Spil Dağı ve Ağlayan Kaya

2
2113

Kamp olanakları, doğal bitki çeşitliliği ve yaban hayatı ile ilgi gören dağ, 1200 metrelik yüksekliğiyle sıcaktan bunalan bölge halkı için önemli bir sığınak olma görevini üstleniyor.

Ege Bölgesi’nde Manisa il sınırları içerisinde bulunan Spil Dağı ve Ağlayan Kaya 1966 yılında milli park statüsüne getirilerek Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından koruma altına alınmıştır. Manisa ziyaretinizde bu doğayı ziyaret ederek özlediğiniz doğal yaşamı bir nebze olsun yaşama fırsatı bulabilirsiniz.

Ağlayan Kaya

Efsanelere konu olan Ağlayan Kaya
Efsanelere konu olan Ağlayan Kaya

Spil Dağı’nı ziyaret edenlerin en çok uğradığı noktalardan biri olan Ağlayan Kaya, “Niobe Kayası” olarak da anılmaktadır. Dağ, doğal oluşumlarla adeta ağlayan bir kadın formuna bürünmüştür. Kayanın ağlayan bu ifadesi mitolojiye de konu olmasını sağlamıştır. Efsaneye göre Tantalus’un kızı olan Niobe’nin yedi oğlu ve yedi kızı varmış. Niobe, yalnızca iki çocuğu olan Leto’dan daha doğurgan olduğuyla övünmekteymiş. Leto, Niobe’den intikam almak için çocuklarına Niobe’nin çocuklarını öldürtür. Çocuklarının acısıyla kahrolan Niobe’nin bu haline üzülen Zeus, Niobe’yi Spil Dağı’nda bir kayaya dönüştürür.

Spil Dağında Konaklama

Spil Dağı'nda bungalow evlerde konaklamanın keyfini yaşayın
Spil Dağı’nda bungalow evlerde konaklamanın keyfini yaşayın

Milli Park’ta bulunan Atalanı Kamp ve Günübirlik alanı içerisindeki bungalow evlerde keyifli bir şekilde konaklama imkanı bulabiliyorsunuz. 128 kişiye kadar konaklama imkanı bulunan tesislerde Atalanı Kır Kahvesi, Çampınar Kır Gazinosu, Göl Gazinosu da ziyaretçilere hizmet vermektedir.

Nasıl Gidilir?

Spil Dağı ve Ağlayan Kaya’yı görebilmek için Manisa’ya ulaşmanız gerekmektedir. Manisa’da şu anda havalimanı bulunmadığı için hava yoluyla gelmek isteyenlerin İzmir Adnan Menderes Havalimanı için bilet almaları lazım. Manisa’ya otobüsle gelmek isterseniz Manisa otobüs bileti sayfamızdan en uygun fiyatlardan biletinizi almanız mümkün.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

2 YORUMLAR

    • Merhaba Alev hanım, İzmir’den Manisa’ya toplu taşıma alternatifleri arasında metro, tren ve şehirler arası otobüsleri kullanabilirsiniz. Metro, otobüs ve tren için kalkış durakları; Konak, Bornova ve Şirinyer ilçeleridir. Konak’tan kalkan 63 ve 315 numaralı otobüsler sizleri Manisa merkeze ulaştıracaktır. Yolculuğunuzun 1-2 saat aralığında süreceği bilgisini de verelim.. Dilerseniz Esadaş Turizm Firması ile iki il arasında 10 TL gibi bir rakama seyahat edebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için linke tıklayabilirsiniz. Yolculuğunuz bu firmayla yalnızca 45 dakika sürecektir. İyi yolculuklar dileriz.. 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.