Smoked Salmon

Norveç’in doğusuna doğru gidip Stavengerin tatlarını keşfe çıkıyoruz.

” Stavanger’de Ne Yenir ? Ne İçilir ? ” Yazımızı inceleyerek şehrin geleneksel ve popüler lezzetlerini keşfedebilirsiniz. Listemizin ilk sırasında;

1- Norwegian Waffles

Norwegian Waffles

Stavanger’de sabah kahvaltıları nasıl başlar diyorsanız sorunuzun cevabı burada. Kalp şeklinde yapılan waffleların taze meyvelerle ve soslarla sunulduğu bu tat gene enerjik başlamak için ihtiyacınız olanları sunuyor. 🙂

2- Potato Lefse

Potato Lefse

Patateslerden yapılan bir gözleme şekli olan lefse, yiyebileceğiniz en lezzetli tatlardan biridir.Lefseleri yemeklerin yanında ekmek yerine tüketebilirsiniz.

3- Smoked Salmon

Smoked Salmon

Tuzlanarak bekletilen çiğ etlerden oluşan smoked salmon, Norveç’in en sevilen tatlarından biridir. Kulağa farklı gelse de önyargılarınızı yıkıp bu tadı denemelisiniz.

4- Kjøttboller

Kjøttboller

Top top köftelerin yoğurularak yapıldığı kjottboller, Norveç’in en lezzetli tatlarından biridir. Denemeniz gereken tatlardan olan kjotbolleri soslu veya sade olarak deneyebilirsiniz.

5- Smalahove

Smalahove

Bütün koyun başının haşlanarak patatesler ve soğanla servis edildiği smalahove, herkesin deneyemeyeceği bir tat. Görüntü olarak iştah açmasa da yiyen Stavanger halkı çok seviyor.

6- Fårikål

Fårikål

Lahana, kuşbaşı ve etlerin birlikte haşlandığı farikal, soğuk Norveç havalarından sizi koruyacak. Etin ve sebzelerin buluştuğu yemek denemeniz gereken yemeklerden biridir.

7- Pølse med Lompe

Pølse med Lompe

Avrupa, Amerika ve Asya olmak üzere her kıtada sevilerek tüketilen sosislerin biraz daha uzun halini Norveç’te deneyebilirsiniz. Tatlı bir sosla servis edilen polse med lompelerin tadını seveceğinize eminiz. Popüler sokak tatlarından olan bu tadı denemeden önce domuz eti kullanılıp kullanılmadığını sormanızı öneriyoruz.

8- Krumkake

Krumkake

Kıvrılan ince waffle hamurunun içlerinin krema ve meyveyle doldurulmasıyla meydana gelen bu tat sevilen sokak tatlılarından biridir. Stavanger’de hem gezip hem de bir şeyler atıştırmak isterseniz bu tadı denemelisiniz.

9- Akevitt

Akevitt

Norveç’in lezzetli tatlarını denedikten sonra bir şeyler içmek isterseniz akevitt denemeniz gereken içeceklerden biri. Norveçin geleneksel lezzeti olarak sayılan akevitt,ülkenin en sevilen içecekleri arasında yer alıyor.

**Stavanger gezilecek yerler yazımızı incelediniz mi?

Stavanger’de ne yenir yazımız hakkındaki tüm görüşlerinizi aşağıda yer alan yorumlar butonundan bizlerle paylaşabilir, yazımızın geliştiricilerden biri olabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.