14. yüzyılda Gotik bir mimari ile inşa edilen Santa Maria del Pi Bazilikası, Plaça del Pi’de bulunuyor ve dünyanın en büyük gül pencerelerinden birine sahip olması ile dikkat çekiyor. 

Kilise 1322 yılında inşa edilmiştir. Kilisenin özellikle dış cephe tasarımında Barselona’daki diğer Gotik kiliselerde olduğu gibi heykel vs. çalışmalara çok fazla yer verilmemiştir. Kilisenin iç kısımlarında ise abartıya kaçmadan yapılan bazı süslemeler göze çarpmaktadır. Örneğin kilisedeki bazı pencerelerde vitray süslemeleri bulunmaktadır. Kilisenin sekizgen yapıdaki ve 54 metre yüksekliğindeki çan kilisenin en çok ilgi gören yerlerinin başında gelmektedir.

Santa Maria del Pi Bazilikası

Kilise 1936 yılında çıkan iç savaşta hasar görse de yenilenerek hizmet vermeye devam etmiştir. Kilisede rehberli turların yanı sıra koro, salon müziği, klasik müzik dinletileri gibi çeşitli etkinlikler de düzenlenmektedir.

Santa Maria del Pi Bazilikası, Barselona

Santa Marita del Pi Bazilikası şehrin önemli caddelerinden La Rambla’ya çok yakın bir konumda bulunmaktadır. Bu nedenle bu sade ama özel bazilikayı Barselona gezilecek yerler listenize eklemenizi ve La Rambla’ya geldiğinizde burayı ziyaret etmeye zaman ayırmanızı öneriyoruz.

Santa Maria del Pi Bazilikası Ziyaret Bilgileri

  • Adres: Plaça del Pi, 7, 08002 Barcelona
  • Ulaşım: L3 metro hattını kullandığınız takdirde “Liceu” metro durağında inerek bazilikaya ulaşabilirsiniz. Otobüsle gelmek isterseniz 14, 59, 91 no’lu otobüs hatlarını kullanmanız gerekmektedir. Eğer Barselona hop on hop off otobüsleri ile kiliseye gelmek isterseniz “Catedral Gotic” durağında inmeniz gerekmektedir.
  • Ziyaret Saatleri: Her 10:00-18:00 saatleri arasında ziyaret edilebilmektedir. Çan kulesine çıkmayı da içeren rehberli turlar ise 16:00’a kadar gerçekleştirilmektedir. Perşembe ve cuma günleri 21:00 ve 21:20’de, cumartesi günleri ise 21:30 ve 21:50 saatlerinde ise rehberli gece turları düzenlenmektedir.
  • Giriş Ücreti: 4€. Eğer Barcelona Card sahibi iseniz kiliseye girişte %20 indirim hakkınız bulunuyor.

Santa Maria del Pi Bazilikası ve şehirdeki diğer önemli Gotik tarzdaki kiliseleri görmek isterseniz ilk yapmanız gereken şey Barselona uçak bileti almak olacaktır. En avantajlı uçak bileti seçenekleri için ise biletbayi’yi ziyaret etmeniz gerektiğini söylememize bile gerek yok galiba 😉

Barselona gezinizi planlarken ihtiyacınız olabilecek bilgilere Barselona gezi rehberi sayfamızdaki yazılarımızı inceleyerek ulaşabilirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.