Sık Seyahat Edenler Daha Anlayışlı ve Açık Görüşlü Oluyor

0
823

Seyahat, sadece yolculuktan ibaret bir şey değildir. Bununla birlikte insan üzerinde iz bırakan bazı yönleri de vardır.

Sık yolculuğa çıkan insanlar; sosyal açıdan daha sosyal olabiliyor, insanlarla kaynaşmaları diğer insanlara göre daha rahat bir rotada seyredebiliyor. Anlayış açısından da yine sık seyahat edenlerle nadir seyahat edenler arasında belirgin farklılıkların ortaya çıktığını söylemek gerekiyor. Kişilerin farklı yerlerde farklı insanlarla tanışıp kaynaşmaları kültürel açıdan daha zengin ve birikimli olmalarını sağlıyor. Bu da hayata bakış açılarını ve insanlara daha bir güven duymanın getirisi ile sonuçlanıyor.

seyahat

İnsan fizyolojisi, psikoloji ve sosyolojik hayatı; yaptığı işler, gün içinde uğraş verdiği meşguliyetler ve ilgi duyduğu alanlara şekil almaktadır. Seyahat ise insan hayatının vazgeçilmez parçalarından biri olduğu için sık seyahat edenler üzerinde farklı bir olgu bırakır.

Sık seyahat eden insanların özellikleri genel olarak;

  • Sosyaldirler,
  • Arkadaşlık ilişkilerinde daha kolay arkadaşlık kurarlar,
  • İnsanlara daha fazla güven duygusu beslerler.

Tabi bunlar dışında tabiatlarında kendiliğinden gelişen bazı özel durumlar da olabiliyor. Mesela yurtdışı seyahatlerine sıklıkla çıkan bir kişi, farklı kültürleri daha fazla tanıma imkânı tanıdığından dolayı bakış açıları da değişmektedir.

Sık seyahat edenlerin özellikleri

Sık seyahat edenler açık görüşlüdürler

Uzmanların yaptıkları bir araştırmaya göre, sık seyahat edenlerin daha açık görüşlü oldukları kaydedilmiştir. “Farklı olana” karşı yaptıkları empati sıklaştığı düzeyde, görüşlere daha açık olma yapısını elde edebiliyorlar. İnsanlar, fıtratları gereği kendi kültürel yaşamlarına daha çok aşinadırlar ve diğer kültürlere karşı yabancıdırlar. Ancak sık seyahat edenlerde bu durum söz konusu değildir. Mesela Asya ülkelerinden birine seyahat eden bir insan; yemek kültüründen eğlence kültürüne varıncaya kadar birçok kültürel değerler konusunda farklı özellikleri görebilir. Seyahati sık ise ister istemez kültürlere karşı olan yabancılığı da artık etkisini kaybedecektir.

Açık görüşlüdürler

Sık seyahat 5 yılda kişiyi değiştirir

Yapılan araştırmalara göre seyahat hayatına yeni atılan bir kişi, ortalama 5 yıl sonra bazı değişik özelliklere sahip olabilmektedir. İlk zamanlar gittiği yerlerde insanlara güvenemeyen bir seyyah, 5 yılı arkasında bıraktığında artık daha fazla güven hissi duymaya başlar ve insanlarla kaynaşma noktasında daha bir pozitif enerjiye sahip olur.

5 yılda insanı değiştirir

Değişik insanlar, değişik medeniyetler

Değişik insan yaşayış biçimleri, değişik medeniyetler… Her bir ülkenin kendine has bu özellikleri vardır. Aslında bu durum, ülkelerin bugününden daha çok geçmişini ilgilendiren bir durumdur. Mesela Yunanistan’a seyahat eden bir insan “Eski Yunan” medeniyetinin izlerini mutlaka görür. Bu durum sık yaşandığında bu kültüre karşı bir aşinalık durumu ortaya çıkar. Bir yazar seyahat ile ilgili notlarında; “6 yıl kadar Yunan felsefesinin hakim olduğu bölgelere seyahat etmek durumunda kaldım. İnanç bakımından farklı bir inanca sahip olmama rağmen, zamanla Aristotales, Sokrates ve Platon’un fikirlerine sıcak bakmaya başladığımı hissettim.”

Sık seyahat edenler

Başında da dediğim gibi seyahatin insan üzerinde bıraktığı etkiler az bir kapsamda değildir. Özellikle de fikirsel açıdan birçok yeni değişim, seyahatin sık yaşanmasından sonra insana sirayet eder.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.