Mısır’ın otantik ve en çok turist alan şehirlerinden olan Şarm El Şeyh son yıllarda artan ziyaretçi sayısı ile dikkatleri üzerine çekiyor. Ziyaretçilerine Akdeniz’in deniz kokan havasının yanı sıra mistik bir dünyanın kapılarını da aralayan Şarm El Şeyh yeme içme konusunda da oldukça iddialı. Yazımızda “Şarm El Şeyh’te ne yenir? Ne içilir?” sorularına yanıt vermeye çalıştık. Dilerseniz yazımızın devamıyla sizi baş başa bırakalım ve şehrin yemek kültürü konusundaki yazdıklarımızı okumanız için size biraz müsaade edelim 🙂

Şarm El Şeyh’te Ne Yenir? Ne İçilir?

Şarm El Şeyh çok çeşitli yemek türlerini deneyebileceğiniz bir mutfak deneyimi vadediyor. Şehirde bedevi mutfağına ait otantik yemeklerden, deniz ürünlerine ve dünya mutfağına kadar birçok farklı lezzeti deneme imkanına sahip olabiliyorsunuz. Bu da burayı ziyaret eden gezginler için çok özel bir yeme içme deneyimi yaşayacağı anlamına gelmektedir.

Et ülkede pahalı bir yiyecek olarak görüldüğünden dolayı Mısır şehirlerinde kırmızı et yerine tavuk, bıldırcın, güvercin, ördek gibi farklı hayvanların etleri tüketilmektedir. Pirinç ise ülke genelinde en yaygın olarak tüketilen gıdaların başında gelmektedir. Bu nedenle Şarm El Şeyh yemekleri genellikle pilav eşliğinde tüketilmektedir. Aynı zamanda bu durumun şehirde daha çok bitkilerle yapılan yemeklerin yaygın olarak tüketilmesine neden olduğunu da söyleyebiliriz. Özellikle kakule, kişniş, kimyon, nane gibi bitkiler şehir genelinde yemeklerde oldukça fazla tüketilmektedir.

Şarm El Şeyh yeme içme konusunda bir önerimiz daha olacak. Kalacağınız otelin müşteri potansiyelini önceden araştırmanızı öneriyoruz. Oteller yemek menülerini müşteri profiline göre ayarladıkları için tercih ettiğimiz yemek türlerini tüketen bir grubun gittiği bir otel sizin için daha isabetli bir tercih olabilir.

1. Deniz ürünleri

Seafood

Şarm El Şeyh Kızıldeniz’in kıyısında bulunduğundan “Şarm El Şeyh’te ne yenir?” sorusuna verilebilecek en güzel cevapların başında deniz ürünleri geliyor. Şehirde çok lezzetli deniz ürünleri tadabileceğiniz pek çok restoran hizmet vermektedir. Bu restoranlardan birini tercih ederek deniz ürünleriyle donatılmış leziz bir akşam yemeği bizce hiç fena olmaz 🙂

2. Fuul

Fuul

Yıllardır bu topraklarda hüküm süren en önemli yemeklerin başında fuul geliyor. Bu yemek çok basit bir tarife sahip olmasına rağmen yerli halk tarafından Şarm El Şeyh yemek kültürü içinde ayrı bir yerde tutuluyor. Kısaca fasulye ve bezelyelerin haşlandıktan sonra püre haline getirilmesi ile hazırlanan bu yemek özellikle Şarm El Şeyh kahvaltılarının vazgeçilmez misafiri olarak sofraları süslüyor.

3. Falafel

Falafel

Bu lezzetli nohut topları Şarm El Şeyh şehrinde de çok fazla tüketilmektedir. Nohut köftesi olarak tanımlayabileceğimiz falafel ister tabakta ister ekmek arası dürüm olarak tüketilebilmektedir. Oldukça sağlıklı bir menü olarak değerlendirebileceğimiz falafel eğer et yemeyi sevmiyorsanız protein ihtiyacını karşılamanız için listenizde bulunması gereken bir lezzet.

