Fiji’nin başkenti olan Suva, 200 bin nüfusuyla ülkenin en kalabalık şehirlerinden biri konumunda bulunuyor.

Bir liman kenti olan Suva’da bulunan uluslararası havaalanı şehrin diğer ülkelerle olan bağlantısını sağlıyor. Suva, küçük bir şehir olmasına rağmen Fiji‘ye gelenlerin listesinde bulunması gereken yerlerden biri.

Suva Gezi Rehberi

Başkent Suva, Fiji

Ülkenin başkenti Suva çok büyük bir yer değil ve bir günlük bir gezinti ile şehrin görülmesi gereken yerlerini bitirebiliyorsunuz. Şehrin en önemli yerlerinden olan Victoria Caddesi, insanların alışveriş yapmak ve restoranlarda yemek yemek için değerlendirdiği yerlerin başında geliyor. Cadde üzerinde bulunan Suva Şehir Kütüphanesi, Hükumet Binası ve Albert Park başlıca görülmesi gereken yerlerden. Parkın arkasında bulunan Fiji Müzesi ise çok büyük olmasa da Fiji kültürü konusunda önemli bilgiler elde etmenizi sağlıyor. Thurston Garden ise çok çeşitli ağaç ve bitki türlerini incelemenize olanak sağlayan özel bir bahçe.

Thurston Garden, Suva

Suva’ya Ne Zaman Gidilir

Suva, Güney Yarım Küre’de bulunduğu için ülkemize göre iklimler tam ters zamanlarda yaşanmaktadır. Yani ülkemizde sonbahar ve kış ayları yaşandığında Suva’da ilkbahar ve yaz ayları yaşanmaktadır. Suva’da yaz ayları oldukça yağışlı ve nemli geçtiği için bu dönemlerde şehri ziyaret etmek pek uygun olmamaktadır. Aynı zamanda bu dönemlerde fırtınaların görülüyor olması da şehrin bu mevsimde ziyaret edilmesini riskli hale getirmektedir. Bu nedenle Suva’ya gitmek için en ideal mevsimin Suva’nın sonbahar ayları olduğunu söyleyebiliriz.

Suva’da Alışveriş

Suva ufak bir şehir olduğu için alışveriş konusunda da çok büyük yerler bulunmuyor. Tappoocity, Suva Municipal Market şehirde alışveriş yapabileceğiniz başlıca alışveriş merkezleridir; ancak bu yerler de alışık olduğumuz alışveriş merkezlerine göre oldukça küçük kalmaktadır.

Tappoocity

Suva’da hediyelik ve hatıra olarak bir şeyler almak isterseniz hediyelik el eşyaları ve çömlek işleri satan butik dükkanları ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Suva’da Ne Yenir

Suva’da çok fazla yöresel yiyecek bulmanız pek mümkün olmuyor. Bu durum yeni lezzetlere açık olmayan gezginler için iyi bir durum olsa da farklı lezzetler arayanlar için hayal kırıklığı olabilmektedir. Bölgede birçok restoran bulunuyor ve bu restoranlarda gerek fast food tarzı yiyecekleri gerek de deniz ürünlerini bol bol yeme imkanına sahip olabiliyorsunuz.

Suva’da Gece Hayatı

Suva Gece Hayatı

Suva, tropikal bir bölgede keyifli bir tatil geçirmek isteyenler için oldukça ideal bir tercih olacaktır. Şehirde özellikle sahil kıyısında bulunan keyifli barlar ve mekanlar çok hoş içecekler deneyerek çok keyifli anlar geçirmenize olanak sağlıyor.

Suva’ya Nasıl Gidilir

Suva’ya ülkemizden gerçekleştirilen seferlere uçak bileti satın alarak gitmeniz mümkün olabilmektedir. Şehirde bulunan uluslararası Nausori Havaalanı bu konuda büyük bir avantaj sağlamaktadır. Dilerseniz Nadi’de bulunan havaalanı da ulaşım için kullanabileceğiniz alternatifler arasında yer alıyor. Nadi’ye geldikten sonra otobüslerle Suva’ya geçiş yapmanız mümkün olabilmektedir.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.