Samsun’da Görülmesi Gereken Yerler

0
2586
Samsun

Kurtuluş Savaşı’nın fitilinin ateşlendiği bu şehir, ülkemizin bugünlere gelebilmesinde büyük pay sahibidir. Atatürk ve silah arkadaşları ülkenin kurtuluşunun planlarını bu şehirde zorlu şartlar altında yapabilmiştir.

Karadeniz Bölgesi’nde bulunan Samsun, ülkemizin en kalabalık 16. şehridir. Karadeniz’in en modern ve en güzel şehirlerinden biri olan Samsun, gerek tarihi dokusuyla gerekse doğal güzellikleriyle ziyaretçilerine unutulmaz anlar yaşatıyor. Biletbayi olarak bu güzel şehrimizin görülmesi gereken yerlerini sizler için araştırdık.

Bandırma Vapuru Müzesi

Bandırma Vapuru Müzesi
Bandırma Vapuru Müzesi

Kurtuluş mücadelesinin temellerinin atıldığı bu geminin Türk milleti için çok ayrı bir yeri vardır. Müze olarak kullanılan gemi, Bandırma Vapuru’nun birebir replikası olmakla beraber içinde o döneme ait çok önemli eşyaları incelemek mümkün. Samsun ziyaretinizde bu müzeyi mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Onur Anıtı

Onur Anıtı
Onur Anıtı

Heinrich Krippel tarafından yapılan bu heybetli Atatürk Heykeli, Samsun’un en önemli simgelerinden biridir. Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan bu heykeli mutlaka görmelisiniz.

Kuş Cenneti

Kuş Cenneti
Kuş Cenneti

Ülkemizin gizli kalmış cennet köşelerinden biri olan bu doğa harikasında birçok kuş türünü izleme fırsatı da yakalıyorsunuz. Doğasıyla sizi kendinizden geçiren bu harika yeri mutlaka görmelisiniz.

Göğceli Camii

Göğceli Camii
Göğceli Camii

Çarşamba’da bulunan “Çivisiz Camii” olarak da bilinen bu şirin cami “çandı” tekniğiyle hiç çivi kullanılmadan inşa edilmiştir. Üçgen çatısıyla uzakdoğu mimarisini andıran, içindeki muhteşem ahşap işçiliğiyle görenleri kendine hayran bırakan Göğceli Camii, 800 yıldır dimdik ayakta durmaktadır.

Akalan Şelaleleri

Akalan Şelaleleri
Akalan Şelaleleri

Bafra’da bulunan ve irili ufaklı 18 şelaleden oluşan bu doğal güzellikleri görmek insana huzur veriyor. Sizin de aradığınız huzursa Akalan Şelaleleri’nde aradığınızı bulacaksınız.

Amisos Tepeleri

Amisos Tepesi
Amisos Tepesi

Teleferikle keyifli bir yolculukla çıkılan, tarihi dokusuyla insanı etkileyen, panoramik manzarası ve ahşap yollarıyla hayranlık uyandıran Amisos Tepesi’nde Samsun’un doyumsuz manzarasını izleme şansına sahip olacaksınız.

Şahinkaya Kanyonu

Şahinkaya Kanyonu
Şahinkaya Kanyonu

Ülkemizin gizli kalmış güzelliklerinden biri de Şahinkaya Kanyonu’dur. Son derece etkileyici bir güzelliğe sahip kanyon, sadece ülkemizde değil bütün Dünya’da ilgi görebilecek güzellikte bir doğaya sahip. Bu güzelliği Samsun’a geldiğinizde mutlaka görmelisiniz.

Samsun Büyük Camii

Samsun Büyük Camii
Samsun Büyük Camii

Samsun’unun en önemli camilerinden olan Büyük Camii, 1884 yılında inşa edilmiştir. Her Cuma sabah namazında uzun uzun dualar edilen ve duaların Türkçe anlamları izah edilen bu cami, Samsun’da görülmesi gereken yerlerden biridir.

Amazon Köyü

Amazon Köyü
Amazon Köyü

Amazonların yaşadığı rivayet edilen bu şehirde amazonlara ait heykellerin yer aldığı ve farklı aktivitelerin gerçekleştirilebildiği Amazonlar Köyü, farklı ve eğlenceli anlar yaşamanızı sağlayacak.

Gazi Müzesi

Gazi Müzesi
Gazi Müzesi

Atatürk’ün Samsun’a ilk geldiğinde kaldığı ve kendisine armağan edilen bina, daha sonra bölgeye müze olarak hizmet etmeye devam etmiştir. Kurtuluş mücadelesine dair önemli bilgiler edinebileceğiniz bu müzeyi mutlaka ziyaret listenize almalısınız.

Samsun, Karadeniz Bölgesi’nin önemli şehirlerinden biridir. Özellikle tarihi açısında sahip olduğu önem dolayısıyla çok farklı bir yere sahiptir. Bu şehre gereken önemi verip mutlaka ziyaret etmenin gerekli olduğunu düşünüyoruz. Gerek tarihi dokusuyla gerekse doğasıyla Samsun ziyaretinizin çok güzel geçeceğinden eminiz. Eğer Samsuna uçakla gitmek isterseniz Samsun uçak bileti sayfamızdan en uygun uçak biletlerine ulaşma şansına sahip olabilirsiniz. Şayet tercihiniz otobüs olursa Samsun otobüs bileti sayfamız hizmetinizde.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
1

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.