Amsterdam’ın merkezi bir konumunda bulunan St. Nicolaaskerk , şehrin en önemli kiliseleri arasında bulunmaktadır.

Merkez İstasyonu’nun çevresindeki pek çok yerden görülen etkileyici kulesi ile Nicolaaskerk, gerçekten görülmeye değer bir kilise. Yazımızda kiliseyle ilgili genel bilgilere ve ziyaret bilgilerine yer verdik. Dilerseniz zaman harcamadan sizi yazımızla baş başa bırakalım.

1- St. Nicolaaskerk Hakkında Genel Bilgiler

St. Nicolaaskerk, Amsterdam

St. Nicolaaskerk, 1884 ile 1887 yılları arasında inşa edilmiş, Amsterdam’ın en önemli kiliseleri arasında bulunmaktadır. Amsterdam’ın en mahalle bölgesinde bulunan kilise, Katolik mezhebe aittir.

İlk olarak kilise kademesinde bulunan yapı, 2012 yılında yapımının 125. yılında Vatikan tarafından bazilika seviyesine yükseltilmiştir. Kilise, Aziz Nicholas’a adanmıştır ve Aziz Nicholas Amsterdam’da denizcilerin koruyucu olarak kabul edildiğinden kilisenin şehir için önemi büyüktür.

Kilise büyük kubbesi ve iki kulesiyle merkezin en önemli simgelerinden biri

Kilisenin mimarisi Adrianus Bleijs tarafından tasarlanan kilisede Neo-rönesans ve Neo-barok mimarinin izlerine rastlanmaktadır. Kilise çok geniş ve yüksek bir tarzda inşa edildiğinden hayli ilgi çekicidir. Kilise klasik çapraz bazilika temeline göre inşa edilmiştir. Kilise gösterişli bir kubbe ve etkileyici iki kule ile şehrin en göz alıcı kiliseleri arasında bulunmaktadır. Uzun bir süre ihmal edilen kilise 1999 yılında gerçekleştirilen oldukça kapsamlı ve pahalı bir yenileme çalışmasının ardından eski şaşalı günlerine geri dönmüştür.

Kilisenin içi kadar dışı da oldukça etkileyici

St. Nicolaaskerk, zengin dış mimarisi kadar iç unsurlarıyla da dikkat çekmektedir. Kilisede kullanılan etkileyici aydınlatma kilisenin çok daha canlı ve etkileyici görünmesine olanak tanımaktadır. Kilisede bulunan mermerden yapılma sunak ve diğer nesneler de oldukça ilgi çekicidir.

2- St. Nicolaaskerk Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Prins Hendrikkade 73, Amsterdam
  • Ulaşım: Kilise, Amsterdam Merkez Tren İstasyonu’ndan görülebilmektedir. Merkez Tren İstasyonu’na geldikten sonra yürüyerek kiliseye rahat bir şekilde ulaşmak mümkün olmaktadır.
  • Ziyaret Bilgileri: Kilise pazar ve pazartesi günleri 12:00-15:00 saatleri arasında; diğer günler ise 11:00-16:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir.
  • Giriş Ücreti: Kiliseyi ziyaret etmek için herhangi bir ücret talep edilmemektedir.

Yazı ile ilgili fikir ve görüşleriniz için aşağıda yer alan yorumlar butonundan bizlerle paylaşabilir, yazımızın geliştiricilerinden biri olabilirsiniz. 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.