Sarıhan Kervansarayı, Kapadokya

0
1403

Kapadokya, muhteşem doğal güzelliklerinin yanı sıra ticaret yolları üzerinde olmasından dolayı da geçmişteki devletler tarafından yoğun ilgi gören bir bölge olmuştur.

Bölgedeki yoğun ticari faaliyetten dolayı ortaya çıkan ihtiyaçları karşılamak ve yolcuların konaklayabilmesi için yapılan kervansaraylar çok büyük bir öneme sahiptir. Bu kervansaraylardan günümüze ulaşmış olan en önemlilerinden biri de Sarıhan Kervansarayı olmuştur. Kervansaray özel bir şirket tarafından 49 yıllığına kiralanmış, restore edilerek turizme kazandırılmıştır. Kervansaray günümüzde özel günlerdeki organizasyonlar için de hizmet vermektedir.

Sarıhan Kervansarayı

Sarıhan Kervansarayı

Nevşehir sınırları içerisinde Avanos’a 6 km mesafede bulunan kervansaray, Selçuklu hükümdarı II. İzzettin Keykavus tarafından 1249 senesinde yaptırılmıştır. Kesme taş işçiliğinin en güzel örneklerini görebileceğiniz kervansaray, 2 bin metrekarelik bir alanda inşa edilmiştir.

Kervansarayın restorasyonu özel bir firma tarafından gerçekleştirilmiştir

Yapının inşasında aynı rengin iki farklı tonu kullanılmış ve tek katlı olan kervansarayın daha gösterişli ve cazibeli görünmesi amaçlanmıştır. Klasik Sultan hanları mimari yapısına sadık kalınarak inşa edilen kervansaray, yazlık ve kışlık bölümlerinden oluşmaktadır. Geniş bir avluya sahip olan yapıda küçük bir mescit, hamam, odalar ve atlar için ahır bulunmaktadır. Avlunun sağ tarafındaki odalar kışlık; sol tarafındaki odalar ise yazlık olarak planlanmıştır. Avlunun ortasına ise bir havuz yerleştirilmiştir.

Sarıhan Kervansarayı, avlu

Sarıhan Kervansarayı’na Nasıl Gidilir?

Sarıhan Kervansarayı, Selçuklu tarafından yaptırılan son kervansaray olması nedeniyle ayrı bir öneme sahiptir. Avanos ilçesine 6-7 kilometrelik bir mesafede bulunan bu güzel eseri, Kayseri-Nevşehir yolu üzerinden geçerken rahatlıkla görebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.