Sivas’ta Görülmesi Gereken Harika Yerler

0
1005

Türkiye’nin iç Anadolu bölgesinde yer alan Sivas, coğrafi konum açısından 3 bölgeyi birleştirici özelliği ile göze çarpar. İç Anadolu, Doğu Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgesi, şehrin sınırlarını kapsamaktadır.

Üç farklı bölge ve üç farklı iklime sahip olan Sivas, tarihi bakımdan İç Anadolu bölgesinin en uzun dönemlerine tanıklık eden kentlerinden biridir. Şehrin farklı noktalarında yer alan Selçuk mimarisi örnekleri, Osmanlı mimarisi örnekleri ve çok daha zamanlar öncesinden kalma antik yerleşim yerleri, şehrin bu gerçeğini en iyi şekilde yansıtmaktadır. Tabi tüm bunlar, turistik gezi yapmak isteyenler için birer fırsattır. Biz de gezinizi daha iyi hale getirmeniz için Sivas’ta görülmesi gereken harika yerler hakkında sizlere bilgi vereceğiz. Yerleri incelerken bir yandan da Türkiye’nin karşılaştırmalı online bilet sitesi biletbayi.com web adresinden Sivas uçak bileti kampanyalarını inceleyebilirsiniz.

Sivas’ta görülmesi gereken en güzel yerler

Çifte Minareli Medrese

Sivas’ın tarihi güzelliklerine doyum olmaz. Şehir merkezinde yer alan Çifte Minareli Medrese, bu tespiti doğrulayan yerlerden biridir. Taç kapısı üzerinde yer alan kitabeye göre, 1271 yılında yaptırılan medrese, İlhanlılar Veziri Şemseddin Cüveyni tarafından inşa ettirilmiştir. Çinileri, taç kapısı ve mimarisi ile bir hayli ilgi çekici olan medrese, şehre gelen turistlerin en sık uğradıkları yerlerden biridir.

Çifte Minareli Medrese

Buruciye (Şifaiye) Medresesi

Selçuklu taş oymacılığının harikulade sanat eserlerinden biri olan Buruciye Medresesi (Şifaiye), Sivas’ta görülmesi gereken bir diğer tarihi değerdir. Çifte Minareli Medrese ile aynı yılda (1271) yaptırılan medrese, ilmiye çalışmalarının yapılması amacı ile kurulmuştur. Anadolu Selçuklu Sultanlarından III. Gıyasettin Keyhüsrev zamanında Hibetullah Burucerdioğlu Muzaffer Bey tarafından yaptırılan eser, günümüzde kentin en çok dikkat çeken yerlerinden biridir.

Buruciye Medresesi

Gök Medrese

Medreseler açısından bir hayli zengin olan Sivas’ta görülmesi gereken diğer bir yer ise Gök Medrese’dir. Gök Medrese, 1271 yılında 4. Kılıçaslan’ın oğlu 3. Gıyasettin Keyhüsrev döneminde Vezir Sahip Ata Faahreddin Ali tarafından yaptırılmıştır. Mimarisi kadar taş işçiliği de dikkat çekici olan medrese, Sivas’ın tarihini anlamak adına görülmesi gereken en güzel yerlerden biridir.

Gök Medrese

Gürün Gökpınar Gölü

Tarihi ile ön plana çıktığı gibi doğal güzellikleriyle de kendinden söz ettiren Sivas, doğa turizmi adına önemli yerlere ev sahipliği yapmaktadır. Gürün ilçesine bağlı Yelken Köyü ve Karahisar Köyü sınırları içerisinde yer alan Gürün Gökpınar Gölü, Türkiye’nin sayılır doğal güzelliklerinden biridir. Sakin vakit geçirmek ve doğa ile baş başa kalmak isteyenlere önerilebilecek en güzel adreslerden biri olduğunu söylememiz gerekiyor.

Gürün Gökpınar Gölü

Zara Tödürge Gölü

Doğanın ihtişamlı yerlerini sınırları içerisinde barındıran Sivas, zengin florası ile dikkat çeker. Kentin Hafik ile Zara ilçeleri sınırlarında yer alan ve doğal oluşumlarla meydana gelen Tödürge Gölü de bunlardan biridir. Balık ve kuş avlamak için yerli halkın sık uğradığı bu yer hakkında anlatılan efsaneleri dinlediğinizde tatilinize farklı bir rengin girmesini sağlayacaksınız.

Zara Tödürge Gölü

Sivas’a nasıl gidilir?

Üç bölgenin sınırları içerisinde yer alan Sivas’a Türkiye’nin dört bir yanından karayolu ile gidilebilmektedir. Coğrafi konum bakımından Türkiye’nin orta kesimlerinde yer alması, güzergah olmasını etkilemektedir. Bu da Otobüs firmalarının buradan geçmesini etkilemektedir. Seyahatinizi keyifli bir karayolu yolculuğuna dönüştürmek için Sivas otobüs bileti alarak kentin gizemli yönlerini ve tarihi mimarilerini inceleyebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
1

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.