Sinan’ın Kalfalık Eseri: Süleymaniye Camii

0
386

 

1- Süleymaniye Camii Hakkında Bilgiler

Süleymaniye Camii, mimarlık tarihimizin mihenk taşı olarak kabul edilmekte ve Mimar Sinan tarafından kalfalık eseri olarak nitelendirilmektedir. Sinan cami inşaatı sırasında göstermiş olduğu pek çok mimari deha ile günümüzde bile benzerine rastlanması güç bir eser ortaya koymayı başarmıştır. Tarihi yarımada içindeki en önemli camilerden biri olan Süleymaniye Cami sahip olduğu ihtişam ile adeta Osmanlı döneminin en güçlü dönemini simgelemektedir.

1550 yılında yaptırılan cami Kanuni Sultan Süleyman döneminde yapımına başlanan caminin tamamlanması 7 yıl sürmüştür. Ebcet hesabına göre tasarlanan cami içinde pek çok önemli sırrı da barındırıyor. Mimar Sinan’ın caminin çeşitli yerlerine yerleştirdiği 65 küp ile yakaladığı akustik başarı günümüzde mimari alanda hala adından söz ettirmektedir. Böylece cami içinde herhangi bir ses sistemine gerek kalmadan caminin her yerinde aynı ses kalitesi yakalanmıştır. Sinan’ın cami içinde nargile ile yaptığı akustik denemesi ise bir efsane olarak hala dillerde dolaşmaktadır.

Suleymaniye Camii
Süleymaniye Camii Osmanlı’nın yükseliş dönemini temsil eden önemli yapıların başında gelmektedir

Süleymaniye Camii ile ilgili bir diğer önemli nokta ise eşine rastlanmayacak bir düşünceyle tasarlanmış olan İs Odası’dır. Muhteşem bir havalandırma sistemi tasarlayan Mimar Sinan tavandaki mum ve kandillerin islerinin camiyi kirletmesinin önüne geçmeyi başarmıştır. İs Odası’nda biriken isler ise Hacca giden develerin boynuna asılmış zamanla mürekkep haline gelen bu isler ile pek çok Kuran-ı Kerim yazılmış ve birçok önemli devlet yazışmasında kullanılmıştır. Mimar Sinan’ın camiye haşerelerin gelmesini engellemek için avizelerin ortasına deve kuşu yumurtası yerleştirmesi de gene onun muhteşem dehasının örneklerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Suleymaniye Camii
Cevahir Minaresi

Caminin önemli noktalarından bir diğer ise minaresidir. İran Şahının cami inşaatı için Kanuni’ye gönderdiği birbirinden değerli taşları, Kanuni Mimar Sinan’a vermiştir. O da bu taşları minarenin inşaatı sırasında taşların arasına karıştırmıştır. Bu nedenledir ki minare “Cevahir Minaresi” olarak bilinmektedir.

Mimar Sinan’ın “kıyamete kadar yıkılmayacak” şeklinde tabir ettiği cami günümüze kadar birçok badire ve doğal afet atlatmasına rağmen hala dimdik ayakta durarak Sinan’ın söylediklerinin ne kadar doğru olduğu ispatlamıştır.

2- Süleymaniye Camii ‘nin Bahçesindeki Türbeler

Kanuni Sultan Süleyman Türbesi

Suleymaniye Camii
Kanuni Sultan Süleyman Türbesi

Mimar Sinan tarafından inşa edilen türbe külliye içinde ilk inşa edilen türbedir. Türbe Kanuni’nin ölümünün ardından oğlu II. Selim tarafından yapılmıştır. Hacer-ül Esved’in bulunduğu türbe camiye uğrayanların görmeden ayrılmadığı yerler arasında bulunuyor.

Hürrem Sultan Türbesi

Suleymaniye Camii
Hürrem Sultan Türbesi

Osmanlı döneminin en çok konuşulan sultanlarından olan Hürrem Sultan için Kanuni tarafından yaptırılan türbe dışındaki özenli taş işçiliği ile büyük ilgi görmektedir. Yapımında kullanılan siyah çiniler ise eşine ender rastlanan bir uygulamadır.

Mimar Sinan Türbesi

Suleymaniye Camii
Mimar Sinan Türbesi

Mimar Sinan’ın kendisi için inşa ettiği türbe diğer iki türbenin yanında oldukça sade olmasına rağmen insana huzur veren havası ile ziyaret edilmesi gereken noktalardan biridir.

3- Süleymaniye Camii Ulaşım Bilgileri

Süleymaniye Camii Fatih ilçesinde İstanbul’un en çok ziyaret semtlerinden bir olan Eminönü’nde bulunuyor. Bu nedenle buraya ulaşmak için zorluk çekmeyeceğinizi söyleyebiliriz. Caminin bulunduğu konuma ulaşmak için en ideal yol Kabataş – Bağcılar tramvay hattını kullanmak olacaktır. Bu hattı kullandığınız takdirde Laleli – Üniversite durağında indikten sonra kısa bir yürüyüşün ardından bu muhteşem eseri ziyaret etme şansına sahip olabilirsiniz.

Suleymaniye Camii
Süleymaniye Camii haritası

Eğer otobüs seçeneğini kullanmak isterseniz 48T Hamidiye Mahallesi – Taksim hattını değerlendirerek cami ile aynı isimdeki durakta inebilir ve camiyi ziyaret edebilirsiniz. Daha detaylı yol tarifi için sizin için hazırladığımız haritaya buradan ulaşabilirsiniz.

Camiyi ziyaretiniz esnasında dilerseniz yolunuzun üzerinde bulunan Kapalıçarşı’yı da ziyaret edebilir ve hem keyifli zaman geçirme hem de gözünüze ilişen güzel bir şeyler olursa satın alma fırsatını da yakalayabilirsiniz.

4- Süleymaniye Camii Ne Zaman Ziyaret Edilir?

Süleymaniye Camii ibadete açık bir cami olduğundan burayı günün hemen her saati ziyaret edebilmeniz mümkün. Tabi ki eğer ibadet için buraya gelmiyorsanız ve sadece ziyaret etmek istiyorsanız ibadet edenlere engel olmamak adına camiye namaz saatler dışında gelmeniz faydalı olacaktır. Bu arada ziyaretiniz esnasında giyim konusunda da İslami kurallara uymanız gerektiğini de belirtmemiz lazım.

Sizler de ziyaretinizin ardından edindiğiniz bilgileri ve tecrübelerinizi bizimle paylaşmak isterseniz yorum kısmından düşüncelerinizi bize yazabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.