Samsun’da Ziyaret Edilmesi Gereken 4 harika yer

0
1323
Makedonya

Milattan önceki zamanlardan günümüzde kadar pek çok medeniyete tanıklık ederek gelen Samsun, Karadeniz bölgesinin en büyük kenti ve ticaret limanıdır. Tarih boyunca önemini koruyan kent, cumhuriyet döneminde de kendinden söz ettirmiştir.

19 Mayıs 1919 yılında Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışı, cumhuriyet tarihinde bilinen en önemli olaylardan biridir. Tüm bunların yanından Karadeniz güzelliklerini de barındıran şehir, görülmesi gereken en güzel yerlerden biridir. Karadeniz gezisi yaparken yolunuz bu güzelim kente düşerse, sizlere sunacağımız harika 4 yerde zaman geçirmenizi öneriyoruz.

Yakakent

Doğal güzellikler, deniz ve kum ve tarihi yerler… Samsun’un en güzel noktalarından biridir Yakakent. Bir yanınızda orman, diğer yanınızda denizin olduğunu düşleyin ve tatilinizi böylesine hayallere sığmayan bir ortamda geçirdiğinizi düşünün. Yakakent, tüm bunlardan çok daha fazlasına sahiptir. Sahilde küçük büfelerden sunulan katmerler, gözlemeler ve tabi ki çay… Gününüze renk ve damak tadı katacak yönleridir. Samsun tatilinizi harika zamanlara dönüştürmek için kesinlikle buraya uğramanızı öneriyoruz.

yakakent

Ladik Gölü

870 hektarlık bir alanı kapsayan Ladik Gölü, Samsun’un sembollerinden biridir. Üzerinde adacıkların yer aldığı, doğanın her rengine sahip göl çevresi, özellikle yaz aylarında kalabalıktan kaçanların nefes aldığı bir yere dönüşüyor. Sit alanı olarak belirlenen göl çevresinde yapılaşmaya izin verilmemesi bakir bir güzelliğe ev sahipliği yapmasını sağlıyor. Yelken yarışları ve sörf yapmak isteyenlerin de tercih ettiği bir nokta olması, aktivite açısından tercih edilir bir nokta olmasını sağlıyor.

Ladik Gölü

Akalan Şelaleleri

Samsun’un merkezi kadar ilçeleri de görülmeye değer güzelliklere sahiptirler. Bafra ilçesinde yer alan Akalan Şelaleleri, doğal güzelliğin muazzam tarifi için e uygun yerdir. 18 şelaleden oluşan doğal yer, 15 metre yükseklikten akmaktadır. Bu bile kendi başına ruhunu dinlendirmek isteyenler için en güzel fırsatı sunuyor. Keyifli ve bir o kadar doğal bir tatil yapmak için burayı ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Akalan Şelaleleri

Fazıl Ahmet Paşa Medresesi

1661 yılından bugüne kadar ayakta kalmayı başaran Fazıl Ahmet Paşa Medresesi, Samsun gezisinde görülmesi gereken en güzel yerlerden biridir. Medrese, Vezirköprü ilçesinde yer almaktadır. Yapımcısının adını taşıyan medresenin mimarisi bir hayli dikkat çekici olmakla birlikte bir bütün olarak adeta tarih kokuyor. Günümüzde halk kütüphanesi olarak hizmet veren Fazıl Ahmet Paşa Medresesi’nin içerisinde çok sayıda Farsça ve Arapça el yazması kitaplar bulunmaktadır. Gezinize renk katacak bu tarihi yapı da yine Samsun gezilecek yerler listenizde olması gereken bir noktadır.

Fazıl Ahmet Paşa Müzesi

Samsun’a nasıl gidilir?

Karadeniz bölgesinin en güzel şehri olarak tabir edilebilen Samsun’a Türkiye’nin dört bir yanından otobüs seferleri düzenlenmektedir. Karayolu ile seyahat etmeyi tercih edenler Samsun otobüs bileti rezervasyonu yaptırarak kente doğru hareket edebilirler. Gelişmiş yapılanması ile göze çarpan kente havayolu ile gitmek isteyenler için hizmet veren Samsun Çarşamba Havalimanı da yine alternatif seçeneklerden biridir. Samsun uçak bileti alabileceğiniz www.biletbayi.com web sitesini ziyaret ederek yolcuğunuzu ekonomik olarak gerçekleştirebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.