmayacak bir anı kaydedecekler.

2- Busch Bahçeleri

Busch Bahçeleri

Afrika hayvanları temalı,1939’da kurulan bahçe her yıl milyonlarca turist çekiyor. Doğal yaşamlarına uygun koşullarda 300 farklı türde, 12.000’den fazla hayvana ev sahipliği yapan Busch Bahçeleri bünyesinde, hızlı trenler ve havuzlarla da eğlenceye doyacaksınız. Tropikal bitkiler ve egzotik hayvanlarla buluşacağınız dünyadaki nadir büyüklükteki alanlardan biri.

3- Sunshine Skyway Köprüsü

Sunshine Skyway Köprüsü

Yıkılan eski bir köprü yerine 1987 yılında inşa edilen 6 km uzunluğundaki Sunshine Skyway, çelik ve beton karışımından yapılmış. Sadece taşıt trafiğine açık olan köprü eşsiz manzarasıyla Dünyanın En İyi 3. Köprüsü seçilmiş.

4- Clearwater Plajı

Clearwater Plajı

Beyaz ve yumuşak kumları,4 km uzunluğuyla gerçekten büyük bir plaj olan Clearwater, adının hakkını veren berrak sulara da sahip. Yüzmenin yanı sıra bölgenin gerçek sahibi yunusları ziyaret etmenizi sağlayan turlara ve su sporları etkinliklerine de katılabiliyorsunuz. Tampa çıkarmasında mutlaka uğranacak yerlerden olan plaj çevresinde sinema gösterimi, sokak sanatçılarının performansları gibi etkinliklere de rastlayabilirsiniz.

5- Tampa Riverwalk

Tampa Riverwalk

Hillsborough Nehri kıyısınca uzanan yaya yolu; büyük otelleri, eğlence merkezleri ve parkları birbirine bağlıyor. Yol boyunca uğrayacağınız pek çok mekân da bulacaksınız. Genelde, bölgede yaşayan insanlar, sabah yürüyüşlerini bu harika manzaralı yol üstünde yapmayı tercih ediyorlar. Siz de onlara katılıp güne güzel bir başlangıç yapabilirsiniz.

6- The Florida Akvaryum

The Florida Akvaryum

Binlerce farklı tür deniz canlısını görebileceğiniz akvaryum denizaltına keyifli bir yolculuk yapmanızı sağlıyor. Şehir merkezinde yer alan binasında, 3 kısımdan oluşan su altı bölümü yanında 75 dk. süren tekne turlarıyla yunusları yaşam alanlarında ziyaret edebiliyorsunuz. Akvaryuma her gün saat 9.30-17.00 arası uğrayabilirsiniz.

7- Lowry Park Hayvanat Bahçesi

Lowry Park Hayvanat Bahçesi

Lowry Park, nesli tükenme riski olan hayvanları korumak ve insanlığı bu tehlikenin boyutları hakkında uyarmak amacıyla 1957 yılında kurulmuş. 1000’den fazla hayvana yuva olan parkta, her canlının yaşam şartlarına uygun alanlar yaratılmış. Hayvanlara daha yakın olmanızı sağlayan turlara da katılabiliyorsunuz. Ayrıca çocuklar için ayrılmış, oyun alanları da bulacaksınız. Park haftanın her günü 9.30-17.00 arası hizmet veriyor.

8- Lettuce Lake Bölgesel Parkı

Lettuce Lake Bölgesel Parkı

Florida‘da vahşi hayata uzaktan bir bakış atmanızı sağlayan 240 dönümlük park içinde meşe ağaçları, doğal patikalar, göletler ve kamp alanları bulunuyor. 1982’de kurulan park içindeki gözlem kulesine çıkıp onlarca harika fotoğraf karesi yakalayabilir, temiz havada yorulana kadar yürüyüş yapabilirsiniz. Üstelik bunu her gün, saat 8.00-19.00 arası dilediğiniz vakitte yapabiliyorsunuz.

