Oldukça hüzünlü bir geçmişe sahip olan Kamboçya‘nın en turistik şehri olan Siem Reap, Kamboçya’nın diğer şehirlerinden sonra kendinizi çok ferah hissedebileceğiniz bir yer. 

Şehrin kaderini belirleyen ise Angkor Wat Tapınağı olmuş. Tapınağın, UNESCO Dünya Mirası Listesine alınmasının ardından şehir çok daha fazla ziyaretçi tarafından ziyaret edilmeye başlanmış.

Angkor Wat Tapınağı

Siem Reap Angkor Wat Tapınağı ve diğer kazı bölgeleri ile oldukça ilgi gören bir bölge haline gelmiş durumda. Şehrin en büyük cazibe merkezi de bu tapınaklar. Burada tapınakların şu ana kadar 70 tanesine ulaşılabilmiş.

Siem Reap’ta Kep veya Kampot gibi sahil şeridi bulunmuyor; ancak şehirden geçen Tonle Sap Gölü ve Siem Reap Nehri şehrin havasını olumlu yönde etkiliyor. Burada insanlar keyifli vakit geçirme imkanına sahip olabiliyor.

Siem Reap Nehri

Siem Reap Gece Hayatı

Kamboçya’nın en gelişmiş şehirlerinden biri olan Siem Reap’da ülkenin diğer bölgelerine göre daha geniş bir gece hayatı seçeneği sizi karşılıyor. Tabi ki buradaki gece hayatını Taylan’daki Pattaya gece hayatı ile kıyaslamak pek doğru olmayacaktır.

Barlar Sokağı

Şehrin en bilinen gece hayatı noktası ise Pub Street olarak adlandırılan Barlar Sokağı. Burada birçok cafe, bar ve restoran’a uygun fiyatlara çok keyifli zamanlar geçirmeniz mümkün olabilmektedir.

Siem Reap Mutfağı

Şehirde özellikle şişte et çok fazla tüketiliyor

Siem Reap’a geldiğinizde her damak tadın uygun yiyecek bir şeyler bulmanız mümkün olabiliyor. Zengin batı mutfağına ait et ve sebzelerden hazırlanmış yemekler menülerde yerini almış. Aynı zamanda böceklerden, kaplumbağalardan, kurbağalardan ve daha farklı ürünlerden oluşmuş yöresel Kamboçya mutfağından esintileri de menülerde bulabiliyorsunuz. Yemek için Barlar Sokağındaki mekanlar oldukça güzel bir alternatif olacaktır.

Konaklama Seçenekleri

Şehirde her bütçeye uygun konaklama seçeneklerine rastlamak mümkün

200 binin üzerinde nüfusu bulunan şehirde 500’den fazla konaklama seçeneği bulunuyor. Şehirde her bütçeye uygun konaklama seçeneğinin bulunduğunu söyleyebiliriz. Burada 5$ da 50$ da konaklama seçeneğine rastlamanız mümkün.

Ne Zaman Gidilir

Şehirde nisan ayından kasım ayına kadar yağışlı dönem yaşanıyor ve bu dönemde yağan yağmurların gezinizi sekteye uğratma ihtimali bulunuyor. Bu nedenle çoğunlukla ziyaretçiler gezi için kasım-nisan aylarını tercih ediyor. Ancak tapınaklar bölgesinin yağmur sonrasında çok daha güzel bir görüntü sunduğu da söyleniyor. Yani kısaca tercih sizin. Yağmurdan rahatsız olacaksanız burayı kasım-nisan arasında; daha güzel fotoğraflar çekmek ve sezon dışı olduğu için düşük fiyatlardan faydalanmak istiyorsanız tam tersi zamanda burayı ziyaret edebilirsiniz.

Nasıl Gidilir

Şehirde havaalanı bulunmasına rağmen ülkemizden direk uçuşlar bulunmuyor. Bu nedenle aktarmalı seferler için uçak bileti satın almanız gerekiyor. Uçuşlar çoğunlukla Phnom Penh veya Bankok şehirlerinden aktarma gerçekleştiriyor.

Okumanızı tavsiye ediyoruz=> Laos ve Kamboçya Vizeleri

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.