Sivas Gezinizi Ölümsüzleştirecek 5 Hediyelik Eşya

0
1455

Gidilen yerden hatıralık bir şeyler almak ya da sevdiğiniz insanlara hediyelik eşyalar bakmak gezinin en önemli kısımlarından biridir; ancak magnet, anahtarlık vs. gibi klasik hediyelik eşyalardan sıkılmış olabilirsiniz. 

Eğer siz de bu standart hediyelerden sıkıldıysanız, Sivas gezinizde alışılmışın dışında hediyelik eşyalarla hem kendinizi şımartabilir hem de sizden anahtarlık bekleyen sevdiklerinizi şaşırtabilirsiniz. El sanatlarına günümüzde hala büyük bir tutkuyla sahip çıkan şehirlerimizden Sivas’ta oldukça farklı ve güzel hediyelik eşya seçeneklerine sahipsiniz.

Sivas’ta Alabileceğiniz Hediyelik Eşyalar

1.Halı

Sivas halısı

Bölgede hayvancılığın yaygın olması sayesinde hayli gelişen dokuma halıcılığı, günümüzde hala canlı tutulmaktadır. El yapımı bu muhteşem halılar sizin için oldukça güzel bir hatıra olabilir.

2.Sivas Bıçağı

Sivas bıçağı

Bıçak deyip geçmeyin. Sivas’ta ustaların ellerinde bıçaklar tam bir sanat eserine dönüşüyor. Sivas Sanat ve Ticaret Odası bu muhteşem bıçakların tescillenmesi adına büyük bir mücadele gösteriyor ve oda bunun için Türk Patent Enstitüsü‘ne başvurmuş durumda. Eğer Sivas’tan ölümsüz bir hatıra almak istiyorsanız bu muhteşem bıçaklar güzel bir seçenek olabilir.

3.Nakışlı Çoraplar

Nakışlı çorap

Geçmişe dair fotoğraflara baktığımızda sıkça gördüğümüz bu nakışlı çoraplar, Sivas bölgesinde hala yaşatılan el sanatlarından biri olarak üretilmeye devam ediliyor. Birçok farklı motifin işlendiği çoraplar bölgeye gelen ziyaretçiler için de oldukça güzel ve hoş bir hediyelik alternatifi olarak karşımıza çıkıyor.

4.Bal

Sivas karakovan balı

Sivas, çok farklı çiçek ve bitkilere sahip özel bir bitki örtüsüne sahip. Bu farklılık ve zenginlik ise bölgede üretilen balların çok özel bir lezzete sahip olmasını sağlıyor. Özellikle İmranlı ve Zara bölgelerinde üretilen ballar lezzeti ve rehasıyla büyük rağbet görüyor.

5.Ağızlık

Ağızlık

Geçmişi 18. yüzyıla kadar dayanan çubukçuluk sanatı Sivas’ın en meşhur el sanatlarından biridir. Sivas’taki çubukçu ustaları, germişek ağacından yaptığı ve çeşitli işlemlerden geçirdiği bu güzel ağızlıkları turistlerin beğenisine sunuyor. Ustaların elinde şekillenen ağızlık ve kalemlere yazılan isimler ve çeşitli yazılarla muhteşem bir hediyelik eşyaya bürünen bu sanat eserleri ziyaretçiler tarafından büyük ilgi görüyor.

Siz de Sivas uçak bileti seçenekleriyle ülkemizin bu güzel şehrini ziyaret ettiğinizde birbirinden güzel bu hediyelik eşyalarla ziyaretinizi ölümsüzleştirme şansına sahip olabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
117

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.