1480 yılında inşa edildiği tahmin  edilen Schreierstoren, geçmişte Amsterdam’ın savunmasında çok önemli bir rol oynamaktaydı. Bu da kuleyi şehrin cazibe merkezlerinden biri yapmaktadır.

Amsterdam’ın en önemli tarihi yapılarından biri olan kule, günümüzde yerli halkın ve ziyaretçilerin keyifli vakit geçirebileceği bir eğlence noktası olarak hizmet vermektedir. Şehirdeki bu tarihi yapının içi ziyarete kapalı olsa da dışarıdan fotoğraf çekmek ve kulenin altındaki cafede vakit geçirmek için burayı Amsterdam gezilecek yerler listenize dahil etmenizi öneriyoruz.

Amsterdam’da pek çok konaklama seçeneği bulunuyor. Eğer Amsterdam’a geldiğinizde nerede kalacağınız konusunda bir fikriniz yoksa Amsterdam konaklama rehberi başlıklı yazımızı incelemenizi öneriyoruz. Şayet konaklamayla ilgili tavsiyeleriniz varsa aynı başlık altından tecrübelerinizi paylaşarak ziyaretçilerimize yol gösterebilirsiniz.

1- Schreierstoren Hakkında Genel Bilgiler

Schreierstoren
Schreierstoren, Amsterdam

Kulenin adı “Ağlayan Kule” ya da “Ağıtçılar Kulesi” anlamlarına gelmektedir. Kulenin bu şekilde adlandırılması ise geçmişten gelen bir çok rivayet bulunmaktadır. En fazla kabul gören rivayette geçmişte denizci eşlerinin kocalarını bu kuleden ağlayarak, hüzünlü bir şekilde yolcu ettiği ve kulede gözü yaşlı bir şekilde kocalarıyla vedalaştığı söylenmektedir.

Kulenin olduğu yerde 1569 yılına tarihlendirilen bir taş plakada da bu vedalaşmanın resmedildiği ifade edilmektedir ancak bazı kaynaklarda bu rivayetin doğru olmadığına dair bilgiler de yer almaktadır.

Schreierstoren
Kulede bulunan taş plak, kulenin adının geldiği rivayeti doğrulamaktadır

1609 yılında İngiliz kaşif ve denizcisi Henry Hudson’un yeni ve daha hızlı ticaret rotaları keşfetmek için bu kuleden yola çıktığı ifade edilmektedir. Bu yolculuk esnasında kaşif’in kendi adını taşıyan “Hudson Nehri”ni keşfettiği belirtilmektedir.

Schreierstoren
Kulenin altında bulunan Voc Cafe, şehirde eğlenmek isteyenler tarafından büyük ilgi görüyor

21. yüzyıla geldiğimizde artık Schreierstoren bir savunma kalesi olmaktan çok uzaktadır. Kule günümüzde bir liman ofisi olarak değerlendirilmektedir. Kulenin altında ise Voc Cafe isimli bir bar da ziyaretçilerin bir şeyler içerek keyifli vakitler geçirmesine olanak tanımaktadır. Kulede aynı zamanda toplantılarda, düğünlerde ve çeşitli etkinliklerde kullanılabilecek bir salon da bulunmaktadır.

2- Schreierstoren Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Kule, Amsterdam’ın çok merkezi bir konumunda bulunmaktadır. Kule, Amsterdam Merkez Tren İstasyonu’na çok yakın bir mesafededir.
  • Ulaşım: Kuleye ulaşmak için Merkez Tren İstasyonu’na gelmeniz yeterli olacaktır. Buradan 5 dakikalık kısa bir yürüyüşün ardından karşınızda Schreierstoren bütün heybetiyle dikilecektir. İstasyona ulaşmak için ise metroda “Central Station’da”, tramvayla gelmek isterseniz de “CS Tram Oostzijde” durağında inmeniz gerekmektedir.
  • Ziyaret Bilgileri: Kulenin içi ziyarete kapalıdır. Kulenin altında bulunan Voc Cafe ise sabah 10:00’da açılmaktadır.

Yazı ile ilgili fikir ve görüşlerinizi aşağıda yer alan yorumlar butonundan bizlerle paylaşabilir, yazımızın geliştiricilerinden biri olabilirsiniz. 

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.