Şehzadeler Şehri Amasya

0
1145

Karadeniz bölgesinin en şirin kentlerinden Amasya, tarihi geçmişi, Osmanlı dönemindeki önemi ve günümüzün modern yapılanmasıyla gezilmesi gereken birçok yere sahiptir.

“Şehzadeler Şehri” olarak da anılan Amasya’ya bu ismin verilmesinin nedeni, Osmanlı padişahlarının şehzade iken eğitim aldıkları ve ilk valilik yaptıkları yerin Amasya olmasından kaynaklanmaktadır. Milattan önceki yıllara dayanan geçmişi, beşiklik ettiği medeniyetler ve günümüze ulaşan kültürel değerleriyle kendinden söz ettiren Karadeniz’in kadim şehri Amasya, her yönüyle ziyaretçilerini memnun eden sıcak ve samimi atmosferi ile dikkat çekicidir.

Amasya

Amasya’nın gezilecek yerleri sayı bakımından bir hayli fazladır. Ancak ilk olarak Amasya Müzesi ile geziye başlamanız isabetli olacaktır, zira kentin geçmişi ve bugünü hakkında bilgi edinmek için başlangıç noktası olması adına önemlidir.

Amasya Müzesi

Amasya Müzesi’nde Roma dönemi ve Tunç Çağı’ndan kalma eserler sergilenmektedir. 13 farklı medeniyete ait eserlerin yer aldığı müzede; lahitler, takılar, mühürler, sikkeler, cam ürünler, ikonlar, kandiller ve daha birçok tarihi eser sergilenmektedir.

Osmanlı güneş saati

İki katlı olarak inşa edilen Amasya Müzesi’nin ilk katında sikke ve arkeoloji eserlerine yer verilmiş, ikinci katında ise Osmanlı ve Selçuklu eserleriyle mumyalara yer verilmiştir. Mumyaların 14. Yüzyıla ait oldukları düşünülmektedir. Müze, sadece iç mekânındaki eserlerle değil aynı zamanda bahçesinde sergilenen mezar taşları ve lahitleriyle de dikkat çekicidir.

Amasya Müzesi

Amasya, tarihi eserleriyle dikkat çekici bir kent olmayı başarıyor. Zira müze dışında kent merkezinde ve çevresinde çok sayıda tarihi eser ve mekân bulunmaktadır. Bunlardan biri de 1485 yılında Sultan II. Beyazıt Külliyesi’dir. Külliyede yer alan cami, mimari olarak oldukça dikkat çekicidir. İki minareli cami ve bahçesinde iki yaşlı çınar ağacının bulunduğu II. Beyazıt Külliyesi, sunduğu atmosferi ile kente soluk veriyor adeta. Bahçedeki çınar ağaçlarının 527 yaşında olduğu tahmin edilmektedir.

Sultan II. Beyazıt Külliyesi

Amasya, doğal anlamda muhteşem bir yapıya sahiptir. Bir de sahip olduğu Kızılırmak. Kızılırmak, Amasya’yı ikiye bölüyor, nehir boyunca uzanan yolda, Osmanlı padişahlarının büstleri, yola renk katıyor. Başında da dediğim gibi Osmanlı dönemi padişahlarının şehzadelik eğitimi ve valilik yaptıkları yerdir Amasya. Şehzade Yıldırım Beyazıt, Çelebi Mehmet, Şehzade 2. Murat, Şehzade Ahmet Çelebi, Şehzade 2. Mehmet, Şehzade Aleaddin, Şehzade 2. Beyazıt, Şehzade Ahmet, Şehzade Murat, Şehzade Mustafa, Şehzade Beyazıt ve Şehzade 3. Murat gibi isimler, Amasya’da valilik yapan kişilerdir.

Amasya

Yol boyunca ilerlediğinizde bir de efsanelere konu olan Ferhat ile Şirin’i sembolize eden Ferhat-Şirin heykelleri ile karşılaşacaksınız.

Ferhat Şirin Heykelleri

 

Kızılırmak Nehri’nin şehri ikiye böldüğünü demiştim. Nehrin diğer yakasına geçtiğinizde, Safranbolu, Kula ve Kastamonu evlerine benzer Amasya evleri karşılıyor sizi. Mimari olarak bir hayli dikkat çekici evleri kaya mezarlarının şehre yansıyan görüntüsü takip ediyor. Pontus Krallarına ait kaya mezarları, Amasya’nın en çok turist çeken noktasıdır. Kaya mezarlarının M.Ö 333 yılına dayandığı düşünülmektedir.

Kızılırmak

Şehri gezmeye devam ederken Roma dönemi surları üzerine inşa edilmiş Hazeranlar Konağı (Etnografya Müzesi) ile karşılaşacaksınız. Burada da yine şehir yaşamı ve kültürel Anadolu insanının yaşamı hakkında bilgi edineceksiniz.

Hazeranlar Konağı

Amasya gezisinden söz ederken bir de Ferhat Su Kanalı’ndan söz etmek gerekiyor. Ferhat ile Şirin’in destanına konu olan kanal, Amasya’nın su ihtiyacını karşılıyor. 6 km. uzunluğuna sahip su kanalı, kayalar oyularak yapılmış.

Ferhat su kanalı

Tabi antik bir kentten söz ederken şehrin sahip olduğu kaleden söz etmeden geçmemek gerekiyor. Amasya Kalesi, “Harşena Dağı” adı verilen dik kayalıklar üzerine kurulmuş, 4 kapılı bir kaledir. Kalenin iç kesiminde; su kuyusu, sarnıç ve zindan bulunuyor. M.Ö 3. Yüzyıldan kalma merdivenler ise Kaleden Yeşilırmak Nehri’ne kadar uzanıyor.

Yeşilırmak

Amasya, anlattıklarımızla sınırlı kalabilecek bir şehir değildir. Zira çok sayıda tarihi yapı ve görülmesi gereken güzellikleri mevcuttur. Başka bir gezimde geride kalan diğer yerler hakkında da bilgi edinerek sizlere sunacağım.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.