Stavanger

Kuruluşu Viking dönemine kadar dayanan tarihi şehir Stavanger, fiyortları, dağları, beyaz kumsalları ve eski ahşap evleriyle dikkatleri üzerine çekiyor.

Gelişmiş balık endüstrisi yanına petrol merkezi de sayılan Norveç’in 3. büyük şehri, sadece ticaret alanında adını duyurmakla kalmamış; 2008 yılının kültür başkenti unvanını da almış. Bu liman şehri ülke geneline göre kışları daha yumuşak ve ılık bir havaya sahipken yazları hayli serin geçiriyor.

Stavanger gezilecek yerler, her mevsim sizi büyüleyecek fiyortları, fark yaratan kumsalları ve kültürel dokusuyla ilginç deneyimler sunuyor.

Sverd i Fjell

Sverd i Fjell

Heykeltıraş Fritz Røed tarafından yapılan 10 m uzunluğundaki kayaya dikili kılıçlar şehrin biraz dışında yer alıyor. Tarihlerinde önemli olan bir savaşın anısına dikilen kılıçlar, barışı temsil ediyor ve kılıçların yerinden çıkarılmaması gerektiğine inanılıyor.

Preikestolen (Pulpit Kayası)

Preikestolen

604 m yüksekliğinde bir tepe düşünün, zirvesi dümdüz ve aşağısı alabildiğine uçurum. Ülkenin en çok turist çeken yerlerinden biri olan Preikestolen işte tam da böyle bir yer. Oldukça tehlikeli ve sonu kötü kazaların yaşandığı bir yer olsa da maceraperestlerin akınına uğruyor.

Benzersiz fotoğraf kareleri suna kayalık bölge pek çok seyahat dergisine göre de dünyanın en güzel manzarasına sahip. Güzel bir havanın da yardımıyla tırmanmak isterseniz nisan ve ekim ayları arasında gitmenizi öneririz.

Kjeragbolten

Kjeragbolten

Sarp kayalıklarla çevrili dağ zirvesiyle, vahşi doğa yürüyüşlerini seviyorsanız Stavangerde görmeniz gereken bir yer daha var. İlginç fiyort şekilleri ve iki devasa kaya arasına sıkışmış küçük kayanın, pek çok gezi sitesi ve dergisinde fotoğrafını görmüş olabilirsiniz. Kaya üzerinde ekipman olmaksızın yürüyebiliyorsunuz ama dikkatli olmakta fayda var.

Old Stavanger

Old Stavanger

18.yy’dan kalma beyaz ahşap evlerden oluşan bölge, şehirde yaşayan insanlar için büyük önem taşıyor. Şehrin tarihini yansıttığını düşündükleri bölge evlerine, yapıldığı günden bu yana hiç zarar verilmemiş. Modernliğin yanında kendine yer bulan geçmişi görmek için gitmek isteyebilirsiniz.

Kongeparken

Kongeparken

Norveç’in en büyük eğlence parkı kabul ettikleri Kongeparken, gerçekten büyüleyici bir atmosfere ve çeşitliliğe sahip. Pek çok farklı tarzda oyun alanı ve parkı barındıran eğlence merkezinde, büyük küçük herkesin her saniyesi dolu dolu ve heyecanlı geçiyor.

Sola Plajı

Sola Plajı

Şehrin en ünlü, 2 km uzunluğundaki plajı rüzgâr sörfü ve çeşitli su sporları yapmak için uygun koşullarda. Sahilin güneyinde kalan bölgede 2. Dünya Savaşı izleri de görülüyor. Merkeze 15 km uzaklıkta olsa da ulaşımı kolay. Eğer özel aracınız yoksa havaalanı otobüsleriyle de gidebiliyorsunuz.

Torget

Torget

Turizmin kalbinin attığı ve başladığı yer Torget, gemilerin ve teknelerin yanaştığı marinasının buluştuğu geniş alanıyla vakit geçirmek için tercih edilebilir. Genelde sakin olsa da belirli günlerde düzenlenen panayırlara rastlarsanız keyifli telaşını izleyebilirsiniz.

Stavanger Konser Salonu

Stavanger Konser Salonu

Henüz 2012’de açılan bina içinde 3 büyük konser salonu ve 1 arena bulunuyor. Şehir merkezine yürüme mesafesinde yer alan konser salonu bölgenin neredeyse tüm kültürel etkinliklerine ev sahipliği yapıyor. Eğer Stavanger’e gitmek niyetindeyseniz, önceden etkinlik programına bir göz atın.

Norveç Petrol Müzesi

Norveç Petrol Müzesi

Şehirde petrol teknolojisinin gelişimine, petrol ve doğal gazı nasıl oluştuğuna dair her şeyi öğrenebileceğiniz bir müze bulacaksınız. Petrol endüstrisinin kullandığı modelleri, nesneleri görüp filmler ve belgeseller izleyebilirsiniz. Anılarınızı yanınızda götürmek için hediyelik eşya dükkanı ve dinlemek isterseniz bir kafeteryası da var.

Ziyaret saatleri:
Haziran/Ağustos: 10.00-19.00
Eylül/Mayıs: 10.00-16.00 (Hafta sonu: 10.00-18.00)

Stavanger Deniz Müzesi

Stavanger Deniz Müzesi

Limanın yakınındaki tarihi konserveleme müzesinin kuruluşu 1926 yılına dayanıyor. Eskiden dünyanın her yanına sardalya konservesi dağıtan bir fabrikayken günümüzde müze haline getirilmiş. Şehirdeki denizcilik ve balıkçılık endüstrisinin gelişimini görmek için uğranabilecek bir yer.

Ziyaret saatleri:
Pazartesi: Kapalı
Salı, Çarşamba, Cuma: 11.00-15.00
Perşembe: 11.00-19.00
Cumartesi, Pazar: 11.00-16.00

Stavanger Sanat Müzesi

Stavanger Sanat Müzesi

1800’lü yıllardan günümüze Norveç ve uluslararası sanatın eserlerini sergilen müzede, genellikle yağlıboya tabloları göreceksiniz. İki binden fazla eserin yer aldığı müze 1991 yılından beri faaliyet veriyor.

Ziyaret saatleri:
Her gün (pazartesi hariç): 11.00-16.00

Stavanger Katedrali

Stavanger Katedrali

1100’lü yıllarda yapıldığı düşünülen, ülkenin en eski katedrali büyük bir yangında zarar görmüş ve neredeyse yok olmuş. Yapılan yenileme çalışmalarıyla özüne dokunulmadan düzenlenmiş. Günümüzde şehir merkezinde yer alan katedral, zaman içinde özgün görünümünü yitirip modernleştirilmiş.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.