Sokakları Buram Buram Kahve Kokan 10 Avrupa Şehri

0
1061

Aranızda kahve sevmeyen var mı? Sanırım kimseden “evet” cevabı gelmeyecek. Haksız da sayılmazsınız hani, kahveyi sevmeyen birini bulabilmek için çok fazlasıyla çaba harcamak gerek sanırım.

Kahveye düşkün bir gezginseniz ve Avrupa’ya seyahat ediyosanız işte sizler için derlediğimiz Avrupa kahveleri nin meşhur olduğu yerler. Hani kediler, başlarını sığdırabildikleri her yerden vücutlarının tamamını da geçirirler ya… Kahve bundan çok daha fazlasını yapıyor, illaki her damakta lezzetini bırakmak için iksirli gücünü kullanır.

Avrupa Kahveleri

Sokakları buram buram kahve kokan 10 Avrupa şehri

Neyse kahvenin marifetlerinden bu kadar bahsetmek yeter sanırım. Hadi şimdi birlikte sokakları buram buram kahve kokan 10 Avrupa şehri turuna çıkalım…

1- Roma, İtalya

Roma, İtalya

Espresso ve cappuccino. Sanırım bu iki lezzetten haberdar olmayan yoktur. Avrupa’ya bir gezi turuna çıkıyorsanız ve kahveyi seviyorsanız Roma’yı es geçmemeniz gerek. Roma, Avrupa’da kahve kültürünün piridir. Sokaklarını gezdiğinizde ne kadar haklı olduğumuzu çok daha iyi anlayacaksınız. Zira sokaklarında küçük küçük kahve dükkânları var ve her birinden buram buram kahve kokusunu alabiliyorsunuz. Gerçekten de mutluluk satın alınabilecek bir şey değil, fakat Roma’da kahve satın almaktan daha kolay bir şey yok.

2- Viyana, Avusturya

Viyana, Avusturya

Avrupa’nın göbeği sayılacak Avusturya’nın başkenti Viyana da kahvenin yaygın olduğu kentlerden biridir. Kahve, Viyana’da özel bir yere sahiptir. öyle ki 2011 yılında UNESCO’nun (Soyut Miraslar Listesi)ne girmeyi başaran bir yerdir. Klasik kahve seçeneklerinden Viyana’ya özel espresso ve cappuccino kahve seçeneklerinden birini de yudumlayabilirsiniz. Tadı cappuccinoya benzeyen “Wiener Melange” adındaki kahveyi kesinlikle denemelisiniz. Emin olun ki damağınızda uzun süre tat bırakacak harika bir lezzete sahiptir.

3- Helsinki, Finlandiya

Helsinki, Finlandiya

Bir insan günde ortalama kaç fincan kahve içebilir? Veya daha da basitleştirelim soruyu. Bir insan ortalama kaç günde bir kahve içer? Sanırım verilecek cevaplar aşağı yukarı birbirine yakın olacaktır. Kahve kültürü ülkemizde yaygın olsa da ağır bir tadı olduğu için sürekli içilmez. Ama Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de durum böyle değildir.

Finlandiyalı bir insan günde ortalama 5 fincan kahve içiyor. Daha da açıkçası “kahve diyarı neresidir?” sorusuna verilebilecek en yakın cevap Finlandiya olur. Başkent Helsinki’nin Kallio bölgesinde kahve adına her türden lezzeti bir arada bulabilirsiniz. Ha! Bu arada yapılan kahveler ileri teknoloji kullanılarak kavrulduğu için servis edilirken hafif kavrulmuş şekilde gelir.

4- Amsterdam, Hollanda

Amsterdam, Hollanda

Avrupa’da kahve kültürünün yaygın olduğu bir kent arıyorsanız, kesinlikle Hollanda’nın başkenti Amsterdam’a gitmelisiniz. Burası Finlandiya kadar olmasa da neredeyse yetişmek üzere, Hollandalı bir insan ortalama günde 3 fincan kahve içiyor. Yüksek bir kahve tüketiminin olduğu Amsterdam’da kente özgü kahve seçenekleri de göze çarpıyor.

