Samsun Kent Müzesi

0
1450

Bir şehri gezmeye müzelerinden başlamak, o şehir hakkında ön bilgi edinmek için çok önemlidir. Samsun gezisi için de en güzel başlangıç noktalarından biri Samsun Kent Müzesi olmaktadır.

12 Şubat 2013 tarihinde İlkadım ilçesinde açılan müze, Samsun’un ve ülkemizin en önemli müzelerinden biri olmayı başarmıştır. Müzede Samsun’un ve ülkemizin sosyokültürel özelliklerine keyifli bir yolculuk yapma imkanına sahip oluyorsunuz. Müzede kullanılan interaktif yöntemlerin de müzeyi gezmeyi daha zevkli bir hale getirdiğini söyleyebiliriz. Çok özenli bir şekilde hazırlanan müzeye “Tarihi Kentler Birliği” tarafından jüri özel ödülü verilmiştir.

Samsun Kent Müzesi

Samsun Kent Müzesi

Eski demiryolları binalarının restorasyonu ile çok şık bir görünümle ziyaretçilerini ağırlayan Samsun Kent Müzesi, ilk iki ay içinde 20 binden fazla ziyaretçiyi ağırlayarak büyük bir başarıya ulaşmıştır. Müzenin bu başarısına büyük bir emeğin ve iş birliğinin yattığını söyleyebiliriz. Müzenin açılışı sürecinde birçok kurum ve kuruluş işbirliği yaparak bu güzel eserin ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Müze içinde interaktif tekniklerle ziyaretçilere farklı bir müze deneyimi yaşatılıyor

Samsun Kent Müzesi 7 bölümden oluşmaktadır. A1 şeklinde isimlendirilen müzenin giriş kısmında ziyaretçiler Samsun’un kronolojik tarihi, Kurtuluş Savaşı sırasında Samsun, tütüncülük ve Samsunlu ünlüler hakkında çeşitli bilgileri edinme şansını yakalıyor.

Müzede Samsun’un tarihsel gelişimini inceleme şansını yakalıyorsunuz

B1 kısmına gelindiğinde müzenin tarihçesi, Samsun’da yaşanan mübadeleler, Samsun’da yaşanan afetler, Samsun’un geçmişine ait resimler incelenebilmektedir. B2 kısmında Cumhuriyet dönemi Samsun hakkında bilgilere, Samsun’un politik isimlerine ve şehrin demografik yapısına dair bilgilere ulaşılabilmektedir. B3 kısmında ise şehrin tarihi yapıları, mimari özellikleri ve ulaşım tarihiyle ilgili bilgilere ulaşmak mümkün.

Müzeyi sesli rehber eşliğinde gezebiliyorsunuz

Müzenin C3 kısmında ise Samsun’un daha çok sosyal yaşamına ve kültürel özelliklerine yönelik bilgilerin bulunduğu sunumlara yer verilmiş. Bu bölümü ziyaret edenler Samsun’un günlük yaşamı ve kültürüyle ilgili geniş bir bilgiye sahip olma şansını yakalıyor.

Kant Müzesi, Samsun

Samsun Kent Müzesi Ziyaret Bilgileri

Samsun ziyaretinizde bu güzel müzeyi ücretsiz bir şekilde gezme şansına sahip olabiliyorsunuz. Müzeyi hafta içi her gün 08.00-17.00 saatlerinde dilerseniz müze rehberi eşliğinde dilerseniz de edineceğiniz elektronik rehber eşliğinde rahat bir şekilde gezmeniz mümkün. Oldukça geniş ve detaylı olan bu müzeyi geniş bir zamanda rahat bir şekilde gezmenizi tavsiye ediyoruz. Aklınıza takılan şeyleri aşağıdaki numarayı arayarak yetkililere danışabilirsiniz.

Kent Müzesi Şube Müdürlüğü İletişim Bilgileri

Telefon: 0 362 234 34 54

Adres: Cumhuriyert Cad. No:35 Zafer Mah. İlkadım / SAMSUN

Samsun Kent Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Samsun Kent Müzesi, Bandırma Vapuru’na çok yakın merkezi bir konumda bulunmaktadır. Tramvayla gar istasyonunda indikten sonra kolay bir şekilde müzeye ulaşmanız mümkün. Eğer otogardan gelecekseniz servislerle Cumhuriyet Meydanı’nda indikten sonra kısa bir yürüyüşün ardından müzeye ulaşabilirsiniz. Özel aracınızla gidecekseniz haritadan faydalanarak yol tarifiyle müzeye gelebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİ İLE TEPKİ VER

Beğendim Sevdim Haha Etkileyici Üzüldüm Sinirlendim
1

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.