Seyahat Sağlığı ve Seyahat Aşıları

0
607

Seyahate çıkarken klasik olarak bazı işlemler yapılır. Bavulun hazırlanması, kıyafetlerin toplanması, vize pasaport ve diğer belgelerin hazırlanması vs. peki, ya seyahat aşıları?

Seyahat aşıları, yurtdışı seyahatlerinde gözden kaçırılmaması gereken en önemli şeylerden biridir. Her ülkenin kendine özel bir sağlık sistemi vardır. Aslında bunun nedeni ülkelerdeki salgın hastalıklardır. Bu nedenle başka ülkelerden gelenler için uyguladıkları bazı prosedürler vardır. Seyahatinizin kâbusa dönüşmemesi için kesinlikle bu prosedürlere uymanız çok daha sağlıklı olacaktır.

Seyahat sağlığı ve seyahat aşıları

Peki, seyahat aşısı nasıl ve neye göre yapılır?

Haberlerde mutlaka rastlamışsınızdır… Zaman zaman bazı ülkelerde salgın hastalıklar farklı ülkelere yayılır. Geçtiğimiz sene basında fazlasıyla yer alan “Ebola virüsü” bunlardan sadece biridir. Bunun gibi farklı salgın hastalıklar da vardır. Tabi bunun haricinde bir de yolcunun kişisel bazı durumlarından dolayı da seyahat aşıları yaptırılabilir. Kişinin; yaşı, kilosu, kalıtsal hastalıkları vs. tüm bunlar seyahat etmeden önce aşı yaptırmayı gerektiren nedenler olabilir. Mevsim geçişleri de seyahat öncesi aşı yapmayı gerektiren durumlar arasındadır. Bazı hastalıklar, her mevsim görülmez mesela grip veya bahar nezlesi gibi. Bu nedenle seyahate çıkacağınız mevsim de alı yaptırmanızı gerektirebilir.

Seyahat öncesi yapılması gereken aşılar

Keyifli bir gezi için aşılarınızı yaptırın

Gezmeyi seven insanlar; gittikleri yerde otellerde sıkışıp kalmak istemezler. Bunun yerine ya doğal alanlarda kamp kurarlar veya tarihi yerleri gezerler. Tatilinizi siz de bu şekilde yapmayı düşünüyorsanız, yine seyahat aşıları konusunda dikkatli olmanız gerekiyor. Gideceğiniz yerin iklim şartlarına ve dış etkenlerden dolayı yaşanabilecek salgın hastalıklara karşı yapılan aşıları mutlaka yaptırmanız gerekiyor. Bunun için de öncelikle gideceğiniz yer hakkında bilgi edinmeniz gerekecektir.

Seyahat sağlığı ve seyahat aşılar

Seyahat aşısı ne zaman yapılır?

Aşıların yapılmasındaki amaç; vücudun bağışıklık kazanmasıdır. Vücudun bağışıklık kazanması da kısa sürede olmaz. Bünyeye bağlı olarak 4-6 hafta arasında ancak bağışıklık kazanabilir. Yani seyahat aşısını yolculuğunuza günler kala değil, haftalar öncesinden yapmanız gerekiyor.

Seyahat sağlığı ve seyahat aşılar

Seyahat aşıları hangileridir?

Seyahat aşılarından bazıları aslında çocukluk döneminde yapılmış bazı aşılardır. Ancak bu dönemde yapıldığı için ihmal etmek gerekmiyor. tetanoz – difteri, kızamık, kızamıkçık, kabakulak ve polio aşıları gibi aşılar çocukluk döneminde yapılmış olsa da seyahat öncesi ihmale gelmeyen aşılardır. Bir de gideceğiniz bölgeye göre yapmanız gereken bazı aşılar vardır. Bunlar da; tifo, kolera, sarı humma, hepatit a, keneden korunmak adına; ensefalit, Japon ensefaliti, kuduz ve meningokok gibi aşılardır. Gittiğiniz ülkedeki salgın hastalıkları araştırarak veya acenteden bilgi alarak hangi aşıyı yaptırmanız gerektiğini öğrenmenizde fayda vardır.

Seyahat sağlığı ve seyahat aşılar

Keyifli bir tatil geçirmek ve seyahatte iken hastalıklara maruz kalmamak adına seyahat aşıları konusuna dikkat din.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.