9- Big Cat Rescue

Big Cat Resque

1992 yılında temelleri atılan kuruluş, zarar görmüş ve terk edilmiş vahşi kedilerin bakımını üstleniyor. Hayvan severlerin bağışları sayesinde büyüyen oluşum sayesinde sevimli vahşi kedi yavrularıyla tanışıp vakit geçireceksiniz. Big Cat Rescue’ye Perşembe günleri dışında 9.00-17.00 arası zaman ayırabilirsiniz.

10- Cigar City Brewing

Cigar City Brewing

Cigar City Brewing, bira kültürünün gelişimin amaçlayan ve kendine özgü bira üretimi de yapan büyük bir birahane. 2007 yılında açılan mekânda dünyanın her yerinden, yüzlerce çeşit bira deneyebiliyorsunuz. EğerMart ayında Tampa turuna çıktıysanız, Hunahpus Imperial Stout ürünleri adına düzenlenen festivallerinin oldukça keyifli geçtiğiniz söyleyelim.

Ziyaret saatleri:
Cuma, Cumartesi: 11.00-01.00
Diğer günler: 11.00-23.00

11- Ybor City

Ybor City

Tampa’nın neredeyse tamamı göçmenlerden oluşan tarihi mahallesi 1800’lü yıllarda puro üreticileri tarafından kurulmuş. Farklı etnik köken ve kültürel çeşitlikle renklenen mahallede müze, park ve eğlence mekânları gibi pek çok gezilecek yer bulacaksınız.

12- Bayshore Bulvarı

Bayshore Bulvarı

Deniz kıyısında oldukça uzun bir alan kaplayan bulvar, yürüyüş ve bisiklet turları için tercih edilebilir. Her yıl düzenlenen The Gasparilla Children Festivali’ne de denk gelirseniz, inanılmaz manzara eşliğinde unutulmaz dakikalar sizi bekliyor.

13- Tampa Bay Tarih Merkezi

Tampa Bay Tarih Merkezi

Şehrin geçmişine uğramak isterseniz, sıradaki durak Tampa Bay Tarih Merkezi olsun. İspanya’dan gelen, şehrin ilk sakinlerine kadar geniş bir bilgi kaynağı barındıran tarih merkezi, 1986 yılında kurulmuş. Ancak varoluş fikrinin hikayesi yüzyıllar öncesine dayanıyor. Nehir kenarındaki etkileyici binasıyla her gün 10.00-17.00 arası açık olan merkez, Tampa tarihini gözlerinizin önüne serecek.

14- Henry B. Plant Müzesi

Henry B Plant Museum

Üniversite kampüsü içinde, Amerika’nın altın dönemlerine ve dönem insanlarının yaşayışlarına odaklanan bir müze bulunuyor. Henry Bradley Plant tarafından kurulan ve öncesinde otel olarak kullanılan şehrin önemli binasının tarihi hakkında da bilgiler edinebileceksiniz.

Ziyaret saatleri:
Pazartesi: Kapalı
Pazar: 12.00-17.00
Diğer günler: 10.00-17.00

15- Tampa Sanat Müzesi

Çağdaş sanat eserleri yanında Roma ve Yunan dönemini de sergileyen müze 1979 yılında kurulmuş; alan yetersizliği nedeniyle 2010’da şimdiki binasına taşınmış. Amerikan Mimarlık Ödülü kazanan bina içinde kafeler ve hediyelik eşya dükkânları da bulabilirsiniz.

Ziyaret saatleri:
Hafta içi: 11.00-19.00
Cuma: 11.00-22.00
Hafta sonu: 11.00-17.00

16- Tampa Tiyatrosu

Şehrin en ünlü gösteri merkezi, muhteşem sahne dekoru ve nostalji esintileriyle size hoş bir ortam sunuyor. Neredeyse 90 yaşındaki otantik tiyatroda güzel bir film ya da tiyatro oyunu izlemenizi öneririz. Biletler hakkında bilgi almak için buraya göz atabilirsiniz.

*Kış etkisini hissettirirken ılık havalara özleminiz iyice artmadan ilk fırsatı değerlendirin ve en uygun Tampa seferlerine bakın.

Tampa gezilecek yerler listemize ek tavsiye gezi noktalarını aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.