Silifke Kalesi, Mersin

0
1367

Mersin’in Silifke ilçesinde bulunan Silifke Kalesi’nin geçmişinin Selevkoslar zamanına kadar dayandığı tahmin edilmektedir. Kalenin daha sonra Roma ve Bizans döneminde de çeşitli güçlendirmeler ve eklemeler yapılarak kullanıldığı düşünülmektedir. 

Silifke Kalesi, ziyaretçilerine tarihte bir yolculuğa çıkarmanın yanı sıra sahip olduğu etkileyici Silifke manzarası ile de ziyaretçilerini kendisine hayran bırakmayı başarıyor. Günümüzde bir kısmı ayakta kalan Silifke Kalesi’ni Mersin gezilecek yerler listenize mutlaka almanızı öneriyoruz.

Silifke Kalesi

Günümüzde bir kısmı yıkılmış halde bulunan kalenin 10 tane burcu bulunmaktadır; ancak söylenene göre kalenin sağlam olduğu zamanda 23 adet burcu olduğu belirtilmektedir.

Silifke Kalesi, Mersin’e 85 km. mesafede bulunuyor

Kalenin orta kısmına Selefkiya krallarına ait olduğu düşünülen bir şatonun kalıntıları bulunmaktadır. Bunun sıra şatonun bulunduğu kısmın altındaki kayalara oyulmuş 5 metre derinliğindeki mahzen bulunmaktadır. Mahzenin hemen yanında bulunan sarnıç da kalenin dikkat çeken bölümlerinden.

Silifke Kalesi, Su Sarnıcı

Silifke Kalesi’ne Nasıl Gidilir?

Silifke Kalesi, Mersin’e yaklaşık 85 km. mesafede bulunuyor. Mersin-Mut yolu üzerindeki Silifke Kalesi tabelasını takip ederek kalenin eteklerine kadar gelmeniz mümkün. Geçmişin izlerini taşıyan bu tarihi kaleye giriş için ücret alınmadığını da belirtelim.

Mersin’e kadar gelmişken denizin ortasında bulunan ve efsanelere konu olmuş bir kale olan Kız Kalesi‘ni de ziyaret listenize eklemenizi öneriyoruz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.