Sümela Manastırı, Trabzon

0
1818

Deniz seviyesinden 1150 metre yükseklikte üst düzey bir mimari ile inşa edilen Sümela Manastırı, Hristiyan dünyasının en eski kiliselerin başında geliyor.

Manastırın, Bizans İmparatorluğu döneminde 375 yıllarında Atina’dan gelen iki rahip tarafından inşa edildiği düşünülmektedir. Kilise 1923 yılına kadar işlevini sürdürmüştür. Manastır, Trabzon’un Maçka ilçesinde bulunuyor ve Trabzon’da en çok ilgi gören yerlerin başında geliyor. Manastır aynı zamanda “Meryem Ana” olarak da isimlendirilmektedir.

Sümela Manastırı

Sümela Manastırı, Hristiyanlık tarihinin en eski kiliselerinden biri olarak kabul ediliyor

Hristiyan dünyası için çok önemli bir yere sahip olan Sümela Manastırı, ana kaya kilise, şapel, fırın, mutfak, öğrenci odaları, kütüphane ve kutsal ayazma bölümlerinden oluşmaktadır. Bu bölümler oldukça geniş bir alanda konumlandırılmıştır.

İlk olarak sadece bir kilise olan yapı daha sonra yapılan eklemelerle kompleks bir yapıya dönüşmüştür,

Günümüzde büyük bir bölümü yıkılmış olan manastırın girişindeki su kemerinden akan suyun hastaları iyileştirdiğine inanılmaktaydı. Bu inanıştan dolayı Fatih Sultan Mehmet’in bölgeyi fethettikten sonra manastıra dokunmadığı ifade edilmektedir.

Her bölümü ilgi çekici özelliklere sahip olan manastırın ana kaya kilise bölümü ve onu çevreleyen freskler turistlerden hayli fazla ilgi görmektedir. Manastırda bulunan bazı çeşme ve yapılarda Türk mimarisinden izlere rastlamak ise Türklerin bu bölgede hakimiyet kurduğuna işaret etmektedir.

Sümela Manastırı, Trabzon

Sümela Manastırı Ziyaret Bilgileri

Sümela Manastırı’nda 22 Eylül 2015 yılında başlayan restorasyon çalışmalarının toplamda 3 yıl kadar süreceği tahmin edilmektedir. Bu nedenle bu özel yapıyı ziyaret etmeden önce müze.gov.tr adresinden manastırdaki restorasyon çalışmalarının durumunu kontrol etmeniz faydalı olacaktır.

Sümela Manastırı’nı, ziyarete açık olduğu dönemde 15 Nisan-2 Ekim tarihlerinde 09.00-19.00 saatleri arasında; 3 Ekim-14 Nisan tarihleri arasında ise 08.00-15.45 tarihleri arasında ziyaret etmeniz mümkün. Haftanın her günü açık olan manastırı ziyaret için 25 TL ücret ödemeniz gerekiyor; ancak müzekartınız varsa ücretsiz bir şekilde ziyaret edebiliyorsunuz.

Adres     : Altındere Vadisi, Maçka / Trabzon
E-posta  : info@trabzonkulturturizm.gov.tr
Tel         : +90 (462) 326 07 48

Sümela Manastırı’na Nasıl Gidilir?

Trabzon’a uçak veya kara yolunu tercih ederek ulaşmanız mümkün. Sümela Manastırı için Trabzon’dan Maçka ilçesine gitmeniz gerekiyor. Maçka ilçesine geldikten sonra yaklaşık 16 kilometrelik bir asfalt yolu takip ederek Altındere Köyü’ne geliyorsunuz. Ardından virajlı ve hayli dik bir yolu takip ederek manastırın 30o metre yakınına kadar araçla gelebiliyorsunuz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.