5- Oslo, Norveç

Oslo, Norveç

Bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı neden vardır bilmem ama Norveç’in başkenti Oslo’ya baktığımda sebebi ne olursa olsun, “diyen doğru demiş” diyorum. Çünkü Oslo’da kahve kültürü bir başkadır. Avrupa’nın diğer kentlerinde kendilerine özgü pişirdikleri kahveler olsa da burada kahve çok daha farklı bir şekilde pişiriliyor. Kahve çekirdekleri birden değil de çay gibi demlenerek pişiriliyor. Haliyle bu da muhteşem bir lezzet katıyor. Hazır yeri gelmişken atlatmadan söyleyeyim, İskandinav’ın kahve başkenti Oslo’nun her sokağında kahveci bulabilirsiniz.

6- Kopenhag, Danimarka

Kopenhag, Danimarka

Sokakları buram buram kahve kokan Avrupa’nın bir başka noktası ise Danimarka, Kopenhag’dır. Burada kahve biraz daha eğitimli mi ne? Kahveci dükkânlarına baktığınızda bir kafeteryadan ziyade laboratuvarı andırıyor. İçeri girdiğinizde ise kahve ile ilgili bilimsel açıklamaları fazlasıyla bulabilirsiniz.

7- Ljubljana, Slovenya

Ljubljana, Slovenya

Kahvenin etkili bir güce sahip olduğunu hatta kısa vadeli bağımlılık da yaptığını biliyordum. Ancak “kafa yapan kahve” çeşidini ilk defa Slovenya’nın başkenti Ljubljana’da gördüm. Adına “kafa” dedikleri kahve türünün ham maddesi Guarana tropik bitkisidir. Az bir şeker konularak tüketilen kahve kafa yapıyor. Yani kahve ile kafa bulmak isteyenlerin buraya uğramaları gerek.

8- Londra, İngiltere

Londra, İngiltere

İngilizlerin Türklere benzediği tek ortak nokta belki de çay kültürüdür. Fakat işin içine kahve girdiğinde işin rengi değişiyor. Uzaktan bakıldığında İngilizler için sadece ikindi çayı, Kraliçe Elizabeth ve Big Ben vazgeçemedikleri üçlü olarak görünse de kahve kültürü de burada bir hayli fazla yaygın. Burada bir fincan kahvenin kaç yıl hatırı vardır bilemem ama kendilerine ait ünlü kahve markalarının olduğunu söylemek gerekiyor. Tadına bakınca kaç yıl hatırı olduğuna siz karar verin.

9- Budapeşte, Macaristan

Budapeşte, Macaristan

Avrupa’nın buram buram kahve kokan sokaklarına sahip bir diğer yer ise Budapeşte’dir. Macaristan halkı, kahveye ayrı bir ilgi gösterir. Başkent Budapeşte ise bu konuda daha bir hassas, burada her yıl “kahve festivali” düzenlenir ve kahve dükkanları da oldukça muntazam şekilde dizayn edilmiş. “Siyah çorba” adı verilen kahve ise yerel bir lezzettir. Kesinlikle tadına bakmadan dönmemenizi öneririm.

10- Bratislava, Slovakya

Bratislava, Slovakya

Başında sormuştum ya “aranızda kahve sevmeyen var mı?” diye. Eğer sevmeyen birileri çıktı ise yönünü Slovakya’nın başkenti Bratislava’ya çevirsin. Buradaki kahve ve kahve dükkânları, kahve sevmeyenleri de müptelası eder. Espresso çeşitleri ve benzer kahvelerin farklı şekilde pişirilerek servis edildiği Bratislava, kahve medeniyeti adına görüp görebileceğiniz en güzel yerden biridir.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.