Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali

0
1124

Karadeniz Bölgesi’nin son yıllardaki en önemli ve en renkli etkinliklerinden biri olan Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali bu yıl 17-20 Mayıs tarihlerinde büyük bir katılımla gerçekleşti.

Daha sağlıklı ve organik bir yaşam arayışı içine giren Sürmeli’de gerçekleştirilen ekolojik tarım faaliyetleri, bölge halkında daha geniş kitlelere bu güzel çalışmaların yayılması fikrini oluşturmuş. Ortaya çıkan festival fikri her geçen yıl daha da genişleyerek büyük kitlelerin katıldığı özel bir organizasyona dönüşmüş durumda.

Ekolojik Köy: Sürmeli

1924 yılında Yunanistan ile gerçekleştirilen mübadele sonrasında ufak bir köy olarak yerleşime açılan Sürmeli, günümüzde oldukça geniş bir nüfusa sahip. Topraklarının bereketli olması sayesinde uzun yıllar tarımla geçimini sağlayan yöre halkı, bunu son zamanlarda oldukça farklı bir yöne çekmiş durumda. Sürmeli artık adını ekolojik tarımla duyuran ülkemizin özel köylerinden biri haline geldi.

Sürmeli Ekolojik Pazarı

Başkanlığını emekli öğretmen Kazım Tuncay’ın yaptığı Sürmeli Köyü Derneği’nin çalışmaları neticesinde ortaya çıkan projeyle köyde ekolojik tarım faaliyetleri hız kazandı. Köylülerin çeşitli kurumlarla yapılan işbirliği sonucu ekolojik tarımı daha başarılı bir şekilde uygulamasıyla köydeki ekolojik tarım faaliyetleri hız kazanmış durumda.

Sürmeli’nin ekolojik turizme kazandırılması hedefleniyor

Köyde gerçekleştirilen ekolojik tarım faaliyetleri sonucu üretilen organik ürünler 2014 yılından bu yana her pazar kurulan “ekolojik pazar” vasıtasıyla halka satılıyor. Köyün meydanında kurulan pazar Samsun’dan ve hatta yakın illerden bir çok kişinin köye gelmesini sağlıyor.

Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali

Sürmeli Köyü’nde başlayan ekolojik tarım akımıyla Samsun genelinde bir festival fikri oluşmaya başlamış. Hem Sürmeli Ekolojik Pazarı’nın tanıtımı için hem de bölgede yetişen otların tanıtımı ve tüketimine özendirmek için gerçekleştirilen Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali bu yıl da renkli görüntülere sahne oldu.

Samsun Yöresel Ot Yemekleri Festivali

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı, Samsun Turizmciler Derneği ve Samsun Turizm Altyapı Birliği ile işbirliği yapılarak bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen festivalde birçok eğlenceli etkinlikler gerçekleştirildi. Sürmeli Köyü, Yörükler Köyü ve Sevgi Gölü civarında gerçekleştirilen etkinliklerde katılımcılar hem doğal yaşama dair bilgiler edinme hem de keyifli zaman geçirme fırsatı yakaladı.

Festivalin üçüncüsü büyük bir açılışla gerçekleşti

Festival kapsamında “yöresel ot yemekleri yarışması“, “en çok ot toplama yarışması” gibi düzenlenen ödüllü yarışmaların yanı sıra ziyaretçilerin yöresel ot yemeklerini tadabileceği stantlar da renkli görüntülere sahne oldu. Festivalde aynı zamanda ünlü şeflerle gerçekleştirilen mutfak etkinlikleri ve söyleşiler de yoğun ilgi gördü.

Festivale katılım hayli fazlaydı

Çok önemli bir amaca hizmet eden bu güzel festivalin ilerleyen yıllarda çok daha geniş kitlelere ulaşacağını düşünüyoruz. Siz de festival zamanı Samsun’a bir gezi planlayarak bu güzel festivalin ve Samsun’un diğer güzelliklerinin keyfini çıkarma fırsatı yakalayabilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.