4. Kadayıf

Kadayıf

Ülkemizde de çok sevilen kadayıf tatlısı “Şarm El Şeyh’te ne yenir? Ne içilir?” sorusuna tatlı bir cevap arayanların en çok tercih ettiği lezzetler arasında bulunuyor. Şehirde bu tatlıyı yiyebileceğiniz pek çok güzel yer bulmanız mümkün olabiliyor.

5. Meyveli dondurma

Meyveli Dondurma

Alkol kullanımının çok yaygın olmaması nedeniyle şehirde bulunanlar için farklı serinleme alternatifleri önemli oluyor. Bu seçeneklerden ilk akla gelen ise çok çeşitli meyvelerden yapılan meyveli dondurmalar oluyor. Şarm El Şeyh’te en sevdiğiniz meyveden yapılmış dondurmayı alın ve sıcak havada lezzetli bir serinliğin keyfini sürün 😉

6. Kahve

Kahve

Arap yemek kültürü içinde kahvenin bambaşka bir yeri var. Bu şehirde de yöresel yöntemlerle hazırlanmış mis kokulu bir kahve içerek sevdiklerinizle sohbet edebilir ve gezinize güzel bir mola verme fırsatını yakalayabilirsiniz.

7. Nargile

nargile

Daha önce Ortadoğu’dan pek çok şehrin yemek kültüründe söz ettiğimiz nargile Luksor şehrinde de insanların sıklıkla tükettiği ürünlerden biri. Arap kültüründe önemli bir yere sahip olan nargile içme alışkanlığı bir anlamda insanların sosyalleşmesi ve sohbet etmesi için bir bahane olduğundan bu bölgede nargile görmek oldukça sıradan bir durum. Eğer nargile ile aranız iyi ise özellikle “huka” ismi verilen bölgeye özel nargile türünü denemenizi tavsiye ediyoruz.

8. Guava suyu

Guava Suyu

Türlü faydası bulunan ve tropikal bir meyve olan guavanın suyu “Şarm El Şeyh’te ne yenir? ne içilir?” sorusu için en ferahlatıcı içeceklerin başında geliyor. Bu içeceği şehirde gideceğiniz neredeyse bütün cafe ve restoran tarzı yerlerde bulmanız mümkün olabilmektedir. Şayet farklı bir içecek denemek isterseniz bizce guava suyunu denemelisiniz. Guavanın faydalarını merak ediyorsanız buradaki linki incelemenizi öneriyoruz.

9. Zibib

Zibib

Mısır genelinde alkol için fazladan vergi alındığı için pek çok ülkeye göre burada alkol tüketmek biraz daha pahalıya mal oluyor. Ülkede alkollü içecek olarak şarap çok fazla tüketiliyor ancak tercihinizi Mısır’a has bir içecekten yana kullanmak isterseniz “zibib” tercih edebileceğini seçeneklerin başında geliyor. Uzoya benzetilen bu içki otantik bir alkollü içecek arayanların deneyebileceği bir lezzet.

10. Çay

Çay

Mısır genelince çay içmek yaşamın ayrılmaz parçalarından biri. Şarm El Şeyh yemek kültürü çaysız asla düşünülemez. Bu şehirde istediğiniz her an her yerde kolay bir şekilde çay bulabilirsiniz. Üstelik sadece normal çay değil anason, çemenotu, ararot ve daha birçok farklı ve ülkemizde çok fazla bilinmeyen bitki çaylarını da burada deneme fırsatını yakalayabilirsiniz.

11. Taze hurma

Taze Hurma

Canınız burada meyve çektiğinde en çok karşınıza çıkacak şey hurma. Bol şekerli ve oldukça lezzetli bir meyve olan taze hurma yiyerek şeker ihtiyacınızı giderebilir ve gezinizin geri kalanı için enerji depolayabilirsiniz.

*Eğer sizin de Şarm El Şeyh yemek kültürü ile ilgili söylemek istedikleriniz varsa ya da “Şarm El Şeyh’te ne yenir?” sorusuna verecek bir cevabınız varsa hemen yazımızın yorum kısmına ışınlanabilir ve içinizden geçenleri bizimle paylaşabilirsiniz 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.